Heidelberg Boardmaster podwaja wydajność w produkcji opakowań 
16 maj 2023 13:40

Na niedawno zakończonych targach interpack (4-10 maja br. w Düsseldorfie) firma Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg) zaprezentowała premierową, całkowicie nową maszynę Heidelberg Boardmaster, przeznaczoną dla rozwijającego się segmentu wysokonakładowego druku na opakowaniach składanych. Ten fleksograficzny system do druku zwojowego – z dostępnością sięgającą 90% i maksymalną prędkością drukowania 600 m/min – zapewnia dwukrotnie większą wydajność, a tym samym radykalnie obniża całkowity koszt posiadania w przemysłowej produkcji opakowań.

Wraz ze wzrostem globalnego popytu na towary pakowane druk opakowań i etykiet przeżywa strukturalny rozwój, co czyni go kluczowym segmentem dla Heidelberga. Światową premierą naszego Heidelberg Boardmaster odpowiadamy na kluczowe wyzwania, przed którymi stają klienci z rynku opakowań: presję kosztową, niedobór wykwalifikowanych pracowników oraz potrzebę optymalizacji wydajności i zrównoważonego rozwoju – mówi dyrektor generalny firmy Heidelberg, dr Ludwin Monz. 

Druk fleksograficzny jest obecnie technologią numer jeden na rynku opakowań i nadal korzysta ze stabilnego i znacznego rozwoju globalnego sektora opakowaniowego i etykietowego. Obecnie wykorzystuje się go przy produkcji ok. 15% całkowitej liczby opakowań składanych, ale ten odsetek nadal rośnie; dodatkowo wolumen druku fleksograficznego w tym segmencie wykazuje ponadprzeciętny wzrost: o 2,4% w druku opakowań.

Właściciele marek stawiają na zrównoważoną produkcję

To przede wszystkim międzynarodowe korporacje będące właścicielami marek kładą rosnący nacisk na połączenie wysokiej jakości druku ze zrównoważonym rozwojem i możliwością recyklingu przy produkcji całego portfolio swych opakowań, coraz częściej też odchodzą od tworzyw sztucznych. W sektorze spożywczym te ostatnie nadal pozostają dominującym materiałem opakowaniowym. Jednak według ostatnich badań przeprowadzonych przez firmę badawczą Smithers udział opakowań na bazie włókien, wykonanych z materiałów takich jak tektura i papier, w perspektywie średnioterminowej wyprzedzi opakowania z plastiku i zajmie pierwsze miejsce (ponad 40%). Nowa maszyna Heidelberg Boardmaster szczególnie dobrze nadaje się do produkcji opakowań składanych dla sektora żywności i napojów, które stają się coraz bardziej popularne ze względu na rosnący światowy popyt na zapakowane produkty.

Boardmaster zmniejsza całkowity koszt posiadania 

Heidelberg Boardmaster umożliwia przemysłowym producentom opakowań znaczne obniżenie kosztów operacyjnych. Dzięki licznym korzyściom zapewnianym klientom stanowi również atrakcyjną alternatywę dla wielu użytkowników, którzy dotychczas wybierali arkuszowy druk offsetowy VLF (w bardzo dużym formacie) – mówi Christian Steinmassl, który jest odpowiedzialny za segment opakowań w firmie Heidelberg.

Boardmaster został opracowany całkowicie od podstaw w centrum kompetencyjnym firmy Heidelberg, które zajmuje się wysokonakładowym fleksograficznym zadrukiem opakowań składanych w zakładach firmy w Weiden w Bawarii. Oto garść faktów na jego temat:

– Prace rozwojowe przeprowadzono w ścisłej współpracy z międzynarodowymi klientami z branży opakowań i uwzględniono kluczowe wyzwania, przed którymi stoją: presję kosztową, braki w umiejętnościach personelu oraz potrzebę optymalizacji wydajności i zrównoważonego rozwoju. Instalacje pierwszych systemów zostały już zakończone. 

– Rozwiązanie ma na celu radykalne obniżenie całkowitego kosztu posiadania ponoszonego przez klientów z branży przemysłowej produkcji opakowań. 

– Każda jednostka drukująca jest wyposażona w dwa zespoły drukujące. W czasie, gdy jedna z nich jest zajęta produkcją, druga jest przygotowywana do kolejnego zadania. W zależności od konfiguracji produkcyjnej można w ten sposób osiągnąć nawet 90% dyspozycyjność maszyny. 

– Prędkość drukowania wynosi do 600 metrów na minutę, co odpowiada wolumenowi około 38 tys. arkuszy druku w formacie 6 (szerokość arkusza 148 cm) na godzinę.

– Można przetwarzać podłoża o gramaturze od 70 do 800 g/m2.

– W zależności od sposobu obróbki końcowej (z roli na rolę, z roli na arkusz lub z roli na sztancowanie) możliwa jest całkowita redukcja strat czasu podczas produkcji.

– Skaner Heidelberg Intellimatch gwarantuje odpowiednią jakość druku, zapewniając również prawidłowe i w pełni automatyczne ustawienie jednostek drukujących.

– Szczególną uwagę konstruktorzy poświęcili ochronie zasobów, czego efektem są: ograniczenie ilości makulatury do mniej niż 10 metrów na zlecenie; znacznie wyższa efektywność energetyczna niż w druku offsetowym; zdolność odzysku z powietrza ciepła generowanego w procesie drukowania; poprawa zdolności recyklingu substratów dzięki stosowaniu farb wodnych. 

– Dzięki zastosowaniu modułowej konstrukcji systemu – która umożliwia użytkownikom rozwój zgodnie z wymaganiami rynku i dostosowywanie najlepszej konfiguracji maszyny do zmieniających się warunków rynkowych – zagwarantowano wysokie bezpieczeństwo inwestycji. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy Heidelberg