Ekologiczny polietylen do pakowania kawy
11 May 2018 13:35

Produkowany przez firmę Mondi materiał opakowaniowy z odnawialnych surowców pozwala firmie Paulig Coffee zmniejszyć jej ślad węglowy. 

Zmiany klimatu negatywnie odbijają się na wrażliwych ekosystemach naszej planety. W związku z tym naukowcy i politycy apelują o radykalne obniżenie emisji dwutlenku węgla w skali całego świata. Przejście do gospodarki niskoemisyjnej wymaga zaangażowania przedstawicieli wszystkich gałęzi przemysłu. Dotyczy to również wytwórców towarów konsumpcyjnych. Producent przekąsek, przypraw i kawy, firma Paulig Group wspólnie z firmą Mondi postanowiła odpowiedzieć na wystosowany do przedsiębiorców apel.

Misja firmy

Firma Paulig Coffee to wiodąca marka na rynkach Finlandii i krajów bałtyckich, a także drugi największy dostawca kawy w Rosji. Nie wszyscy jednak wiedzą, że przedsiębiorstwo podjęło strategiczne działania w celu zmniejszenia swojego śladu ekologicznego. Przykładowo w Finlandii wszystkie palarki do kawy zasilane są wyłącznie energią odnawialną. Ponadto Paulig zobowiązała się ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 40% do 2020 roku. Aby osiągnąć ten cel, konieczne były zmiany w całym łańcuchu dostaw, również w sferze opakowań.

Jesienią 2016 roku fiński producent kawy zwrócił się do firmy Mondi w celu stworzenia opakowania, które będzie pozostawiać mniejszy ślad węglowy. Mondi, znana ze stosowania innowacyjnych materiałów i rozwiązań, zdecydowała się połączyć siły i stawić czoło wyzwaniu. Współpraca Mondi i Paulig po części motywowana była wspólnymi wartościami, a także obopólnym zaangażowaniem w osiągnięcie celów istotnych z punktu widzenia klimatu. Firma Mondi w latach 2004-2017 obniżyła bowiem poziom emisji dwutlenku węgla o 38%.

Ekologiczna alternatywa dla konwencjonalnego laminatu 

Obie firmy rozpoczęły poszukiwania bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów do produkcji opakowań. Pierwsze zmiany dotyczyły należącej do firmy Paulig marki Mundo, pod szyldem której sprzedawana jest wysokiej jakości, aromatyczna i posiadająca certyfikat sprawiedliwego handlu ekologiczna kawa. Większość opakowań kawy jest wykonanych z laminatów zawierających warstwy orientowanego poliamidu (OPA), aluminium i polietylenu (PE), które tworzą barierę dla tlenu i światła. Kati Randell, senior manager for Strategic Packaging Development w firmie Paulig, wyjaśniła: W ciągu ostatnich pięciu lat udało się nam zmniejszyć grubość laminatu o 10% w przeliczeniu na kilogram pakowanego produktu, bez uszczerbku dla niezbędnej ochrony, jaką zapewnia opakowanie. Chcieliśmy jednak w jeszcze większym stopniu przyczynić się do poprawy stanu środowiska. 

Początkowo firma Paulig brała pod uwagę materiały biodegradowalne, jednak szybko przekonano się, że materiały odnawialne pozwalają jeszcze bardziej ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Do 2025 roku Paulig chce zastąpić w swoich opakowaniach wszystkie materiały produkowane z wykorzystaniem paliw kopalnych, w tym konwencjonalnego PE, odnawialnymi alternatywami. Mondi szybko znalazła odpowiedź na nasze potrzeby i w ciągu zaledwie sześciu miesięcy opracowała dla naszej marki kawy alternatywny, wykonany z trzciny cukrowej, ekologiczny polietylen – dodała Kati Randell. Kawa pakowana w nowy, ekologiczny laminat powinna pojawić się na półkach sklepowych wiosną 2018 roku.

Nowa przyszłość opakowań

Nowy ekologiczny laminat od Mondi składa się z mieszanki standardowego PE i PE na bazie trzciny cukrowej, co nadaje opakowaniu właściwości pozwalające na jego łatwe otwieranie. Takie rozwiązanie wiąże się również z mniejszym wykorzystaniem paliw kopalnych. W przyszłości firma Paulig chce w swoich opakowaniach kawy wykorzystywać jeszcze więcej ekologicznego PE. Mamy nadzieję kontynuować naszą współpracę i zwiększyć popularność ekologicznego polietylenu – powiedział Christian Höglund, business development manager w oddziale Consumer Goods Packaging firmy Mondi. – Kiedy zwróciła się do nas firma Paulig, byliśmy tuż po zakończeniu prac nad naszym ekologicznym laminatem i innymi projektami z zakresu zrównoważonego rozwoju. Zbiegło się to idealnie w czasie – musieliśmy po prostu sprawdzić, czy laminat jest odpowiedni do pakowania kawy. Testy produkcyjne na liniach pakujących próżniowo firmy Paulig przebiegły bez problemów. Nasz laminat sprawdził się doskonale bez konieczności modyfikowania dotychczasowych parametrów produkcyjnych u klienta. Dzięki temperaturom i czasom zgrzewania porównywalnym ze standardowymi laminatami PE, ekologiczna alternatywa jest uznawana za sukces pod względem jej technicznego zastosowania.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Mondi

Produkowany przez firmę Mondi materiał opakowaniowy z odnawialnych surowców pozwala zmniejszyć ślad węglowy.