Firma AMB spogląda w przyszłość
20 Apr 2023 14:27

AMB Spa to włoska firma specjalizująca się w produkcji opakowań żywności. Swan Cecatto, menedżerka ds. zrównoważonego rozwoju w AMB, opowiada o tym, czym wyróżnia się to przedsiębiorstwo, z jakimi wyzwaniami obecnie się mierzy i jak ważne jest stosowanie rozwiązań zgodnych z koncepcją zrównoważonego rozwoju.

AMB Spa, firma mieszcząca się w regionie Friuli-Wenecja Julijska, zapewniła sobie rolę lidera na rynku międzynarodowym w zakresie produkcji folii sztywnych i elastycznych, jednocześnie stanowiąc punkt odniesienia w kwestii zrównoważonego rozwoju. AMB Spa posiada 5 zakładów na terenie Europy i wyróżnia się kompletną ofertą obejmującą projektowanie, narzędzia, tworzenie prototypów, produkcję, laminację oraz drukowanie na foliach. Dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu, działalności badawczej, innowacji i globalnemu podejściu AMB zawsze wychodziła o krok naprzód w kwestii zrównoważonego rozwoju. Targi interpack 2023, które odbędą się w Düsseldorfie w dniach od 4 do 10 maja, to świetna okazja, aby zaprezentować ostatnio wprowadzone przez AMB innowacje w tym zakresie.

Dziękuję za rozmowę, pani Cecatto. Czy na początek mogłaby pani powiedzieć nam kilka słów na temat obecności AMB na targach interpack?

Swan Cecatto: Oczywiście. interpack to jedne z największych i najważniejszych dla nas targów branży opakowań. Bardzo cieszymy się, że będziemy mogli zaprezentować na nich pełną gamę naszych folii mono: AMB TotalMono PET i AMB Mono PE Flowpack oraz nasze rozwiązanie promujące wykorzystywanie tacek w zamkniętym obiegu – AMB Tray Revive. Innowacyjne opakowania AMB używane są nie tylko na rynku mleczarskim oraz spożywczym, ale również w branży farmaceutycznej. Dwa z głównych tematów tegorocznej edycji targów interpack, czyli gospodarka o obiegu zamkniętym oraz zarządzanie zasobami, mają fundamentalne znaczenie dla AMB. Część naszych działań w zakresie badań i rozwoju skierowana jest właśnie na te dwa zagadnienia. Z tego powodu nasz wkład w zrównoważony rozwój coraz bardziej zbliża nas do tego, aby w pełni zrealizować koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym. 

W jaki sposób AMB podchodzi do kwestii innowacji i zrównoważonego rozwoju? Jakie systemy wdrożyliście?

Swan Cecatto: AMB stosuje podejście holistyczne, zwraca się do klienta jako partner z pełną ofertą. Dla nas początkiem procesu innowacji jest dokładne wysłuchanie klienta, jego klientów oraz konsumentów, zawsze przestrzegając obecnie obowiązujących i przyszłych norm prawnych na szczeblu krajowym i europejskim. Dzięki bliskim kontaktom z klientami jesteśmy w stanie nadać rzeczywisty kształt pomysłom stanowiącym odpowiedź na nurtującą nas w ciągu ostatnich lat troskę o środowisko i planetę. Następnie pomysły poddawane są wewnętrznemu procesowi selekcji, który decyduje o tym, jak stopniowo rozwijane będą nowe produkty i pozwala nam na optymalizację kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem na każdym etapie. Podczas tego procesu ściśle współpracujemy z naszymi partnerami, od dostawców począwszy, a na firmach zajmujących się recyklingiem skończywszy. Wszystkie nasze rozwiązania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności, ograniczenie ilości odpadów i promowanie zrównoważonego rozwoju. Opowiadamy się za przydatnością opakowań do recyklingu, zahamowaniem rosnącej ilości odpadów opakowaniowych i ograniczeniem do minimum marnotrawienia żywności.

Jednym z głównych tematów tegorocznej edycji interpack jest gospodarka o obiegu zamkniętym. Jakie działania zostały podjęte przez AMB w tej kwestii?

