Innowacyjność w sektorze opakowań giętkich
24 Feb 2021 15:08

Firma BOBST zorganizowała niepowtarzalne wirtualne wydarzenie transmitowane ze swych supernowoczesnych Centrów Kompetencji w niemieckim Bielefeld oraz we włoskim San Giorgio Monferrato, w trakcie którego zaprezentowała przyszłość produkcji opakowań giętkich uczestnikom pozostającym w zaciszu swych prywatnych domostw. 

Impreza zatytułowana „Innowacyjność w sektorze Opakowań Giętkich” (Innovation in Flexible Packaging), która odbyła się 20 stycznia, została poświęcona fleksograficznemu drukowi CI (z centralnym cylindrem) oraz technologiom laminacji. W programie znalazły się prelekcje – między innymi dyrektora generalnego firmy BOBST Jeana-Pascala Bobsta – jak również prezentacje na żywo trzech innowacyjnych produktów, które pomogą kształtować przyszłość branży druku fleksograficznego CI.

Przedstawiciele trzech międzynarodowych firm zajmujących się produkcją opakowań i działających na rynkach Europy i USA podzielili się wartościowymi obserwacjami na temat zmieniających się oczekiwań rynku oraz perspektyw różnych segmentów branży producentów opakowań giętkich.

Opieramy przyszłość produkcji opakowań giętkich na czterech kluczowych elementach – łączności, cyfryzacji, automatyzacji i zrównoważonym rozwoju – powiedział Jean-Pascal Bobst. – Jeszcze przed wydarzeniami 2020 roku żyliśmy w świecie, w którym wymagane były znacznie większa sprawność i zrównoważenie, szczególnie w przypadku opakowań giętkich. Teraz te potrzeby dodatkowo wzrosły. Odpowiadamy na nie kształtując przyszłość świata i nie ma lepszego przykładu na to zaangażowanie od naszych najnowszych produktów w zakresie flekso CI oraz laminacji.

Trzy urządzenia pokazane w trakcie Dnia Otwartego to maszyna fleksograficzna VISION CI, bezrozpuszczalnikowy laminator NOVA SX 550 oraz maszyna flekso MASTER CI. Uczestnicy mogli obejrzeć demonstracje na żywo przeprowadzone na każdym z nich. 

VISION CI została zaprojektowana z myślą o zapewnieniu maksymalnej wydajności dla każdego nakładu i dla szerokiej gamy podłoży. Spełnia ona wszystkie wymagania przetwórców, zapewniając im wyjątkową jakość druku, wydajność i trwałość. W świecie, w którym gwarancja jakości przy zachowaniu dużych prędkości produkcyjnych ma zasadnicze znaczenie, VISION CI gwarantuje dokładnie tę samą, stałą jakość i wydajność z każdej roli i dla każdej długości serii. Szybki narząd i przezbrajanie to efekt technicznych innowacji oraz automatyzacji, które zapewniają powtarzalność procesów, minimalną ilość odpadów i prostotę produkcji.

Laminator NOVA SX 550 to z kolei – jak przekonuje producent – idealne narzędzie produkcyjne dla tych przetwórców, którzy oczekują prawdziwej elastyczności, jaka, zdaniem firmy BOBST, wkrótce stanie się nowym punktem odniesienia na rynku. Ta bezrozpuszczalnikowa maszyna typu plug & play została zaprojektowana z myślą o realizacji trzech ambitnych celów: niezrównanej elastyczności użytkowania, wysokiego jak na kompaktową maszynę poziomu automatyzacji oraz wyjątkowej wydajności. Jej dodatkową zaletą jest kompatybilność z Przemysłem 4.0. Niezależnie od wielkości zlecenia, rodzaju podłoża i kleju ta „mała wielka maszyna” podniesie przewagę konkurencyjną użytkownika dzięki ekonomicznej, niezawodnej i zrównoważonej pracy.

Wreszcie MASTER CI, czyli – jak przekonuje BOBST – mistrz wydajności w druku flekso z centralnym cylindrem i uosobienie znaczenia, jakie firma przykłada do czterech wspomnianych kluczowych elementów: łączności, cyfryzacji, automatyzacji i zrównoważonego rozwoju. Maszyna łączy w sobie zaawansowane technologie i inteligentne innowacje w zakresie fleksografii CI w celu zapewnienia najwyższej produktywności, stabilności procesu i elastyczności niezależnie od poziomu umiejętności operatora. Zaawansowana robotyka umożliwia w pełni zautomatyzowane narządzanie maszyny oraz zapewnia całkowicie zdigitalizowany proces produkcji od początku do końca, tworząc „cyfrowego bliźniaka” zadrukowywanych roli. Jej modułowa konstrukcja umożliwia szybką instalację i uruchomienie w czasie krótszym niż 4 tygodnie.

Te produkty zapewniają taki poziom wydajności w druku fleksograficznym CI i laminacji, który jest w stanie napędzić działania przetwórców w zakresie opakowań giętkich w przyszłości – powiedział Jean-Pascal Bobst. – I choć naturalnie wolelibyśmy się spotkać z klientami osobiście, byliśmy zachwyceni mogąc zademonstrować możliwości tych maszyn za pośrednictwem cyfrowej platformy online. Jeśli chodzi o opakowania giętkie, BOBST posiada najszersze portfolio dostępnych rozwiązań, które pomoże naszym klientom wyróżnić się w obecnych warunkach i pozostać gotowymi na wyzwania przyszłości bez względu na to, co wydarzy się w nadchodzących latach.

Opracowano na podstawie materiałów firmy BOBST