Coraz częściej powtarzany slogan naszych czasów, przekładający się na zrównoważoną przyszłość, to ekologia. Taki wielowymiarowy trend wpływa jednoznacznie na zmiany, które muszą mieć miejsce, aby sprostać oczekiwaniom. Nie inaczej jest w przemyśle opakowaniowym.
W ostatnich latach producenci prześcigają się w coraz to bardziej innowacyjnych koncepcjach stworzenia najbardziej proekologicznego projektu wytworzonego z naturalnych włókien i z przeznaczeniem do 100% biodegrowalności po użyciu. Faktem staje się, że niezaprzeczalny renesans w obróbce mają takie surowce jak papier, karton i tektura falista, kosztem zmniejszającego się popytu na plastik.
Wymienione surowce to materiały pochodzenia organicznego nadające się do wielokrotnego przetwarzania i ponownego użycia, spełniając jednocześnie założenia gospodarki zamkniętego obiegu odpadami. Celem jest zapewnienie bezpiecznej przyszłości naszej planety, ale również funkcjonalność, wytrzymałość i jakość.
Dynamika rozwoju rynku e-commerce w ostatnich latach jest jednym z przykładów, dla którego opakowanie tekturowe rozpatrywane jest już nie tylko jako proste zabezpieczenie na czas transportu, ale – co nie mniej ważne – jako synonim jakości i wartości danej marki.
Te wykonywane z najwyższą dokładnością i jakością zwiększają wartość oferowanych produktów, a tym samym wyróżniają się w rozległej przestrzeni sprzedażowej.
Co ważne i interesujące, przyrosty w produkcji opakowań nie dotyczą tylko sprzedaży wysyłkowej. Bardzo intensywnie zmienia się również branża spożywcza i owocowo- -warzywna. Wynika to z milionowej wartości tego rynku detalicznego, przekładającego się na łańcuchy dostaw, które trzeba spakować. Myślimy tu o różnego rodzaju tackach do przechowywania nabiału, wędlin, mięsa, owoców, warzyw i wielu innych produktów, do tej pory najczęściej zamykanych w plastikowe pojemniki. Dzisiejszy trend zmierza do opakowań również dobrze chroniących świeżość przy zastosowaniu odpowiednio przetworzonego kartonu i tektury falistej, z funkcją biodegradowalności.
Nasza firma od kilkunastu lat zajmuje się doradztwem i obsługą w zakresie wyboru zoptymalizowanych technologii do wytwarzania najbardziej zaawansowanych konstrukcji opakowań kartonowych. Staramy się, aby na każdym etapie rozmów z klientami dobrać najlepsze rozwiązania wspomagające rozwój, gwarantując jednocześnie wykwalifikowaną obsługę wieloetapową.
Jednym z przykładów jest nasza współpraca z firmą Sofrupak, którą mieliśmy okazję poznać na etapie wprowadzania na rynek nowego rodzaju systemów pakowania i transportu. Za sprawą swych innowacyjnych rozwiązań Sofrupak stał się wiodącym i najbardziej rozpoznawalnym polskim producentem ekologicznych opakowań do owoców. Dzięki zaoferowaniu innowacyjnych opakowań tekturowych oraz dedykowanych systemów opakowaniowych, które są zastrzeżonymi wzorami w UE, jako pierwsi w skali globalnej opracowali i wyprodukowali opakowanie w 100% biodegradowalne, z użyciem w pełni organicznych substratów (w tym transparentnej celulozy).
Istotny element sukcesu Sofrupak stanowi technologia produkcji tych opakowań z wykorzystaniem maszyn, które mieliśmy okazję wdrożyć do produkcji, stając się jednocześnie stabilnym partnerem biznesowym pomysłodawców tego projektu.
Po wykonaniu szeregu testów finalnie wprowadziliśmy w obieg technologiczny maszyny do wytwarzania opakowań przestrzennych typu CE 1000-2 (Carton Erecting Machines) oraz rozwiązania do aplikacji okienek typu WP Proliner i WP Speedliner, których producentem jest niemiecki potentat w tym zakresie, firma Heiber + Schröder. Synonim gwarancji jakości, umożliwiający stabilność i najlepsze wydajności przy wykonywaniu najbardziej skomplikowanych prac. Nie bez powodu w samej Polsce działa ponad 100 maszyn różnego typu, sygnowanych logiem H+S.
Te rozwiązania przeważnie zamykają proces produkcji opakowania stawiając kropkę nad „i” przed wysyłką do odbiorców końcowych.
Żeby dojść do tego etapu, tektura falista wymaga wcześniejszego przejścia przez wiele skomplikowanych procesów, poczynając od druku metodą offsetową, fleksograficzną czy wciąż ewoluującym, wielokolorowym pokryciem cyfrowym. Tak przygotowany surowiec może być poddany kaszerowaniu, na przykład na w pełni zautomatyzowanych maszynach OPPLIGER Sintesy S3 1650x1650. Dalej, aby uzyskać odpowiedni kształt, konieczny jest proces sztancowania na sprawdzonych w długodystansowym użytkowaniu, wielkoformatowych automatach wykrawających DAYUAN 1650FC – B0. Dzięki wyposażeniu w zaawansowane systemy podawania, transportu, kontroli i wykładania zapewniają one bezproblemową pracę na zróżnicowanych podłożach, również kaszerowanych, w formacie B0.
Tak przygotowany wykrój wymaga odpowiedniego złożenia i sklejenia i w tym obszarze mamy potwierdzone w praktyce produkcyjnej doświadczenia z linią składarko-sklejarek marki RAGAOKE z modelu 1650PCS, dedykowanych między innymi przełamywaniu opakowań 1-, 3-, 4- i 6-punktowych oraz tworzeniu skomplikowanych struktur na ciężkich materiałach kartonowych i tekturowych.
Dopełnienie współpracujących ze sobą
systemów i zautomatyzowanych procesów wymaga wiedzy i „opieki” w zakresie implementacji tych technologii do sprawnego funkcjonowania produkcyjnego. Stąd nacisk na mocne i szybko reagujące zaplecze serwisowe oraz sprawną obsługę w zakresie dostawy części zamiennych. Wykwalifikowana grupa naszych pracowników, wywodzących się właśnie ze struktur serwisowo-technicznych gwarantuje, że wszelkie zgłoszenia traktowane są priorytetowo.
Kilkudziesięcioletnia praktyka zespołu Technograph umożliwiła współpracę z rzeszą klientów z Polski i zagranicy oraz nawiązanie długoterminowych relacji z naprawdę mocnymi producentami maszyn dedykowanych szerokiemu spektrum opakowań i wykorzystaniu różnorodnych formatów oraz surowców. Zachęcamy do kontaktu i zapoznania się z katalogiem Technograph przekrojowo prezentującym nasze portfolio.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Technograph