Giętkie kontra sztywne – opakowania na detergenty pod lupą
23 May 2019 13:04

Raport Amerykańskiego Stowarzyszenia Opakowań Giętkich (Flexible Packaging Association, FPA), zatytułowany „Holistyczne spojrzenie na rolę opakowań giętkich w zrównoważonym świecie”, podkreśla ekologiczne zalety tego typu opakowań. Dokument przygotowany na zlecenie FPA przez firmę Packaging & Technology Integrated Solutions (PTIS) zawiera również ocenę potencjalnego wpływu gospodarki obiegowej na przyszłość opakowań giętkich, a także prezentuje sześć studiów przypadku porównujących je z innymi rodzajami opakowań pod kątem oceny cyklu życia (LCA). 

Wspomniane analizy LCA powstały przy wykorzystaniu oprogramowania EcoImpact-COMPASS LCA, które umożliwia szybkie porównania cyklu życia różnych formatów opakowaniowych. Ich wyniki wskazują, że opakowania giętkie mają więcej korzystnych cech, które czynią je bardziej zrównoważonymi od opakowań z innych materiałów – używanych do pakowania takich samych produktów – pod względem emisji CO2, zużycia paliw kopalnych i wody, stosunku ilości produktu na jednostkę opakowania, a także ilości materiału opakowaniowego trafiającego na wysypiska śmieci. 

Jednorazowe kapsułki stały się popularną metodą pakowania proszków do prania, zastępując pojemniki na odmierzone dawki płynnych lub sproszkowanych detergentów. W studium przypadku LCA porównano wpływ na środowisko dwóch powszechnie stosowanych metod pakowania kapsułek: giętkiej torebki z płaskim dnem i zamknięciem strunowym oraz sztywnego pojemnika z PET. 

Poziom zużycia wody w przypadku obu formatów opakowaniowych wynika z różnic w ich masie i konieczności wykorzystania wody do chłodzenia form w trakcie procesu formowania wtryskowego pojemnika z PET. Skutek? Wyprodukowanie sztywnego opakowania z PET pochłania aż o 660% więcej wody niż stojącej torebki.

Porównanie emisji gazów cieplarnianych w przypadku wspomnianych opakowań również wypada na korzyść opakowania z tworzywa sztucznego; za różnicę na plus odpowiadają przede wszystkim niższa materiałochłonność tego produktu oraz mniejsze zużycie energii w trakcie laminowania. Formowanie wtryskowe w przypadku sztywnego pojemnika z PET także skutkuje większym wykorzystaniem energii i daje po zsumowaniu wszystkich czynników emisję gazów cieplarnianych aż o 726% wyższą. 

Giętkie opakowanie typu pouch wyróżnia się korzystnie również pod kątem zużycia paliw kopalnych, za co odpowiadają jego niska masa oraz wysoka wydajność energetyczna w procesie wytwórczym. Proces formowania wtryskowego zastosowany w trakcie wytwarzania sztywnego opakowania z PET jest znacznie bardziej energochłonny od procesu laminacji typowego dla torebki stojącej. Dlatego zużycie paliw kopalnych przy produkcji pojemnika z PET jest prawie o 504% wyższe niż giętkiego woreczka z zamknięciem strunowym, a samo opakowanie waży 6-krotnie więcej. 

Badanie ilości odpadów komunalnych generowanych przez oba typy opakowań wykazało, że wraz ze sztywnym pojemnikiem z PET do śmieci trafia prawie 4-krotnie więcej materiału niż w przypadku wyrzucenia opakowania typu pouch. Uzyskanie przez opakowanie z PET podobnego wyniku do woreczka z giętkiego tworzywa byłoby możliwe, gdyby poziom recyklingu pojemnika z PET i jego pokrywy wzrósł z obecnych 30% do 80%. 

Wyniki studium przypadku, w którym porównano giętki woreczek z płaskim dnem i zamknięciem strunowym oraz sztywny pojemnik z PET wykazało, że ten pierwszy zapewnia szereg zrównoważonych korzyści (w zakresie zużycia paliw kopalnych, emisji dwutlenku węgla i wody oraz poziomu odzysku), nawet jeśli weźmiemy pod 

uwagę obecną skalę recyklingu pojemników z tworzywa PET. 

Na podstawie materiałów FPA opracował TK