Droga do opakowań bez plastiku
19 Sep 2024 13:45

Firma Google podzieliła się szczegółami dotyczącymi przejścia na opakowania z surowców włóknistych w swoim nowym przewodniku po projektowaniu opakowań bez plastiku, ale jej inne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju zostały naruszone przez zwiększoną emisję spowodowaną rozwojem energochłonnej sztucznej inteligencji.

W przewodniku dotyczącym opakowań firma Google stwierdziła, że zdaje sobie sprawę, iż wyzwania związane z budowaniem bardziej zrównoważonej przyszłości „są liczne i trudne” oraz odwołała się do korzyści płynących z otwartości i współpracy. Zauważyła ona, że wspólny postęp będzie wolniejszy, jeśli poszczególne firmy będą rozwiązywać wiele podobnych problemów osobno. Dlatego uważamy, że innowacje w zakresie zrównoważonego rozwoju powinny być przedsięwzięciem opartym na współpracy, a nie na rywalizacji – stwierdził gigant technologiczny. – W tym duchu dzielimy się nie tylko tym, co osiągnęliśmy, lecz także tym, jak to osiągnęliśmy. Uczestniczyliśmy w wielu projektach współpracy branżowej, ale idziemy dalej i otwarcie publikujemy to, czego się nauczyliśmy, aby inni mogli z tego korzystać, zaczynając od naszej pracy nad opakowaniami produktów.

Przewodnik o objętości 69 stron zawiera wiele informacji na temat rozwoju i testów, nad którymi zespół ekspertów Google pracował ze swoimi dostawcami, aby znaleźć oparte na włóknach zamienniki plastikowych komponentów używanych w opakowaniach takich produktów jak smartfony Pixel.

Obejmuje to opakowania ochronne produktów, tacki, rozwiązania do zawieszania zakładek i konstrukcję pudełek strukturalnych, a także farby i lakiery. Wymienia również wielu kluczowych dostawców materiałów i opakowań, a także bibliotekę materiałów niezawierających tworzyw sztucznych.

W październiku 2020 r. firma Google zobowiązała się, że do 2025 roku wszystkie jej opakowania elektroniki użytkowej będą wolne od plastiku.

Jednak oddzielnie Raport środowiskowy Google 2024 ujawnił duży skok emisji gazów cieplarnianych (GHG). Liczba 14,3 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla wzrosła o 13% rok do roku i aż o 48% w stosunku do roku bazowego 2019. Google powiedział, że było to głównie spowodowane wzrostem zużycia energii w centrach danych i emisji w łańcuchu dostaw. Firma wdrożyła szereg inicjatyw związanych z energią bezemisyjną (CFE), których celem jest uruchomienie 24/7 CFE w każdej sieci, w której działa do 2030 r.

Całkowite obciążenie energią elektryczną we wszystkich centrach danych wzrosło o ok. 3,5 TWh, czyli 17% w 2023 r., ale grupa utrzymała globalną średnią na poziomie ok. 64% CFE.

Firma Google zauważyła również, że sztuczna inteligencja może potencjalnie mieć pozytywny wpływ na postęp klimatyczny, a „odważne i odpowiedzialne podejście” pomogłoby uczynić tę technologię „pomocną dla wszystkich”. Jak podkreślono w naszym AI Opportunity Agenda, znajdujemy się obecnie w punkcie zwrotnym, w którym wybory dokonane dzisiaj zagwarantują, że sztuczna inteligencja będzie wykorzystywana z korzyścią dla jak największej liczby osób.

Podczas gdy skalowanie tych aplikacji AI i znajdowanie nowych sposobów wykorzystania AI do przyspieszenia działań na rzecz klimatu ma kluczowe znaczenie, pracujemy również nad odpowiedzialnym zarządzaniem związanym z tym wpływem na środowisko.

Opracowano na podstawie informacji firmy Google