Eko – nowy standard w opakowaniach klasy premium
18 Oct 2022 14:47

Firma DOT2DOT wprowadza właśnie na rynek innowacyjną technologię ECOLURE, będącą ekologiczną alternatywą dla standardowej laminacji arkuszy folią metaliczną. Łączy ona efektowność hot-stampingu z wydajnością i ekonomiką technologii cold-foil oraz oferuje niespotykane do tej pory na rynku korzyści ekologiczne. Właściciele marek mówią WOW!

  DOT2DOT jest jednym z liderów w branży opakowań z tektury litej i falistej w Polsce i Europie Centralnej. Posiada trzy zakłady produkcyjne: w Kowalach koło Gdańska, Batorowie pod Poznaniem oraz w Koniku Nowym niedaleko Warszawy. Każda z drukarń wchodzących w skład grupy wywodzi się z firm prywatnych – Druk Markuszewscy (Gdańsk), Grafpoz (Poznań) oraz Drukpol (Warszawa), które od 2017 roku należą do Abris Capital Partners, lidera rynku funduszy private equity w Europie Środkowej.

Efekt synergii

DOT2DOT posiada w ofercie prawie wszystkie dostępne technologie produkcji i uszlachetniania opakowań z tektury litej. Oferuje również możliwość produkcji opakowań kaszerowanych z tektury falistej, koncentrując się głównie na wysoko uszlachetnionych produktach. Mamy przeszło 30 lat doświadczenia, ponad 30 tysięcy zakończonych projektów, więcej niż 40 maszyn produkcyjnych oraz możemy produkować ponad 1,5 miliarda opakowań rocznie – wylicza Krzysztof Rosłaniec, prezes zarządu DOT2DOT. – Nasze zakłady są kompatybilne i zastępowalne, co daje naszym klientom dużo wyższe poczucie bezpieczeństwa niż w przypadku firm posiadających tylko jedną lokalizację.

Współpracujemy z największymi koncernami międzynarodowymi, jak również firmami na rynkach polskim i europejskim. Eksport w strukturze naszych przychodów stanowi około 50%, ale często transferujemy nasze pomysły i relacje biznesowe do central zakupowych za granicą, a następnie dostarczamy opakowania do zagranicznych i polskich fabryk tych koncernów.

Jesteśmy jedną z nielicznych firm, która ma tak wiele procesów pod jednym dachem – dodaje Małgorzata Penkiewicz, dyrektor sprzedaży i członek zarządu w DOT2DOT. – To zdecydowanie wartość dodana we współpracy z właścicielami marek. Specjalizujemy się w opakowaniach skomplikowanych, promocyjnych, okazjonalnych i prezentowych, które nie są produkowane w powtarzających się seriach. Nie byłoby to możliwe bez naszego wieloletniego doświadczenia oraz rozbudowanego działu badawczego i projektowego, który współpracuje bezpośrednio z działami marketingu naszych klientów. Poza tym każdy z zakładów wchodzących w skład grupy DOT2DOT ma pewną specjalizację, które pozwalają nam oferować bardzo zdywersyfikowaną ofertę. Zakład w Gdańsku, który od roku znajduje się w Kowalach, słynie z opakowań premium i współpracuje przede wszystkim z producentami kosmetyków. Poznań produkuje głównie opakowania wysokonakładowe, szczególnie słodyczy, a więc również wysoko przetworzone. Drukarnia pod Warszawą specjalizuje się z kolei w bardziej unikalnych, inteligentnych produktach na pograniczu opakowań i reklamy. Te trzy zakłady połączone są wspólnym oprogramowaniem klasy MIS/ERP Radius, które jest wiodącym rozwiązaniem w branży opakowaniowej. Dzięki niemu mamy pełny wgląd w procesy planowania i produkcji, otrzymujemy raporty w czasie rzeczywistym i dynamicznie reagujemy na zmieniającą się sytuację.

Partner, a nie tylko dostawca

DOT2DOT oferuje swoim klientom wsparcie od samego początku, tj. pomysłu kreatywnego, rozwoju konstrukcji i prototypów. 

