Cyfrowe technologie zwiększają wszechstronność procesów pakowania
22 Apr 2020 10:53

Przeniesienie tegorocznych targów opakowaniowych interpack w Düsseldorfie na przyszły rok nie powstrzymało producenta maszyn pakujących, firmy Gerhard Schubert, przed zaprezentowaniem swojego potencjału rozwojowego w dziedzinie innowacyjnych technologii i rozwiązań do pakowania. 

Wszechstronne rozwiązania firmy Schubert zaspokajają rosnące potrzeby rynku, oczekującego większej różnorodności produktów przy ograniczeniu nakładów. Modułowa koncepcja maszyny TLM oraz dodatkowy potencjał produkcyjny zapewniają wspaniałe możliwości: dzięki drukowi 3D można dokonać całkowitego przeprojektowania i optymalizacji procesów. W przyszłości producent maszyn pakujących zamierza dalej zwiększać wszechstronność swej wysoce wydajnej technologii z użyciem własnych nowych robotów współpracujących, czyli tzw. cobotów.

Szybciej, wszechstronniej, bardziej zrównoważenie – branża opakowaniowa stoi obecnie w obliczu wielu wyzwań. Dla producenta rozwiązań stosowanych w procesach pakowania zaspokojenie tych oczekiwań – z uwzględnieniem czynników ekonomicznych oraz środowiskowych – wymaga posiadania wysoce wszechstronnych maszyn i zgodnych z nimi, wydajnych procesów. Schubert już dziś zapewnia przewagę na tym polu dzięki modułowemu wzornictwu swych systemów TLM, które grupa nieustannie ulepsza poprzez tworzenie nowych robotów i rozwiązań cyfrowych. Podążając za trendami, takimi jak popyt na alternatywne materiały opakowaniowe, producent przywiązuje dużą wagę do wszechstronności swych rozwiązań przy tworzeniu nowych systemów, testując nowe materiały na własnych maszynach pod kątem jakości i przydatności procesowej. Schubert zaspokaja zapotrzebowanie branży na skrócenie czasu wdrażania nowych formatów, oferując maszyny wyposażone w najnowocześniejszą technologię, która umożliwia szybkie przezbrojenie i zapewnia bezbłędną produkcję od momentu uruchomienia, bez krzywej rozruchu.

Nowe roboty pick & place zwiększają wydajność

Jeśli chcesz zwiększyć wydajność na małej przestrzeni lub potrzebujesz większej mobilności w przenoszeniu produktów, właściwym rozwiązaniem do zaspokojenia Twoich potrzeb mogą być specjalistyczne roboty Schuberta T4 i T5. Stanowią one uzupełnienie sprawdzonego robota F4, wykorzystywanego na wielu liniach chwytających i pakujących firmy Schubert. Projekt nowych robotów pick & place oparto na doskonale znanym robocie typu Delta. Ich kompaktowa, prostokątna strefa robocza czyni je idealnym rozwiązaniem zapewniającym najwyższą wydajność w najmniejszej przestrzeni: maksymalnie 6 nowych, czteroosiowych robotów T4 może pracować w tym samym czasie przy jednym module maszyny TLM. Wariant T5 zapewnia zupełnie inną – i w dodatku nową – możliwość realizacji procesów maszynowych. Wyposażono go w 5 osi ruchu ramienia, które może dodatkowo obracać i przechylać produkt. 

Wirtualny magazyn części z drukiem 3D na żądanie

Druk 3D to rewolucja nie tylko w świecie maszyn, ale również magazynowania, ponieważ elektroniczne dane projektowe mogą być pobierane w ciągu sekund „na żą-

danie” w dowolnym miejscu na świecie. Schubert właśnie umożliwił dostęp do sprawdzonych i certyfikowanych danych do druku, uruchamiając za pośrednictwem swej spółki-córki Schubert Additive Solutions platformę streamingową z nowymi częściami. Wirtualny magazyn jest szybki, niezawodny i tani, stanowiąc wielki krok ku bezpiecznej, wszechstronnej produkcji. 

Cyfrowo przechowywane części są dostępne z każdego miejsca, eliminując długie oczekiwanie na realizację dostaw. Prócz nieskomplikowanych części zamiennych i szybko zużywających się możliwe jest wydrukowanie za pośrednictwem platformy streamingowej trójwymiarowych części do narzędzi dla robotów. Wyjątkowo bezpieczna transmisja danych między drukarką 3D należącą do klienta i nową platformą jest możliwa dzięki przemysłowej bramce GS.Gate opracowanej przez firmę Schubert. Cyfrowa bramka otwiera dodatkowe, nowe możliwości jeszcze bardziej niezawodnej i opłacalnej produkcji dzięki specjalnie zapisanym danym maszynowym.

Przemysłowa bramka GS.Gate standardem w nowych systemach TLM

Standard Big Data to dzisiaj nowa waluta – zarówno w branży opakowań, jak i każdej innej. Jednak proste gromadzenie danych generowanych przez urządzenia już nie 

wystarcza. Jeśli naprawdę zależy Ci na zysku, niezbędna będzie sensowna analiza najistotniejszych danych kluczowych i pełna, 100-procentowa ochrona przed atakami przeprowadzonymi z poziomu internetu. W firmie Schubert obie opcje są teraz dostępne razem: bramka przemysłowa GS.Gate została wbudowana w każdy nowy system TLM. Pozwala ona na przywoływanie szczegółowych ocen wydajności systemu. Wyniki można oglądać zarówno przy użyciu globalnej platformy dla klientów GRIPS.world, jak i z poziomu terminalu obsługi maszyny. Na podstawie tej analizy można następnie określić potencjał i możliwości poprawy stosunku Ogólnej Efektywności Urządzeń (OEE) linii, a tym samym zwiększyć zapewnianą przez nią wartość dodaną. 

Coboty – nowy poziom automatyzacji

Dzięki robotom współpracującym, które nie wymagają stosowania klatek bezpieczeństwa, możliwe są zautomatyzowanie i wyraźna optymalizacja procesu pakowania 

małych partii towarów. Schubert tworzy wszechstronny system przeznaczony dla swych nowych modułów robotów współpracujących. Nowe coboty Schuberta zostaną zaprezentowane na targach interpack 2021, które odbędą się w dniach 25 lutego – 3 marca przyszłego roku w Düsseldorfie.

Na podstawie materiałów firmy Gerhard Schubert opracował TK