Ishida wprowadza na rynek nowe urządzenia
18 Nov 2022 14:29

Na konferencji w Birmingham, przy okazji celebrowania 50. rocznicy wynalezienia technologii ważenia wielogłowicowego, Ishida zaprezentowała zaproszonym dziennikarzom branżowym nową serię naważarek, którą właśnie wprowadza na rynek. Organizatorzy opowiedzieli również o innych maszynach debiutujących w jej ofercie, a teoretycznym prelekcjom towarzyszyły praktyczne pokazy w centrum ekspozycyjnym Ishida Europe. 

Neil Wightley, business manager EMEA w dziale naważarek wielogłowicowych; Andrew Green, product manager EMEA w dziale urządzeń do przekąsek oraz Sibtain Naqvi, product manager w dziale systemów kontroli rentgenowskiej zaprezentowali szczegółowe informacje na temat nowych urządzeń: naważarek wielogłowicowych CCW-AS, pionowej maszyny paczkującej Inspira Box Motion oraz rentgenowskiego urządzenia kontrolnego X-ray IX-PS. Wszystkie trzy stanowią istotny postęp jakościowy w stosunku do urządzeń dotychczas dostępnych na rynku. 

Naważarki CCW-AS

CCW-AS to maszyny 11. generacji, które zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić najwyższą wydajność ważenia i jeszcze bardziej podnieść ogólną efektywność sprzętu (OEE), szczególnie w przypadku produktów bardziej wymagających, do których zaliczają się lepkie artykuły. W nowej serii duży nacisk położono też na energooszczędność.

Wprowadzenie naszej pierwszej naważarki wielogłowicowej w grudniu 1972 r. niewątpliwie rozpoczęło rewolucję w branży pakowania żywności. Od tamtej pory nieprzerwanie podnosimy poprzeczkę i zwiększamy możliwości maszyn w takich obszarach jak szybkość, dokładność i zakres produktów, z jakimi mogą sobie poradzić – powiedział Steve Jones, dyrektor ds. marketingu w Ishida Europe. 

Nowa naważarka z serii AS zapewnia znaczny wzrost wydajności, dzięki czemu pozwala na maksymalizację rentowności na wysoce konkurencyjnych rynkach. Posiada również ulepszoną, higieniczną konstrukcję i spełnia oczekiwania klientów dotyczące ochrony środowiska.

Zwiększoną wydajność udało się osiągnąć dzięki udoskonaleniu procesu transportu produktu do leja wagowego przy jednoczesnym zwiększeniu kontroli i mocy wszystkich podajników. Okazało się to rozwiązaniem szczególnie korzystnym w przypadku produktów o dużej objętości lub lepkich. 

Ponadto każdy kanał podajnika zawiera zintegrowany system dozoru optycznego, który wykorzystuje czujniki do monitorowania produktu w czasie rzeczywistym. Pozwala to na niezależną regulację zarówno częstotliwości podawania, jak i czasu drgań, zapewniając transport idealnej ilości produktu do zasobników ważących.

Wspomniane usprawnienia przekładają się na wyższe wskaźniki wydajności, a dla każdej kombinacji dostępna jest większa ilość lejów, aby zapewnić jeszcze wyższe prędkości i większą dokładność, co z kolei pozwala na redukcję strat produktowych i poprawia wydajność linii.

Dodatkowo na górze wagi można umieścić zaawansowany system monitorowania wizyjnego z wieloma kamerami w celu stałej kontroli podawania produktów, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie i dalsze zwiększanie wydajności produkcji. Materiał z kamery na żywo widoczny jest na 16-calowym, kolorowym ekranie dotykowym HMI operatora, co stanowi kolejne ulepszenie CCW-AS.

Pochylona pokrywa jednostki napędowej naważarki i rama korpusu głównego zwiększają efektywność czyszczenia. Wymagają mniejszego nakładu pracy podczas czyszczenia, przez co maszyna może dłużej działać bez przestojów, oszczędzając na materiałach eksploatacyjnych.

Pomimo zwiększonej wydajności CCW-AS zużywa o 20% mniej energii w porównaniu z poprzednimi modelami. Poziom hałasu również został obniżony. Podczas pracy z pełną prędkością naważarka jest o około 16 db cichsza.