Swan Cecatto: Celem Europejskiego Zielonego Ładu jest efektywne wykorzystywanie zasobów, aby przejść do czystej gospodarki o obiegu zamkniętym. Obieg zamknięty stanowi integralną część naszego sposobu myślenia; ważnym etapem tego procesu było opracowanie opakowań nadających się do recyklingu. Proaktywna postawa w zakresie obiegu zamkniętego opakowań jest niezbędna.

Dzięki naszej inicjatywie „tacka do tacki” (ang. „tray-to-tray”), AMB Tray Revive, promujemy obiegowość tacek PET, napędzając popyt na ten surowiec wtórny. Ten projekt, który opracowaliśmy w ramach naszej strategii zrównoważonego rozwoju, przyniósł doskonałe rezultaty. Wykorzystuje materiał pokonsumpcyjny z tacek do produkcji nowych folii, które z kolei są poddawane recyklingowi w celu uzyskania nowych tacek. Inicjatywa powstała we współpracy z włoską firmą działającą w sektorze recyklingu. Materiał pokonsumpcyjny jest rozdrabniany na płatki, które są następnie wykorzystywane do wytwarzania produktów typu „tacka do tacki”. Oznacza to, że nasi klienci są w stanie zapewnić swoim klientom opakowanie nadające się do recyklingu i powstałe z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, co jest ważnym czynnikiem w kontaktach z dzisiejszymi konsumentami wrażliwymi na środowisko, bez popadania w greenwashing.

W jaki sposób PET odzwierciedla zaangażowanie AMB w zrównoważony rozwój? 

Swan Cecatto: Projekt rozporządzenia UE (PPWR) przewiduje osiągnięcie pełnej zdatności opakowań do recyklingu do 2030 r. i recyklingu na szeroką skalę do 2035 r.; oznacza to, że opakowania będą musiały zostać przekształcone w surowce pochodzące z recyklingu, których jakość umożliwi zastąpienie surowców pochodzenia pierwotnego. My z AMB zadziałaliśmy z wyprzedzeniem, opracowując rozwiązania mono PET zgodne z obowiązującymi dyrektywami. Nasze rozwiązania mono PET przestrzegają koncepcji zrównoważonego rozwoju na wiele sposobów. Zmniejszona masa materiału przekłada się na jego mniejszą grubość, co z kolei wiąże się z zastosowaniem mniejszej ilości plastiku podczas produkcji; przy tej samej ilości materiału można zatem stworzyć większą liczbę produktów. Angażujemy się nie tylko na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym, ale również w redukcję wykorzystywanych zasobów i wytwarzania odpadów. Nasza Analiza Cyklu Życia i Deklaracja Środowiskowa Produktu (EPD) wykazały, że przejście na wysokobarierowy mono PET mogłoby prowadzić do zmniejszenia współczynnika GWP pochodzącego z paliw kopalnych nawet o 20%. Ponadto zatwierdzenie PETCORE uzyskane dla naszego wysokobarierowego mono PET nie wpłynie negatywnie na obecny proces recyklingu tacek w UE. Zarządzanie zasobami, kolejny gorący temat targów interpack w tym roku, od wielu lat jest siłą napędową naszej strategii zrównoważonego rozwoju. Możemy uważać się za pionierów w wykorzystywaniu przetworzonego materiału PET. W 2021 r. dzięki zastosowaniu przetworzonego materiału uniknęliśmy emisji ponad 103 000 ton ekwiwalentu CO2.

Jaki wpływ na bezpieczeństwo żywności ma rPET?

Swan Cecatto: AMB gwarantuje jakość produktów rPET dzięki rygorystycznemu systemowi zarządzania i specjalnym zabiegom dekontaminacji materiałów pochodzących z recyklingu, zgodnie z wymogami nowych przepisów dotyczących tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu i odpowiednich do kontaktu z żywnością.

Dzięki naszym produktom bezpieczeństwo żywności jest gwarantowane w 100% podczas całego łańcucha żywnościowego. Spełniają one najwyższe standardy ochrony żywności i posiadają właściwości znacznie wydłużające okres przydatności do spożycia, ograniczając tym samym marnowanie żywności. Dzięki kształceniu ustawicznemu kultura w zakresie bezpieczeństwa żywności naszych pracowników osiągnęła doskonały, wysoki poziom.

