DS Smith planuje przyspieszenie redukcji emisji CO2
25 Feb 2022 10:18

Firma DS Smith ogłosiła plany ograniczenia do 2030 r. emisji gazów cieplarnianych (GHG) o 46% (w porównaniu z poziomem z 2019 r.) i przedstawiła je do weryfikacji przez inicjatywę Science Based Targets (SBTi) jako wpisujące się w cele porozumienia paryskiego – ograniczenia wzrostu temperatury o 1,5°C. Czołowy producent opakowań z tektury falistej przekonuje, że w ten sposób zdoła szybciej ograniczyć poziom emisji CO2 generowanego przez własne zakłady, jak również przez działania swych partnerów i dostawców. 

Elementami planu, które mają pomóc w osiągnięciu wspomnianego celu, będą inwestycje w rozwiązania nowej generacji takie jak technologia kotłów zasilanych biometanem czy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (słońce czy wiatr). 

Dzisiejsze zobowiązanie potwierdza nasze dążenie w ograniczaniu emisji CO2 w ramach długoterminowego podejścia DS Smith do zrównoważonego rozwoju. To pokazuje, że jesteśmy liderem w minimalizacji emisji dwutlenku węgla, jak również potwierdza, że patrzymy na to szerzej, wymagając tego samego od naszych partnerów i dostawców – mówi Miles Roberts, dyrektor generalny Grupy w DS Smith. – Nasza firma ma ambitne plany rozwoju na najbliższe lata. Przodujemy w przechodzeniu na gospodarkę cyrkularną, a te zobowiązania są kluczową częścią naszej strategii zrównoważonego rozwoju „Na Teraz. I na Przyszłość”, która zobowiązuje nas, aby pozytywnie wpływać na ludzi i naszą planetę.

Wcześniej DS Smith zaangażował się w działania na rzecz osiągnięcia do 2050 r. celu zerowej emisji netto CO2, jest też członkiem inicjatywy Race to Zero Organizacji Narodów Zjednoczonych. Firma chwali się, że w latach 2015-20 ograniczyła poziom emisji dwutlenku węgla o 23% na tonę wyprodukowanego materiału. 

Raport „Completing the Picture: How the Circular Economy Tackles Climate Change” opracowany przez Fundację Ellen MacArthur pokazuje, że nawet taki krok jak przejście na zasilanie zieloną energią ma kluczowe znaczenie dla przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Pamiętajmy, że prawie połowa emisji GHG pochodzi z procesu wytwarzania i wykorzystywania produktów i żywności. Potrzebujemy gospodarki obiegu zamkniętego, takiej, która pozwala wyeliminować odpady, daje „drugie życie” produktom i materiałom oraz odbudowuje przyrodę. Celem jest ograniczenie emisji i osiągnięcie celów określonych w porozumieniu paryskim. Dzisiejsze oświadczenie pokazuje, że nasz strategiczny partner, DS Smith, jest zaangażowany w ambitne działania zarówno w zakresie odnawialnych źródeł energii, jak i gospodarki cyrkularnej – komentuje Andrew Morlet, prezes Fundacji Ellen MacArthur.

Bezpośrednio po COP26 nie było jeszcze takiego momentu, aby firmy pokazały, w jaki sposób wspierają walkę z globalnym ociepleniem. DS Smith ma wyjątkową możliwość, by pomagać swoim klientom, dostarczając rozwiązania wspierające gospodarkę obiegu zamkniętego, a dzisiejsza decyzja pozwoli nam robić to z jeszcze lepszym rezultatem – dodaje Wouter van Tol, szef działu administracji publicznej, spraw społecznych i zrównoważonego rozwoju w DS Smith.

Opracowano na podstawie materiałów firmy DS Smith