Cyfrowe etykiety bez barier
19 Oct 2017 09:38

Szwajcarska firma Gallus, należąca do Heidelberger Druckmaschinen AG, prezentowała na targach Labelexpo Europe 2017 koncepcję nowej platformy drukującej oraz innowacje z zakresu druku cyfrowego. 

Maksymalna elastyczność 

Imponująca konstrukcja modułowa Gallus Labelmaster Advanced łączy w sobie maksymalną elastyczność z wysokim poziomem automatyzacji. Ponieważ poszczególne zespoły uszlachetniające i drukujące można szybko i łatwo zmieniać uzyskując dowolną konfigurację, nowa maszyna oferuje producentom etykiet bezkonkurencyjną różnorodność procesów.

Wszystkie maszyny Gallus Labelmaster mają taką samą konstrukcję bazową i mogą być konfigurowane tak, aby spełniały specyficzne wymagania klienta. Dzięki otwartym interfejsom seria maszyn jest wysoce bezpieczną inwestycją i umożliwia użytkownikom elastyczne reagowanie na przyszłe zmiany na rynku.

System nowej platformy Gallus Labelmaster w wersji Advanced może spełniać praktycznie dowolne wymagania i być skonfigurowany tak, aby w razie potrzeby zapewniać jak największą lub jak najmniejszą automatyzację. Oferując ten modułowy system firma Gallus zapewnia, że producenci etykiet będą mogli spełniać wysokie wymagania rynku i zawsze pozostawać przygotowanymi na to, co przyniesie przyszłość – wszystko to na poziomie inwestycji, które wcześniej były nie do pomyślenia dla produktów premium. Gallus Labelmaster posiada wiele zalet, takich jak bardzo krótka droga wstęgi wynosząca zaledwie 1,4 m między zespołami drukującymi i wysoka prędkość 200 m/min, co sprawia, że jest najszybszą maszyną do produkcji etykiet, jaką Gallus kiedykolwiek wyprodukował. Lekkie, aluminiowe cylindry drukujące, które zostały specjalnie opracowane dla tego typu maszyn, mogą być zmieniane w zaledwie kilku prostych krokach, dzięki czemu zmiany kolejności prac nie mają wpływu na ich niezrównaną prędkość.

Zoptymalizowana komora farbowa dla rakla potrzebuje tylko 250 g farby, utrzymując związane z tym koszty na niskim poziomie, jednocześnie minimalizując niepożądane migrowanie farby i pienienie. Nowo opracowany zespół do druku fleksograficznego korzysta z tych samych zasad konstrukcyjnych co technologia arkuszowego offsetu w macierzystym Heidelbergu, jest zasilany bezpośrednio przez dwa serwonapędy i zapewnia wysoką jakość maszyn Gallus. Poza wyposażeniem w zespoły fleksograficzne maszyna może być również wyposażona w nowo opracowany zespół do sitodruku, który umożliwia użytkownikom wytwarzanie produktów wysoko uszlachetnianych. 

Cyfrowe drukowanie z funkcjami wykańczania inline

W przeciwieństwie do istniejących na rynku cyfrowych maszyn do produkcji etykiet, które najpierw drukują cyfrowo, by następnie etykiety mogły być przekazane do dalszych etapów obróbki z wykorzystaniem innej części produkcyjnej, Gallus Labelfire może produkować gotowe, wycięte etykiety w pojedynczym przejściu przez maszynę. W ten sposób Labelfire osiąga szybszy czas produkcji etykiet drukowanych cyfrowo, zużywając mniej papieru i tym samym produkując mniej odpadów. W porównaniu z konwencjonalnym, wielostopniowym procesem produkcyjnym oznacza to oszczędność czasu, kosztów i materiałów eksploatacyjnych. Z kolei dzięki inkjetowym głowicom drukującym najnowszej generacji firmy Fujifilm, Gallus Labelfire osiąga rozdzielczość 1200 dpi, porównywalną z jakością druku offsetowego. Targową nowością był również proces cyfrowego lakierowania – matowego, z połyskiem i wybiórczego – przy wykorzystaniu technologii inkjetowej. DEU, czyli Digital Embellishment Unit powstał dzięki współpracy trzech szwajcarskich firm: Steinemann Technology AG, Schmid Rhyner AG oraz Gallus Ferd. Rüesch AG. W przypadku maszyny Labelfire moduł ten jest instalowany po 8-kolorowym zespole inkjetowym w ten sam sposób, a jego instalacja będzie możliwa także w platformach ECS 340 oraz Labelmaster. 

Gallus Screeny – łatwy w użyciu, szybki w drukowaniu

Dzięki rozwiązaniu Gallus Screeny szybkość drukowania w technologii sitodruku rotacyjnego nie musi już być czynnikiem ograniczającym w produkcji etykiet. Wybierając właściwe komponenty systemu, użytkownicy mogą znacznie przyspieszyć drukowanie w kombinacji sitodruk/fleksografia bez konieczności utraty jakości. Oddział odpowiedzialny za sitodruk razem z firmą Heidelberg zaprezentował także nową naświetlarkę do bezpośredniego naświetlania form drukowych – Phoenix UV LED. Dzięki temu innowacyjnemu systemowi mogą być wytwarzane wysokiej jakości formy drukowe przeznaczone do niemal wszystkich procesów drukowania. Phoenix oferuje innowacyjne rozwiązanie do produkcji wysokiej jakości płyt drukowych o najlepszej rentowności dla sitodruku, fleksografii i offsetu.

Opracowanie: AN