HP PageWide C550 – szansa na rozwój biznesu
23 Mar 2023 14:01

Firma HP poinformowała o wprowadzeniu na rynek nowej maszyny do druku post-print o prędkości 90 mb/min, która pomoże przetwórcom zoptymalizować koszty produkcji opakowań drukowanych techniką fleksograficzną i offsetową oraz zwiększyć wydajność operacyjną. Maszyna HP PageWide C550 zawiera szereg udoskonaleń w stosunku do swojego pierwowzoru C500 i dostępna jest także dla jego użytkowników w wersji upgrade. Znajdowała się ona w centrum uwagi na stoisku firmy HP podczas zakończonych właśnie targów CCE International 2023 w Monachium. Obecny na nim David Tomer, dyrektor generalny HP odpowiedzialny za  rozwiązania dla druku tektury falistej, udzielił „Opakowaniu” szerszego komentarza na temat nowej maszyny.

Zauważamy kilka trendów na rynku tektury falistej, które wpływają zarówno na właścicieli marek, jak i na przetwórców opakowań – mówi David Tomer. – Oferta dóbr konsumenckich staje się coraz szersza, coraz większą popularność zdobywają lokalne marki, oferujące towary produkowane w zrównoważony sposób, z ekologicznych upraw czy recyklingu. Opakowanie musi być spójne z ich produktem, a jednocześnie – ze względu na produkcję na małą skalę – musi być wyprodukowane ekonomicznie w niskim nakładzie. Coraz większą ilość serii w coraz niższych nakładach zauważamy także w strukturze zleceń globalnych marek, co więcej – skraca się także czas na realizację zamówienia. Analogowe rozwiązania do produkcji opakowań nie zostały zaprojektowane z myślą o elastycznej, niskonakładowej produkcji. Co więcej, zrównoważony rozwój znajduje się na czele strategii zdecydowanej większości większych i mniejszych marek, a na to najlepiej ze wszystkich technologii odpowiada właśnie cyfrowa, w szczególności ta na bazie wody, jaką wykorzystują nasze rozwiązania oparte na termicznym druku atramentowym, pozwalające wyeliminować fotoinicjatory i tym samym dające znacznie szerszy zakres zastosowań niż technologia druku UV. Widzimy, że inni dostawcy również idą tą drogą, jednak nie są na niej równie zaawansowani jak firma HP.

Przyszłość to technologia cyfrowa

Zdaniem Davida Tomera rynek opakowań z tektury falistej rośnie o 3-4% rocznie, a za tym wzrostem stoi w dużym stopniu niezwykle dynamiczny rozwój e-handlu w czasie pandemii, jak również opakowań zbiorczych pełniących funkcję ekspozytorów (shelf-ready). Produkcja opakowań w technologii cyfrowej rośnie w związku z tym w tempie dwucyfrowym, choć nadal jej udział w całym wolumenie przetwórstwa tektury falistej wynosi mniej niż 1%. Spójrzmy na rynek etykiet – kiedy pierwsze dedykowane rozwiązania cyfrowe pojawiły się 20 lat temu, były traktowane jako egzotyka, natomiast dziś druk cyfrowy i hybrydowy jest technologią pierwszego wyboru dla producentów etykiet – porównuje David Tomer. – Nie ma wątpliwości, że przyszłość to technologia cyfrowa, pytanie tylko, jak szybko ta transformacja nastąpi? Naszym zadaniem jest jej maksymalne ułatwienie, paradoksalnie sprzyjają nam również obecne warunki gospodarcze – wysokie ceny energii i surowców. Dziś każdy arkusz się liczy, a innowacyjne technologie okazują się bardzo pomocne w ciężkich czasach, ponieważ dają większą elastyczność. Tym bardziej, że pozwalają uporać się z kolejnym palącym problemem całej branży – brakiem wykwalifikowanych pracowników.