Czy może pani podać inne przykłady holistycznego podejścia firmy AMB w kwestii zrównoważonego rozwoju?

Swan Cecatto: Jesteśmy świadomi, że tworzenie opakowań zgodnych z koncepcją zrównoważonego rozwoju ma fundamentalne znaczenie dla całego łańcucha dostaw. Z tego powodu nie ograniczamy się do projektowania produktów przyjaznych dla środowiska, ale angażujemy się w ich efektywny recykling i analizę ich wpływu w całym cyklu życia. Zmiany klimatu stanowią jedno z największych zagrożeń naszych czasów. W 2023 roku rozpoczęliśmy pomiar naszego śladu węglowego zgodnie z normą ISO 14064. Jest to ważny krok w ilościowym określeniu redukcji emisji.

Oprócz wspomnianych już przykładów promujemy zrównoważony rozwój we wszystkich działach firmy, nawet w dziale produkcji narzędzi. W tym dziale preferujemy stosowanie materiałów o mniejszym wpływie na środowisko, aby gospodarować odpadami w sposób bardziej zrównoważony. Większość materiałów używanych w procesach produkcji narzędzi nadaje się do wielokrotnego użytku. Stal i aluminium można poddawać recyklingowi w nieskończoność. Nigdy nie zużywają się całkowicie i dlatego w pełni mieszczą się w zasadach gospodarki o obiegu zamkniętym. Wszelkie pozostałości wysyłane są do określonych zakładów przetwórczych, gdzie dzięki procesom recyklingu mogą zostać przekształcone w coś innego. Innym przykładem jest nasza jednostka odpowiedzialna za nadruki, która wykorzystuje proces na bazie wody zamiast rozpuszczalników, co jest korzystne dla środowiska i bezpieczeństwa naszych pracowników. Jak już powiedziałam, wszystkie nowe projekty wybrane wewnętrznie bazują na koncepcji zrównoważonego rozwoju. Naszym celem jest, aby do roku 2025 wszystkie nasze innowacyjne projekty w 100% odpowiadały zasadom zrównoważonego rozwoju, zapewniając do tego czasu co najmniej 30% materiałów nadających się do recyklingu.

Z jakimi wyzwaniami musi mierzyć się obecnie firma AMB?

Swan Cecatto: Jednym z naszych wyzwań jest przestrzeganie Europejskiego Zielonego Ładu, który wyznaczył jasno określoną ścieżkę dla branży opakowaniowej, a mianowicie recykling opakowań na szeroką skalę do 2035 roku. Ten cel wywarł bardzo duży wpływ na firmę AMB, jak zresztą na wszystkie inne firmy tego sektora. Mocno wierzymy w słuszność obiegu zamkniętego i możliwość recyklingu, dzięki czemu staliśmy się pionierami w branży. 

Będziemy nadal dążyć w tym kierunku, aby ugruntować we wszystkich naszych działach ideę obiegu zamkniętego oraz zrównoważone ekologicznie procesy i projekty. Dodam, że w tym kierunku podążają także sprzedawcy i konsumenci, którzy odczuwają potrzebę bardziej zrównoważonych produktów. Również organizacje międzynarodowe, ustawodawcy i organizacje pozarządowe angażują się w osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju. W AMB uważamy się za liderów tego procesu, którego zresztą nie da się powstrzymać.

Jaki jest wkład filozofii firmy AMB do tego procesu?

Swan Cecatto: Etyczne i uczciwe działanie z poszanowaniem innych i planety zawsze było podstawą naszych decyzji. Działamy z myślą o zrównoważonym rozwoju, ponieważ uważamy, że jest to słuszne. Chcemy być nie tylko widzami, ale także orędownikami zmian. Zależy nam na tworzeniu opakowań, które zapewniają bezpieczeństwo żywności i podkreślają nasze zaangażowanie w ekologiczne projekty, obieg zamknięty i inteligentne zarządzanie zasobami. W naszym raporcie o zrównoważonym rozwoju wskazujemy nasze filary ESG, tj. w obszarach środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego.

Dziękuję za rozmowę.

Opracowano na podstawie materiałów firmy AMB