interpack 2023: innowacje BOBST na stoiskach partnerów 
20 Apr 2023 14:32

Innowacje firmy BOBST będą jedną z głównych atrakcji tegorocznych targów interpack, a jej maszyny i przykładowe realizacje znajdą się na stoiskach kilku wystawiających się partnerów. Przedstawiciele firmy będą stale dostępni dla targowych gości zainteresowanych dyskusją na temat korzyści zapewnianych przez te rozwiązania. 

oneBARRIER PrimeCycle 

Na stoiskach kilku firm dostępne będą gotowe próbki opakowań wykonanych z wykorzystaniem oneBARRIER PrimeCycle – polimerowego monomateriału opracowanego przez firmę BOBST i jej partnerów, który nadaje się do recyklingu i oferuje doskonałe własności barierowe. PrimeCycle nie zawiera EVOH ani warstwy wierzchniej, zapewnia pełną barierowość polietylenu i może być opłacalną alternatywą dla metalizowanych folii poliestrowych. 

Próbki oneBARRIER PrimeCycle będą dostępne na stoiskach następujących firm:

– Poplast, włoskiego producenta opakowań giętkich, który pokaże m.in. wykonane z oneBARRIER PrimeCycle jednorazowe saszetki na kawę oraz rolki materiału. Przy ich zadruku firma zastosuje technikę wklęsłodruku z wykorzystaniem BOBST oneECG, druku w rozszerzonej gamie kolorów, zapewniającego spójność barw oraz ograniczającego ilość odpadów; 

– Mespack, międzynarodowego producenta maszyn pakujących z siedzibą w Hiszpanii i zakładami produkcyjnymi w Des Plaines (USA) oraz Vadodara (Indie), który pokaże pełen cykl produkcyjny na nowej pionowej maszynie FFS zaprojektowanej dla branży medycznej, formując, napełniając i zgrzewając próbki saszetek na leki z oneBARRIER PrimeCycle, zadrukowanych w technice rotograwiurowej z wykorzystaniem ECG. Nowa maszyna połączona z kartoniarką będzie prezentowana podczas codziennych demonstracji na żywo;

– Dow Packaging and Specialty Plastics, jednego z największych na świecie producentów żywic polietylenowych oraz innowacyjnego dostawcy technologii produkcji folii umożliwiającej realizację projektu oneBARRIER PrimeCycle, który zaprezentuje wykonane z tego materiału przykładowe torebki na kawę i ekskluzywne orzechy, jak również saszetki na farmaceutyki i kawę;

– Sun Chemical, czołowego dostawcy farb, lakierów i klejów, który opracował formułę kleju wykorzystanego w projekcie oneBARRIER PrimeCycle, a także jednego z partnerów biorących udział w przygotowaniu podkładu, który również pokaże przykładowe opakowania na kawę i ekskluzywne orzechy.

oneBARRIER FibreCycle 

To kolejny członek rodziny oneBARRIER. Jest to wysoce barierowe, wykonane z włókien drzewnych i nadające się do recyklingu rozwiązanie stworzone w odpowiedzi na rosnący popyt przemysłu na opakowania oparte na włóknach. 

Przykłady gotowych opakowań z tego materiału będzie można zobaczyć na stoisku firmy UPM Specialty Papers, wiodącego producenta papierów opakowaniowych i etykietowych oraz kluczowego partnera firm BOBST i Michelman w rozwoju oneBARRIER Fibre-Cycle, który zaprezentuje próbki gotowych opakowań z wykorzystaniem tego innowacyjnego papierowego rozwiązania.

Ponieważ wszystkie próbki oneBARRIER prezentowane na targach interpack będą przetwarzane i drukowane na maszynach produkcyjnych, możemy być pewni, że uda się zachować jakość i barierowość opakowań na każdym kolejnym etapie konwersji – powiedziała Sara Alexander, marketing manager Flexible Packaging w firmie BOBST. – Oznacza to, że są one gotowe do komercjalizacji.

Inne rozwiązania prezentowane na targach interpack

Nowe materiały oneBARRIER nie będą jedynymi innowacjami BOBST pokazywanymi podczas targów w Düsseldorfie: 

– BASF, największy koncern chemiczny świata i branżowy lider, zaprezentuje próbki materiałów opakowaniowych z powłoką z kleju na bazie wody BASF nakładaną z pomocą laminatora BOBST. 

– AMB, wiodąca międzynarodowa firma z branży opakowań do żywności i produktów spożywczych, wspólnie z firmami BOBST i BASF pokaże najlepsze praktyki oraz korzyści zapewniane przez stosowanie w pełnym cyklu produkcyjnym, od druku po powlekanie, materiałów na bazie wody. 

– Mochem, globalny dostawca klejów i lakierów dla branży opakowań giętkich, a także innych technologii powlekania, pokaże próbki opakowań powlekanych na laminatorze BOBST NOVA SX 550 oraz zorganizuje codzienne demonstracje maszyny „na żywo” przez całe targi. Laminator NOVA SX 550 to modułowa maszyna do powlekania bezrozpuszczalnikowego, która – jak przekonuje producent – na nowo definiuje pojęcia wszechstronności, wydajności oraz prostoty użycia. 

– Metsä Board, czołowy producent wysokiej jakości tektur z włókien pierwotnych, współpracuje z Centrum Kompetencji Bobst Mex nad lepszym zrozumieniem interakcji maszyn i surowców. Na jej stoisku zostaną zaprezentowane kartonowe pudełka składane, które zostały wyprodukowane na wykrojnikach płaskich i sklejarkach BOBST. 

Gdyby próbować znaleźć jedno hasło podsumowujące całą naszą obecność na interpack 2023, brzmiałoby ono „potęga współpracy” – powiedziała Sara Alexander. – Współpraca między przedsiębiorstwami jest niezwykle istotna przy kwestiach takich jak zrównoważony rozwój, gdzie w całym łańcuchu wartości potrzebujemy innowacji na bezprecedensową skalę. Jesteśmy dumni z obecności na stoiskach tak wielu partnerów.

Zwiedzających targi interpack może zainteresować również wizyta w jednym z europejskich Centrów Kompetencji BOBST, w których będą mogli zobaczyć, zrozumieć i przetestować rozwiązania do druku i wykańczania. Demonstracje mogą się odbywać w fizycznym i wirtualnym środowisku i być optymalnie dopasowane do oczekiwań klientów.

Opracowano na podstawie materiałów firmy BOBST