G-Grafix pozwala zwiększyć możliwości przetwórstwa opakowań
19 Jun 2023 11:51

Firma Solpap została założona w 1999 roku, kontynuując rodzinną tradycję produkcji opakowań z tektury falistej zapoczątkowaną przez Františka Nutila w 1938 roku w Solnicach. Obecnie firma jest prowadzona przez Michala Nutila, wnuka założyciela.

Jeśli chodzi o bazę klientów, Solpap produkuje opakowania z tektury falistej i displeje dla dość szerokiej gamy branż. Hurtownicy i producenci opakowań odpowiadają za około 45% rocznej produkcji; przemysł szklarski – 12%; inżynieria – 8%; żywność – 7%; elektryka – 7%; opieka zdrowotna i farmaceutyka – 6%; artykuły gospodarstwa domowego – 6%, wraz z klientami z branż pasz dla zwierząt, mebli, tekstyliów, wyrobów z tworzyw sztucznych i gumy oraz napojów. Większość klientów znajduje się w promieniu 200 km w Czechach. Pozostali pochodzą ze Słowacji, z Austrii, Niemiec i Danii.


Obecnie firma zatrudnia 70 wykwalifikowanych operatorów i pracowników biurowych, generując ponad 10 mln euro sprzedaży. W 2022 roku firma przetworzyła ponad 12 mln m2 tektury. Zawsze projektujemy rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb, aby opakowania były wystarczająco mocne, by chronić produkty, a jednocześnie były opłacalne – mówi Michal Nutil, CEO firmy Solpap. – Współpracujemy z najlepszymi dostawcami tektury falistej, Progroup. Staramy się również stale ulepszać nasze materiały, dlatego oferujemy również ekologiczną tekturę „Next Board”.

Wysokie wymagania

Nasz projekt inwestycyjny koncentrował się na potrzebie zmiany pokoleniowej istniejącego casemakera i wymogu zwiększenia automatyzacji całego procesu produkcji gotowych opakowań – wyjaśnia Nutil. – Przy podejmowaniu decyzji o wyborze najodpowiedniejszego rozwiązania do przetwarzania tektury zawsze ważne jest dla nas, aby nowa maszyna oferowała nowe i innowacyjne rozwiązanie, najlepiej takie, które może spodobać się naszym klientom. Ważne jest również to, że znajdujemy rozwiązanie, którego nasza konkurencja jeszcze nie ma, co oznacza, że uzyskujemy przewagę konkurencyjną i szansę na zwiększenie naszego udziału w krajowym rynku opakowań.

Równie ważnymi czynnikami w naszej decyzji są z pewnością reputacja samego producenta tej maszyny, dostępność części zamiennych, serwisu, gwarancji i oczywiście cena również odgrywa rolę – dodaje Jiří Horák, dyrektor handlowy – Naturalnie istnieje wiele parametrów w procesie wyboru, ale dla nas jedną z najważniejszych rzeczy jest to, że G-Grafix 12600 FFG może drukować wewnątrz i na zewnątrz opakowania w jednym przejściu, a ogólnie najlepiej spełnia nasze specyfikacje. Druk obustronny w jednym przejściu spełnia nasze wymagania, aby uzyskać przewagę konkurencyjną. 

Druk obustronny stanowi obecnie około 1% naszej produkcji – kontynuuje Nutil. – Opakowania z nadrukiem wewnętrznym nie są dla nas zupełną nowością, już wcześniej dostarczaliśmy tego typu opakowania klientom; były to głównie okładki drukowane cyfrowo, tylko niewielka ich część była zadrukowana metodą fleksograficzną. W obu przypadkach wymagało to jednak podwójnego przejścia przez maszynę. W przypadku nowej maszyny G-Grafix problem ten został wyeliminowany.

Złożony projekt 

Instalacja nowego casemakera w hali produkcyjnej Solpap nie była prostą sprawą, ponieważ trzeba było zdemontować starą maszynę, dostosować powierzchnię posadzki, a następnie zainstalować nową linię produkcyjną, wszystko to przy pełnej wydajności innych maszyn.

Harmonogram był ważny; musieliśmy wziąć pod uwagę negatywne konsekwencje zakłóceń w łańcuchu dostaw spowodowanych przez COVID – wspomina Horák. – Ale pokonaliśmy te problemy wspólnie z technikami BW Papersystems. Rozwiązaliśmy problemy operacyjne i z powodzeniem zainstalowaliśmy oraz uruchomiliśmy linię. Późniejsze szkolenie naszych operatorów było intensywne i nadal jesteśmy w kontakcie z zespołem BWP, który pomaga nam w rozwiązywaniu sytuacji, z którymi do tej pory nie mieliśmy doświadczenia.

Szczegóły

G-Grafix Flexo Folder Gluer został zaprojektowany z myślą o wyrafinowaniu i prostocie. Ta maszyna typu rozjezdnego oferuje wszechstronność zarówno pod względem rozmiaru, jak i druku. Dzięki funkcjom takim jak sterowanie komputerowe oparte na komputerze PC ze zdalną diagnostyką i wstecznie kompatybilnymi elementami sterującymi, G-Grafix FFG jest gotowa do zwiększenia wydajności i produkcji na Twojej linii. Druk obustronny w jednym przelocie można uzyskać za pomocą G-Grafix FFG po dodaniu jednego lub wielu zespołów drukujących od góry. G-Grafix FFG jest dostępny w trzech rozmiarach:
– 9.24 G-Grafix FFG – 950x2440 mm
– 12.29 G-Grafix FFG – 1270x2870 mm
– 16.32 G-Grafix FFG – 1676x3175 mm

Kolejne kroki

W firmie Solpap nowy G-Grafix z pewnością zwiększy możliwości przetwórstwa opakowań. Ale to nie koniec projektu.

Z pewnością będziemy dążyć do zwiększenia poziomu automatyzacji w firmie – dodaje Horák. – W odpowiednim czasie będziemy chcieli dodać urządzenia peryferyjne takie jak podajniki wstępne, paletyzatory i inne przydatne elementy. Zamierzamy również zwiększyć powierzchnię magazynową. Ponieważ ceny energii są obecnie bardzo wysokie, nasza najnowsza inwestycja koncentruje się na instalacji elektrowni fotowoltaicznej o mocy 498 kWp. Inwestycja ta pomoże nam utrzymać koszty energii elektrycznej w akceptowalnych granicach i zachować naszą konkurencyjność w nadchodzących latach. 

Chcemy nadal być innowatorami, a przede wszystkim niezawodnymi dostawcami dla naszych klientów – podsumowuje Nutil. – Dlatego też będziemy musieli poradzić sobie z obecnymi problemami, przed którymi stoi cała europejska branża tektury falistej. Nie jest to łatwe, a obecny spadek produkcji przemysłowej, droga energia i inflacja to wyzwania, z którymi musimy się zmierzyć. Ale dodanie nowego rozwiązania, takiego jak G-Grafix, pozwoli nam przezwyciężyć te problemy, jesteśmy tego pewni.

Opracowano na podstawie materiałów firmy BW Papersystems