Finał akcji Recykling Rejs
13 Jul 2016 12:36
Zakończyła się tegoroczna akcja „Recykling Rejs – odzyskuj tworzywa sztuczne”, którą Fundacja PlasticsEurope Polska już po raz szósty zorganizowała wspólnie z podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim. Po dwóch tygodniach od startu, pokonując w tym czasie ponad 500 km spływu połączonymi pętlami Żuławską i Toruńską, Dominik ponownie zawitał do Gdańska, gdzie w marinie Żaby Kruk oficjalnie zakończył Recykling Rejs 2016.
Cieszę, się, że trudne warunki pogodowe ostatnich etapów rejsu nie przeszkodziły mi dotrzeć do Gdańska na czas, czyli zgodnie z zaplanowanym wcześniej harmonogramem. Jednocześnie na własne oczy zobaczyłem, jak duże ilości odpadów spływają z lądu do wody podczas intensywnych opadów połączonych z wichurami i burzami. W niektórych miejscach brakowało nawet najprostszych rozwiązań takich jak kratki na odpływach kanałów burzowych. Dowodzi to, że rozwiązania dotyczące zagospodarowania odpadów na lądzie muszą być również przygotowane na zdarzenia niecodzienne takie jak burze i nawałnice – mówi Dominik Dobrowolski dodając: Z drugiej strony coraz lepsza infrastruktura dla wodniaków i nowoczesne mariny, które widziałem na wielu przystankach mojej trasy, mają bardzo dobrze zorganizowaną zbiórkę odpadów.
W Polsce, pomimo zainicjowanych 5 lat temu zmian w prawodawstwie, nie widać jeszcze zdecydowanych postępów w zagospodarowaniu odpadów. Choć poprawia się poziom selektywnej zbiórki, to w dalszym ciągu ilość i jakość zbieranych surowców są niewystarczające, by zdecydowanie zwiększyć recykling, który w myśl pakietu Circular Economy już za 4-5 lat powinien wzrosnąć ponad 2-krotnie. W odniesieniu do odpadów tworzyw sztucznych podstawowym sposobem ich zagospodarowania w naszym kraju pozostaje niestety składowanie – na wysypiska trafia 56% tych odpadów. Recykling stanowi ok. 25%, a odzysk energii (głównie przez wykorzystanie odpadów tworzyw do produkcji paliw alternatywnych) tylko 19%. W Europie średnio odzyskuje się w recyklingu 30% odpadów tworzyw, w odzysku energii 40%, a tylko 30% jest składowane na wysypiskach.
Przebiegająca po pętli trasa szóstej z kolei edycji Recykling Rejs jest symbolicznie związana z koniecznością zawracania do obiegu zasobów, w tym odpadów, co jest myślą przewodnią najważniejszego obecnie projektu legislacyjnego UE, czyli projektu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (Circular Economy). Po raz pierwszy w ustawodawstwie dotyczącym zagospodarowania odpadów zaakcentowano konieczność ograniczenia zaśmiecenia środowiska morskiego. Walcząc z zaśmieceniem środowiska, promujemy jednocześnie selektywną zbiórkę odpadów, która jest podstawą zwiększania recyklingu i zawracania do obiegu surowców wtórnych – mówi Kazimierz Borkowski, dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska.
Przemysł tworzyw sztucznych zwraca uwagę, że mówiąc o efektywnym wykorzystaniu zasobów nie możemy zapominać o odzysku energii z odpadów. W przypadku tworzyw sztucznych recykling mechaniczny to opcja preferowana. Jednak w przypadkach, gdy recykling jest bardzo trudny z technologicznego punktu widzenia i w związku z tym nieopłacalny, mamy do dyspozycji jeszcze dwie inne możliwości: recykling surowcowy (chemiczny) oraz odzysk energii w przemysłowych instalacjach produkujących energię elektryczną lub ciepło. Odpady tworzyw mają wysoką kaloryczność, porównywalną z kalorycznością gazu lub ropy naftowej. Szczególnie w rejonach, gdzie dostępne są nowoczesne zakłady termicznego unieszkodliwiania odpadów, zwane potocznie spalarniami, energię zasobów, jakimi są odpady tworzyw sztucznych (zwłaszcza te nieprzydatne do recyklingu) można odzyskać w postaci ciepła i elektryczności.
Akcje „Recykling Rejs – odzyskuj tworzywa sztuczne” to jeden z 260 projektów prowadzonych obecnie na całym świecie w ramach inicjatywy światowego przemysłu tworzyw sztucznych „Marine Litter Solutions”, zainicjowanej w 2011 roku. Opublikowany właśnie najnowszy raport podsumowujący 5 lat inicjatywy wskazuje, że obecnie jest w nią zaangażowanych aż 65 organizacji z 34 krajów.
Opracowano na podstawie materiałów PlasticsEurope