hubergroup: Nowa ekologiczna powłoka barierowa 
24 Feb 2021 14:35

hubergroup Print Solutions wprowadza na rynek ochronną powłokę barierową zabezpieczającą przed przenikaniem wody i doskonale nadającą się do zastosowania przy produkcji opakowań zarówno spożywczych, jak i niespożywczych. Dzięki wykorzystaniu zmienionej receptury środków wiążących dla powłoki na bazie wody wyeliminowano potrzebę nakładania polietylenowego laminatu jako bariery. Opakowania papierowe z nową powłoką barierową mogą być poddawane recyklingowi w ramach dobrze funkcjonującego systemu odzysku papieru. Powłoka barierowa HYDRO-X GA jest już dostępna w sprzedaży na całym świecie.

Zadowolony z premiery produktowej dr Christian Schirrmacher, globalny kierownik ds. Farb Wodorozcieńczalnych w hubergroup Print Solutions, wyjaśnia: (...) Powłoka barierowa HYDRO-X GA to kolejny kamień milowy w pracach naszego zespołu. Nasz cel to umożliwienie klientom produkcji opakowań bardziej przyjaznych dla środowiska.

Użycie HYDRO-X GA Water Barrier Coating pozwala zamienić materiały laminowane na czysty, monomateriałowy papier. Aby to osiągnąć, wystarczy dostawić tylko jeden dodatkowy zespół drukujący służący do nakładania powłoki. Takie rozwiązanie zapewnia wiele korzyści:
– poprawia recyklowalność surowca dzięki istniejącemu, rozbudowanemu systemowi odzysku opakowań z czystego papieru;
– rozszerza gamę zastosowań opakowań z jednorodnego papieru o sektory, które dotychczas polegały na opakowaniach łączących papier i laminat PE;
– obniża koszty materiału dzięki wyeliminowaniu folii z tworzyw sztucznych, które są zastępowane przez nową powłokę;
– skraca czas przetwórstwa, ponieważ laminowanie polietylenem (PE) lub powlekanie przez wytłaczanie nie jest już konieczne, co oznacza skrócenie procesu o jeden etap;
– to wszystko oznacza, że w kompletnej analizie kosztowej gotowy produkt jest tańszy przy zachowaniu wystarczającej ochrony barierowej.

Dzięki powłoce opakowanie zyskuje własności hydrofobowe, co wydłuża trwałość zapakowanego produktu. Powłoka barierowa nadaje się zwłaszcza do stosowania w przemyśle opakowaniowym, przede wszystkim do pakowania produktów spożywczych wrażliwych na wilgoć takich jak cukier, mąka i sucha karma dla zwierząt. Ochronna warstwa zapobiega niepotrzebnemu marnowaniu żywności. Nadaje się również do zastosowań w sektorze niespożywczym, na przykład do pakowania cementu i do produkcji opakowań wtórnych na papier w ryzach. HYDRO-X GA Water Barrier Coating można stosować zarówno na papierze powlekanym, jak i niepowlekanym. 

Wprowadzając na rynek HYDRO-X GA Water Barrier Coating producent farb drukarskich rozszerza swoje portfolio produktów na bazie wody. W ten sposób hubergroup podtrzymuje swoje dążenie do zrównoważonego rozwoju. Dr Lutz Frischmann, globalny dyrektor ds. Opakowań Giętkich zauważa, że przemysł opakowań przechodzi poważne zmiany. Dostrzega on silne zainteresowanie monomateriałami, a tym samym powłokami barierowymi: Obecnie intensywnie pracujemy nad rozwojem i produkcją dodatkowych powłok ochronnych takich jak powłoka barierowa na tlen. Z uwagi na zainteresowanie kwestiami zrównoważonego rozwoju widzimy duży potencjał tych grup produktów. Kolejne rozwiązania będą wprowadzane na rynek w bieżącym roku.

Opracowano na podstawie materiałów hubergroup

 

error: Kopiowanie zabronione!