Doradza przy wyborze odpowiedniego materiału i technologii uszlachetnienia. Pracuje z klientami aż do finalnego dostarczenia opakowania do ich magazynów i oferuje wsparcie w optymalizacji procesów i wydajności produkcyjnych linii pakujących u klientów. Chcemy być postrzegani jako partnerzy biznesowi, a nie tylko dostawcy – mówi Krzysztof Rosłaniec. – Z naszymi klientami często rozwijamy pomysły w horyzoncie czasowym nawet dwóch lat, współpracując nie tylko z działami zakupów, ale również z marketingiem, działami rozwoju itp. Oferujemy także bardzo szeroki wachlarz możliwości druku 6-8-kolorowego wraz z licznymi rodzajami uszlachetnień (m.in. nasza nowatorska technologia ECOLURE, cold-foil, hot-stamping, tłoczenia, wklejone okienka, kilkukrotne lakierowanie). Innowacyjne wzory opakowań sezonowych i okazjonalnych do realizacji w bardzo krótkim czasie, w których się specjalizujemy, to często wyzwanie dla klientów i dla nas. To projekty wielostronne: uczestniczymy w nich my, właściciel marki, co-packer i producent maszyny pakującej. Wymaga to dużego wysiłku, a sukces odnosimy tylko dlatego, że mamy ponad 30-letnie doświadczenie w produkcji opakowań z tektury litej i falistej oraz zatrudniamy kilkadziesiąt osób o multidyscyplinarnych kompetencjach, bezpośrednio zaangażowanych w takie projekty R&D. Śledzimy trendy, regulacje, nowe rozwiązania i podłoża opakowaniowe. Właściciele marek bardzo to doceniają i zauważamy, że coraz więcej ich prac badawczo-rozwojowych przenoszonych jest do naszych struktur.

DOT2GREEN

Właściciele marek w swoje strategie rozwoju mają wpisane cele związane ze zrównoważonym rozwojem, często dużo ambitniejsze niż obowiązujące regulacje. I w tym zakresie mogą liczyć na firmę DOT2DOT, która w ramach polityki ESG ma zdefiniowany szereg inicjatyw wiążących się z ekologią i pozytywnym wpływem działalności na otoczenie zewnętrzne (ESG to skrót oznaczający czynniki pozafinansowe, odzwierciedlające wartości i sposoby działania organizacji w aspekcie środowiskowym – Environmental, społecznym i etycznym – Social oraz ładu korporacyjnego – Corporate Governance).

Eko to segment, w którym czujemy się bardzo mocni – deklaruje Małgorzata Penkiewicz. – Obecnie sama atrakcyjność opakowań nie wystarczy. Konsumenci coraz większą wagę przywiązują do aspektów pozamaterialnych, z których jednym z ważniejszych jest szeroko pojęta ekologia. Nie jest im obojętne, z czego wykonane jest konkretne opakowanie, czy łatwo poddaje się recyklingowi lub czy posiada odpowiednie certyfikaty potwierdzone specjalistycznymi badaniami. Nie jesteśmy fanami szarych opakowań. Uważamy, że bycie odpowiedzialnym producentem opakowań ekologicznych nie oznacza pójścia na ustępstwa w zakresie estetyki. Oferowane przez nas rozwiązania sprawiają, że opakowania, szczególnie te z grupy premium, mogą być zarówno atrakcyjne wizualnie dla konsumentów i klientów, jak i ekologiczne. Nasza polityka środowiskowa DOT2GREEN to przemyślana strategia pozyskiwania dostawców ekomateriałów, inteligentne projektowanie pod kątem optymalnego rozkładu użytków na arkuszu i minimalizacja odpadów oraz wybór ekologicznych alternatyw procesów produkcyjnych, takich jak cold-foil, farby LED czy właśnie ECOLURE.

ECOLURE – ekologiczna alternatywa dla standardowej laminacji

W ostatnich dwóch latach firma DOT2DOT we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz (czyli dawnym COBRO) oraz Politechniką Warszawską prowadziła projekt badawczo-rozwojowy nad nową technologią, która została nazwana ECOLURE. Była ona współfinansowana przez NCBiR i jest właśnie komercjalizowana. Polega na laminacji tektury litej w roli specjalną folią typu transmet, a następnie delaminacji zabezpieczającej warstwy z tworzywa sztucznego. Metalizowane arkusze zadrukowywane są w technologii offsetowej z utrwalaniem UV LED, które oferuje istotne korzyści ekologiczne związane z mniejszym zużyciem energii. Folia po delaminacji trafia do specjalnych pojemników i jest przetwarzana, a nie spalana przez recyklera, co z punktu widzenia środowiska robi bardzo dużą różnicę. 

