ecovio – biodegradowalne i w pełni kompostowalne tworzywo
20 May 2021 12:45

8 kwietnia 2021 roku zostały ogłoszone wyniki IV edycji konkursu Stena Circular Economy Award, do którego przyjęto aż 57 zgłoszeń w 3 kategoriach konkursowych. Firma BASF Polska otrzymała wyróżnienie w tym projekcie za wdrożone praktyki GOZ, związane z produktem ecovio.

Głównym obszarem, w którym ecovio znajduje zastosowanie, są biodegradowalne folie służące do produkcji: toreb na odpady organiczne, toreb na owoce i warzywa, toreb na zakupy o podwójnym zastosowaniu (najpierw na zakupy, a następnie na odpady organiczne) lub służące do produkcji folii rolniczych. Ponadto z ecovio można wytwarzać biodegradowalne rozwiązania dla przemysłu opakowaniowego takie jak: folia do powlekania opakowań papierowych, folie termokurczliwe, folie spożywcze, opakowania piankowe, produkty do formowania wtryskowego oraz termoformowania.

Bardzo ucieszyłam się na wieść o przyznaniu wyróżnienia w ramach Liderów GOZ BASF Polska właśnie za ecovio. Dlaczego? Otóż to biodegradowalne i w pełni kompostowalne tworzywo jest kwintesencją cyrkularnego rozwiązania. Poprzez swoją uniwersalność znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie biodegradowalność i kompostowalność mają ogromne znaczenie, wspierając zamykanie obiegu związanego z żywnością i eliminując tym samym ze strumienia organicznego tradycyjne tworzywa. Świetnie sprawdzają się jako różnego rodzaju opakowania na żywność czy worki na bioodpady, ponieważ zastosowane w tych aplikacjach pod koniec cyklu życia wraz z odpadami organicznymi mogą zostać poddane standardowym procesom w kompostowniach czy biogazowniach. Folie do ściółkowania z ecovio natomiast są zaprojektowane do biodegradacji w glebie, a więc nie ma konieczności zbierania i utylizacji po zakończonym sezonie – powiedziała Agata Kruszec, market development coordinator & project manager.

Zastosowania ecovio opisane w konkursie, które zdobyły uznanie jurorów, to wykorzystanie tego produktu na rynku polskim w kubkach jednorazowych oraz w folii do ściółkowania, już stosowanej przez polskich przedsiębiorców rolnych.

BASF Polska postawiła sobie za cel wyeliminowanie zbędnych tworzyw z codziennego użytku wśród swoich pracowników. W zakładzie produkcji katalizatorów samochodowych BASF w Środzie Śląskiej pracuje ponad 700 osób. Dzięki wprowadzeniu do użytku w fabryce biodegradowalnych kubków (całkowita rezygnacja z kubków z tworzyw sztucznych miała miejsce w listopadzie 2019 roku), które zostały wyprodukowane przy użyciu kompostowalnego polimeru ecovio, około pół tysiąca plastikowych kubków dziennie nie trafia już na wysypisko śmieci. Z części wykorzystywanych teraz biodegradowalnych kubków jest tworzony kompost (używany do nawożenia roślin wokół fabryki oraz pszczelej łąki), pozostała jego część trafia do biodegradowalnych worków na bioodpady (również z wykorzystaniem polimeru ecovio), a potem jest odbierana jako odpady BIO przez służby porządkowe. Dzięki takiemu działaniu firma domyka obieg, zapewniając kolejne użycie wykorzystywanego produktu z korzyścią dla środowiska. 

Praktyka zgłoszona przez firmę BASF do konkursu Stena Circular Economy Award pozwala m.in. na rozwiązanie problemu związanego z odpadem, jakim jest folia wykorzystywana w rolnictwie. Ten innowacyjny materiał daje również szansę na zmiany w innych gałęziach przemysłu. Wierzymy, że jeżeli takich rozwiązań na rynku będzie coraz więcej, transformacja polskiej gospodarki w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym stanie się faktem – podkreśla Aleksandra Surdykowska, manager ds. marketingu i PR Stena Recycling. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy BASF Polska