Maszyny z serii Ishida CCW-AS będą dostępne w różnych rozmiarach. Klienci mogą wybierać spośród modeli od 10 do 36 głowic, rozmiary lejów ważących wahają się od 0,05 do 7 litrów. Pozwala to zapewnić największą wszechstronność w obsłudze produktów o wszelkich kształtach, rozmiarach i charakterystyce oraz umożliwia dobór sprzętu na miarę potrzeb klienta, w zależności od specyfiki jego produktów.

Inspira Boxmotion

Maszyny pakujące z serii Inspira to najwyższej jakości systemy pakowania przekąsek, cechujące się – jak przekonuje producent – inteligentnym, odpornym na błędy wzornictwem zapewniającym najlepszą wydajność w branży. Model Boxmotion z tej gamy produktów został dodatkowo udoskonalony. Oferuje prędkość wyższą o 30% od poprzedników i jest skierowany do tych producentów, którzy z jednej strony oczekują redukcji kosztów i gwarancji bezbłędnej produkcji, z drugiej zaś nie chcą rezygnować z wszechstronności pozwalającej zaspokoić zmieniające się oczekiwania odbiorców. Rosnące ceny energii, niedobór wykwalifikowanych pracowników oraz problemy w łańcuchach dostaw to tylko część wyzwań, przed którymi stoją dzisiaj nasi klienci. Producenci przekąsek oczekują wyjątkowych poziomów adaptabilności oraz długotrwałej zdolności maszyn do zaspokajania ich potrzeb i rynków, które obsługują – podkreślał Andrew Green. Z tego powodu Inspira Boxmotion może działać w trybie ciągłym lub przerywanym, co umożliwia obsługę szerszej gamy produktów i formatów, w tym opakowań foliowych i papierowych nadających się do recyklingu, oraz oferuje wysoką jakość zgrzewu. Ponadto szczęka zgrzewająca pracuje zarówno w pionowych, jak i poziomych płaszczyznach, dzięki czemu zapewnia równomierny nacisk niezależnie od typu zgrzewanego pojemnika. 

Znaczącym usprawnieniem wpływającym na przyspieszenie procesu pakowania jest zastosowanie nowego stołu do automatycznego łączenia wstęg folii w czasie nieprzekraczającym 20 sekund – znacznie krótszym niż w przypadku obsługi manualnej, która wymaga zatrzymania i ponownego uruchomienia procesu pakowania i trwa nie krócej niż 4 minuty. W zakładach pracujących w systemie trzyzmianowym oznacza to zaoszczędzenie ponad 30 tys. minut rocznie i zyski liczone w setkach tysięcy euro. W sytuacji, gdy wzrost popytu na nowe smaki i zróżnicowanie opakowań powoduje zmniejszenie jednostkowych nakładów przekąsek, skrócenie czasu narządu to coraz ważniejsza kwestia sprzyjająca maksymalizacji wydajności – mówił Green. Temu samemu celowi służą inne rozwiązania zastosowane w pakowaczce, m.in. inteligentne i automatyczne centrowanie wstęgi folii, zarządzanie poziomem azotu w opakowaniach oraz regulacja naprężeń gwarantują skrócenie czasu narządu i ograniczają potrzebę obsługi operatora, zmniejszając liczbę ludzkich błędów, ilość odpadów oraz zwiększenie wydajności i zyskowności produkcji. Inspira Boxmotion została opracowana, aby zapewnić producentom możliwość stałego adaptowania się do najnowszych trendów rynkowych przy wyższych poziomach automatyzacji i wydajności. Wdrożone w niej usprawnienia ograniczają ryzyko ludzkich błędów i gwarantują najwyższą jakość produkcji torebek przy niższych kosztach i wyższych zyskach – podsumował prelegent. 

