Dni Otwarte ULMA, czyli jak pakować ekologicznie
30 Mar 2022 14:44

Przez dwa pierwsze dni marca 2022 r. polski oddział firmy ULMA Packaging gościł w swej siedzibie w Skrzeszewie niedaleko Warszawy klientów, którzy mogli z bliska przyjrzeć się dwóm spośród najbardziej zrównoważonych rozwiązań w ofercie firmy. Mowa o LeafSkin, czyli metodzie pakowania produktów na kartonowych tackach z pomocą maszyny typu Traysealer oraz o pakowaniu mięsa mielonego bez użycia tacki na maszynie typu Flow Pack. 

Jak powiedział Piotr Kosik, dyrektor zarządzający oddziału ULMA Packaging Polska: Nasze rozwiązania zostały opracowane z myślą o zminimalizowaniu wpływu na środowisko poprzez zmniejszenie ilości wymaganych opakowań przy jednoczesnym zachowaniu korzyści w zakresie bezpieczeństwa, długoterminowej konserwacji produktów, zmniejszenia ilości odpadów produktowych oraz wykorzystania większej ilości materiałów nadających się do recyklingu i kompostowania. Firma kładzie duży nacisk na zrównoważony charakter swoich rozwiązań i tworzy je w ramach projektu zrównoważonego rozwoju #ULMAweCare, który ma na celu ograniczenie odpadów z tworzyw sztucznych przy jednoczesnym zachowaniu jakości produktów spożywczych. 

LeafSkin

Pierwszym z pokazanych na początku marca rozwiązań był LeafSkin, pozwalający zapakować produkt na tacce kartonowej i wyposażony w możliwość łatwego oddzielenia warstw w celu recyklingu. W opakowaniu typu LeafSkin folia przylega jak druga skóra, czyniąc produkt bardziej atrakcyjnym na półkach sklepowych przy zachowaniu właściwości tradycyjnego opakowania.

LeafSkin to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań do pakowania w naszej ofercie, które pozwala na 80% ograniczenie zużycia tworzyw sztucznych. Wykorzystuje nadającą się w 100% do recyklingu płaską tackę tekturową oraz folię pokryciową, które – dzięki możliwości bardzo prostego rozdzielenia obu materiałów – umożliwiają pełen odzysk papieru i plastiku w procesach recyklingu – tłumaczył Piotr Kosik. Owo rozwiązanie do prostego rozdzielania różnych frakcji materiałowych polega na wykorzystaniu narożnika typu „easy open” do usunięcia górnej folii pokrywającej produkt oraz drugiego narożnika do oddzielenia dolnej folii (podkładu) od tekturowej tacki, co znacznie upraszcza procesy przygotowania materiałów do recyklingu. 

Producenci opakowań mogą dopasować linię do swoich potrzeb, w razie potrzeby rezygnując z rozwiązań automatyzujących produkcję takich jak automatyczne podawanie produktów na tacki. Kompletna linia składa się z podajnika tacek, które trafiają na taśmociąg wejściowy do maszyny; na nich układane są produkty, zaś ostatnim etapem jest wprowadzenie tacek do komory zgrzewającej w systemie skin, w którym folia przylega ściśle do produktu i jest przyklejana do tacki pod spodem na całej wolnej powierzchni. 

W przypadku tej metody możemy zaproponować dwie wersje docinania folii: pierwszą z cięciem na tacce (tzw. wewnętrznym), w którym folia nie wystaje poza brzeg tacki, oraz drugą z cięciem folii poza obrysem tacki (zewnętrznym), gdy folia delikatnie wystaje poza nią. Cięcie wewnętrzne, oprócz zapewnienia mniejszego zużycia folii, ma jeszcze jedną zaletę umożliwiając zastosowanie zawieszki eurolock ułatwiającej przechowywanie produktów – podkreślił Piotr Kosik. 

Warto dodać, że w 2021 r. znana od kilku lat koncepcja LeafSkin została uzupełniona przez inżynierów ULMA o technologię LeafMAP, która – oparta na tym samym pomyśle – jest przeznaczona do zrównoważonego pakowania produktów o wysokości do 10 mm w atmosferze modyfikowanej (MAP). 