C550 – wyższa produktywność i wartość dodana 

Nowość firmy HP, PageWide C550 to nowoczesna, wysokonakładowa maszyna do druku na tekturze falistej. Ta zaawansowana, jednoprzebiegowa platforma drukująca ma pomóc przetwórcom w optymalizacji kosztów produkcji i zwiększeniu wydaj- ności operacyjnej w procesie wytwarzania opakowań z tektury falistej. Oparty na wielokrotnie nagradzanej oraz sprawdzonej w warunkach przemysłowych maszynie do druku cyfrowego C500, model C550 oferuje zwiększoną wydajność i wartość dodaną dla branży opakowań. Podobnie jak C500 wykorzystuje on unikalną technologię HP Thermal Inkjet i atramenty na bazie wody, aby zapewnić spójną jakość druku przy dużych prędkościach produkcyjnych, jednocześnie wspierając cele przetwórców opakowań związane z gospodarką obiegu zamkniętego – podkreśla David Tomer. – Zaawansowany system transportu arkusza w maszynie pozwala na precyzyjną aplikację grafik w jakości offsetowej bezpośrednio na arkusze tektury falistej, a także na tekturę kaszerowaną powlekanymi i niepowlekanymi linerami. W porównaniu z modelem C500 udoskonalony system C550 charakteryzuje się wyższą o ponad 20% produktywnością, możliwą dzięki zwiększonej z 75 mb/min do 90 mb/min prędkości, oraz udoskonaleniami w przepływie prac. Instalacje maszyn PageWide C500 dokonane w ostatnich 3 latach pozwoliły nam na obserwacje, co można jeszcze poprawić. Uwagi zgłaszali nam również nasi klienci. Owoce wspólnej pracy to wyższa wydajność, łatwiejsza obsługa systemu, możliwość poszerzenia zakresu wykonywanych aplikacji m.in. o grubsze tektury do 8 mm. Dodaliśmy kolejne elementy kontroli jakości i automatyzacji, np. w zakresie płynnego podawania arkuszy, wyłapywania arkuszy wadliwych i szybkiego ich odrzucania bez wpływu na wydajność, co jeszcze bardziej ułatwia i automatyzuje obsługę oraz wnosi wartość dodaną dla przetwórcy. Zapewniając poprawioną ekonomię produkcji, zwiększoną wszechstronność i wdrożenie bardziej zrównoważonych rozwiązań w zakre- sie opakowań, maszyna C550 daje zatem ogromną szansę na rozwój biznesu przetwórcom zmagającym się z rosnącą presją łańcucha dostaw. Pozwala im zmierzyć się z zadaniami wymagającymi elastyczności, którą można osiągnąć tylko dzięki produkcji cyfrowej.

Cyfra na szczycie potrzeb inwestycyjnych

Pierwszym użytkownikiem systemu C550 będzie firma Saica Group, jeden z największych producentów opakowań z tektury falistej na Półwyspie Iberyjskim, który zamówił ten model na potrzeby działalności swoich zakładów w hiszpańskim mieście Viana. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na mniejsze i niestandardowe nakłady firma postanowiła zainwestować w cyfrową transformację i wykorzystanie innowacyjnych technologii. Maszyna zostanie zainstalowana w ciągu 3 miesięcy i zapewni wsparcie w zwiększaniu wydajności zakładów w zakresie produkcji opakowań z tektury falistej. 4 lata temu, kiedy instalowaliśmy pierwsze systemy C500, byli nimi zainteresowani raczej prywatni, mniejsi przetwórcy tektury falistej, którzy chcieli się wyróżnić na tle globalnych graczy i zaoferować większą elastyczność produkcji – zauważa David Tomer. – Procesy decyzyjne w dużych koncernach opakowaniowych z reguły przebiegają wolniej, ale obecnie zauważamy ich zwiększone zainteresowanie cyfrową transformacją. Nie mogą już dłużej ignorować rynkowych trendów i umieszczają technologię cyfrową na szczycie potrzeb inwestycyjnych.

Użytkownicy modelu C500 mogą skorzystać z udoskonaleń dzięki usłudze upgrade do C550 – jak zdradził David Tomer, z tej możliwości z powodzeniem skorzystała już jedna drukarnia w Stanach Zjednoczonych, trwa również upgrade w drukarni europejskiej, a zainteresowani są kolejni z 20 użytkowników tego systemu na całym świecie (18 już pracuje, dwa są w trakcie instalacji. Przypomnijmy, że model ten pracuje również w Polsce, w firmie TFP Grafika). Począwszy od marca br. instalowane będą już tylko systemy C550. 

Na ofertę firmy HP dla branży tektury falistej składają się obecnie rozwiązania do pre-printu – seria T (T400, T700 oraz T1100 dla konwerterów) i post-printu – seria C550. Jesteśmy chyba jedyną firmą z tak wszechstronnym portfolio produktowym dla tego segmentu rynku – podsumowuje David Tomer.  AN