System kontroli rentgenowskiej IX-PD

Ostatnie z prezentowanych urządzeń to system kontroli rentgenowskiej Ishida IX-PD, wyposażony w nowe technologie przetwarzania obrazu i sensory, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie wyjątkowego poziomu czułości detekcji. W odróżnieniu od poprzednich modeli IX-PD jest w stanie wykrywać z wysoką dokładnością malutkie ciała obce o małej gęstości bez spowalniania linii produkcyjnych. Maszyna wykorzystująca Algorytm Genetyczny oraz system Dual Energy pracuje z ultrawysoką rozdzielczością, zapewniając obraz znacznie wyraźniejszy w porównaniu z konwencjonalnymi systemami X-ray – podkreślał Sibtain Naqvi z Ishida – i pozwalając wykryć obiekty w rodzaju rybich ości lub słabo widocznych zanieczyszczeń takich jak stalowe druty. Co istotne, nowy model identyfikuje ciała obce w opakowaniach, w których składniki tworzą chaotyczną masę (np. w paczkach z makaronem). Skuteczność rozwiązania potwierdzają cytowane przez firmę wyniki testów, w których IX-PD osiągał wskaźniki wykrywalności bliskie ideałowi w przypadku kości (w paczkach z mięsem drobiowym, mielonym i w kiełbasie). 

Współcześnie firmy podlegają bardzo rygorystycznym wymogom jakości oraz bezpieczeństwa i nawet najmniejszy błąd może mieć fatalny wpływ na reputację marki, zwłaszcza w sytuacji, gdy informacje na jego temat natychmiast trafiają do mediów społecznościowych – przestrzegał Naqvi. Rozwiązania takie jak IX-PD mogą pomóc się przed tym zabezpieczyć. W swoim najnowszym systemie inspekcyjnym Ishida zastosowała nowy rodzaj detekcji (tzw. Direct Conversion) za pomocą sensorów Cd-Te (tellurek kadmu), dzięki którym promienie rentgenowskie są przetwarzane bezpośrednio w elektrony (a nie w światło za pośrednictwem fotodiod, jak dotychczas). Eliminacja jednego z etapów procesu inspekcji zwiększa wydajność energetyczną IX-PD, a ograniczenie poboru energii w trakcie pracy wydłuża trwałość lampy rentgenowskiej. 

Ishida IX-PD będzie dostępna w wersjach z detekcją o szerokości 360 mm i 450 mm dla różnych typów produktów, od niezapakowanych kawałków mięsa po pakowane artykuły z zachodzącymi na siebie składnikami. W obu przypadkach kompaktowe wymiary urządzenia pozwalają na jego proste zintegrowanie z liniami pakującymi. Poza kontrolą rentgenowską najnowszy model – podobnie jak pozostałe systemy inspekcyjne Ishida – może wykonywać inne zadania takie jak ważenie lub identyfikacja uszkodzonych produktów czy opakowań. 

Debiut polskiego oddziału Ishida

Spotkanie w Birmingham było również okazją do rozmowy m.in. o obecnej sytuacji rynkowej i tego, jak Ishida radzi sobie w warunkach niepokojów geopolitycznych i szalejącej inflacji. Dave Tiso, dyrektor zarządzający Ishida Europe, nawiązał również do uruchomienia w marcu 2022 r. polskiego biura firmy, które – jak uważa – może w najbliższych latach przynieść japońskiemu koncernowi nawet kilkadziesiąt milionów euro przychodu ze sprzedaży urządzeń na rynku środkowej Europy. W Polsce korzystamy ze wsparcia naszego dystrybutora, firmy Phoenix Systems, która dzięki sile 15 inżynierów obsługuje użytkowników rozwiązań Ishida. Ponieważ jednak istnieje grupa klientów, którzy chcieliby zyskać bezpośredni dostęp do naszej wiedzy, zdecydowaliśmy się uruchomić własne biuro, które posłuży nam również do koordynacji większych projektów sprzedażowych na polskim rynku – tłumaczył Dave Tiso. – Polska może okazać się w przyszłości bardzo ważnym europejskim rynkiem, szczególnie w obszarze przetwórstwa mięsa oraz przekąsek – wyjaśniał. 

Ishida Europe z rocznymi przychodami na poziomie 130 mln funtów jest częścią japońskiego koncernu, który zatrudnia globalnie ok. 3,5 tys. pracowników i dostarcza odbiorcom kompletną gamę urządzeń do naważania produktów, kontroli rentgenowskiej, ważenia kontrolnego, uszczelniania tacek, pakowania i wykrywania nieszczelności wraz z oprogramowaniem wspierającym. Roczne przychody firmy przekraczają 1 mld euro.

Tomasz Krawczak