Uczestnicy Dni Otwartych mieli okazję zobaczyć praktyczną prezentację technologii LeafSkin w centrum pokazowym ULMA Packaging Polska, do której wykorzystano automatyczny traysealer TSA 680, przeznaczony do każdego rodzaju regularnych tacek preformowanych z możliwością pakowania próżniowego oraz w atmosferze modyfikowanej (MAP). Organizatorzy podkreślali, że do aplikacji folii tą metodą nadają się jednak wszystkie traysealery z oferty ULMA Packaging. 

Mięso mielone bez tacki

Drugim z pokazanych rozwiązań było pakowanie bloków mięsa mielonego w atmosferze zmodyfikowanej na maszynie typu Flow Pack. Jak tłumaczył Piotr Kosik: Mięso mielone, zapakowane w atmosferze modyfikowanej bez możliwości zastosowania tacki, to jedno z najbardziej innowacyjnych pod względem trendów proekologicznych rozwiązań ULMA Packaging. Nie jest to nowe rozwiązanie w ofercie naszej firmy, bowiem jego debiut odbył się na targach IFFA w 2019 r., przyciągając do stoiska duże grono klientów zainteresowanych tą nowatorską koncepcją. W praktyce po raz pierwszy firma wdrożyła to rozwiązanie w sieci brytyjskich supermarketów Waitrose w 2010 r., poszukującej zrównoważonych technologii pakowania. 

Z danych zaprezentowanych przez Waitrose wynika, że w ciągu roku – dzięki zastosowaniu tej nowatorskiej metody pakowania – zaoszczędziła ona 90 ton plastiku. Do korzyści potwierdzonych w praktyce należą również: redukcja emisji CO2 (uzyskana wskutek nawet 80% oszczędności miejsca podczas transportu materiałów opakowaniowych oraz 30% oszczędności miejsca w trakcie transportu zapakowanych produktów do sklepów w porównaniu z opakowaniami z mięsem mielonym na tacce); redukcja plastiku (o 60% zmniejszone zużycie tworzyw sztucznych w porównaniu do opakowań z mięsem mielonym na tacce), a także o 30-40% niższy koszt materiałów opakowaniowych. 

Jak działa system? Proces pakowania odbywa się na maszynie poziomej Flow Pack FM 300 (z prędkością do 70 opakowań/min – to właśnie na tym modelu goście spotkania mogli zobaczyć przebieg procesu w praktyce) lub FM 500 (co najmniej 130 opakowań/min). W zależności od oczekiwanej przepustowości linii można ją doposażyć w system mielenia i porcjowania mięsa (stosowne rozwiązania dostarczają współpracujący z ULMA Packaging specjalistyczni producenci takich urządzeń, dzięki czemu klienci mogą kupić w firmie ULMA kompletne, zautomatyzowane linie). Istnieje również opcja pakowania mięsa na papierowej podkładce docinanej razem z mięsem; dzięki temu mięso mielone nie dotyka boków opakowania i jest łatwe do wyjęcia z opakowania. 

W trakcie pakowania mięso trafia do foliowego rękawa, który jest obcinany, zamykany zgrzewem i napełniany gazem obojętnym. W ten sposób powstaje poduszka gazowa, która chroni produkt przed uszkodzeniami mechanicznymi i zapobiega przebarwieniom mięsa powstałym w kontakcie z folią. Z obserwacji dokonywanych przez użytkowników w Wielkiej Brytanii i Finlandii wynika, że czas przydatności do spożycia mięsa pakowanego w ten sposób wynosi od 7 do 10 dni (czyli podobnie jak na maszynach typu traysealer). Opakowania tego typu można pakować zbiorczo do kartonów lub plastikowych skrzynek (jednak ze względu na ich konstrukcję nie zaleca się transportu więcej niż dwóch warstw produktu w opakowaniu zbiorczym). 

To nie wszystkie rozwiązania ULMA Packaging przyjazne dla środowiska. Piotr Kosik wspomniał również m.in. o pakowaniu próżniowym ograniczającym zużycie folii o 40% oraz – dzięki zmniejszeniu szerokości ścinka – zwiększającym o 12% wydajność procesu pakowania; albo o pakowaniu kurczaków na maszynach Flow Pack bez tacki, przy niższym niż w przypadku standardowych rozwiązań zużyciu folii. 

Tomasz Krawczak