ECOLURE nie jest żadnym kompromisem; łączy efektowność hot-stampingu z wydajnością i ekonomiką foliowania na zimno oraz oferuje właścicielom marek niespotykane do tej pory na rynku korzyści ekologiczne – przekonuje Małgorzata Penkiewicz. – Na rynku dostępne są arkusze metalizowane, jednak ich producenci nie mają certyfikatów potwierdzających ich kompostowalność czy możliwość recyklingu. My postanowiliśmy przenieść proces produkcji tych arkuszy pod własny dach – we współpracy z dostawcą kartonu i folii opracowaliśmy proces foliowania arkuszy i delaminacji zabezpieczającej folii PET, dzięki której na arkuszu pozostaje tylko warstwa metaliczna bez tworzywa sztucznego. Technologia transmet była obecna na rynku już od jakiegoś czasu, ale to my jako pierwsi dodaliśmy do niej umiejętność zadrukowania oraz pozyskaliśmy certyfikat poświadczający jej podatność na recykling. Jak wynika z mojej wiedzy, jesteśmy jedyną firmą, która ma ją przebadaną i potwierdzoną certyfikatami na kompostowalność i recykling z polskich i zagranicznych laboratoriów badawczych, takich jak Sieć Badawcza Łukasiewicz, Fiskeby Board AB czy Centre Technique du Papier (CTP WEB) z Francji, a prace certyfikacyjne w kolejnych trwają.

Na opakowaniach wykonanych w tej technologii właściciele marek mogą umieszczać pętlę Möbiusa, która dla konsumentów jest czytelnym znakiem potwierdzającym ich ekologiczność.

Te opakowania nadal oferują efekt WOW – zapewnia prezes DOT2DOT. – ECOLURE otwiera nam drzwi do dużych graczy, dla których ekologia jest teraz nadrzędnym priorytetem. Technologia ta spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem działów marketingu; korzyści, jakie właściciele marek mogą odnieść z jej wdrożenia, są niewspółmierne do wyższych kosztów związanych z produkcją ekologicznych opakowań. W zakresie zrównoważonego rozwoju dokonała się w ostatnich latach prawdziwa rewolucja. Największą dźwignią zmiany jest oczywiście zmiana opakowań plastikowych na kartonowe. To jest ostatnio bardzo silny trend i jedna z naszych specjalizacji.

Co może być z papieru, będzie z papieru

Opakowania ekologiczne związane z przejściem z plastiku na papier to wyzwanie produkcyjne i technologiczne dla naszych klientów – potwierdza Małgorzata Penkiewicz. – Ostatnio zrealizowaliśmy kilka bardzo dużych projektów dla koncernów międzynarodowych. Byliśmy doradcami nie tylko w zakresie konstrukcji, wyglądu czy technologii opakowania, ale również wymagań dotyczących maszyn produkcyjnych. Przy takim projekcie należy wziąć pod uwagę cały łańcuch produkcyjny – od podłoża, przez maszyny pakujące, po wyeksponowanie w sklepie. Klienci zwykle nie chcą przeprowadzać rewolucji w całym łańcuchu, tylko wykorzystać posiadane zasoby. W tych projektach uczestniczymy aktywnie jako pełnoprawny partner i doradca; w ostatnich dwóch latach zauważamy dynamiczny wzrost ich liczby. Według ostrożnych szacunków stowarzyszenia ECMA, zrzeszającego producentów kartonu i opakowań kartonowych, migracja do papieru może dotyczyć nawet 10% opakowań produkowanych obecnie z tworzyw sztucznych. Zatem parafrazując słowa Benny’ego Landy na temat technologii cyfrowej, wszystko, co może być z papieru, będzie z papieru.

Zrównoważony rozwój w DOT2DOT to jednak nie tylko technologia i oparcie produkcji na surowcach odnawialnych, ale także stała analiza możliwości zmniejszenia śladu węglowego oraz potencjalnych możliwości inwestycji w odnawialne źródła energii. Większość generowanych przez grupę odpadów jest przedmiotem recyklingu. Priorytet stanowi obecnie kontynuacja inwestycji w rozwój relacji z klientami, rozwój kompetencji pracowniczych oraz budowa know-how w dziedzinie ekologii. 

Nasz rozwój jest związany z rozwojem naszych klientów – podsumowuje Krzysztof Rosłaniec. – Większość dużych inwestycji w technologie i park maszynowy już zrealizowaliśmy. Myślimy jeszcze o implementacji technologii cyfrowej, badamy jej możliwości i kompatybilność z naszym portfolio. Interesuje nas wszystko, co wspiera kreację i innowacyjne konstrukcje, które na koniec dnia przekładają się na wyższą sprzedaż produktów naszych klientów.

Anna Naruszko