KHS i Schubert: połączenie sił przy wspólnym projekcie
16 Dec 2016 10:18

Producent maszyn pakujących Gerhard Schubert GmbH oraz KHS, firma specjalizująca się w systemach butelkowania napojów, połączyły swą wiedzę w zakresie pakowania butelek i własne technologie; efektem jest rozwiązanie zapewniające maksymalną elastyczność oraz wyjątkowe kompaktowe wzornictwo w zakresie rozwiązania pakującego.
13Współpraca umożliwia osiągnięcie wyższego poziomu zindywidualizowania rozwiązań opakowaniowych dla producentów piwa i innych napojów oraz niemal nieskończoną ilość obsługiwanych formatów opakowań – a w rezultacie kluczową przewagę konkurencyjną na rynku.
W konwencjonalnych liniach do pakowania butelek w pojemniki lub wielopaki oddzielne maszyny pakujące są połączone ze sobą za pośrednictwem jednostek transportowych. Wspólnie opracowane rozwiązanie łączy maszyny marek Schubert i KHS w linię dzięki umieszczeniu indywidualnych modułów w pojedynczym kompaktowym i oszczędzającym przestrzeń zespole. Dodatkowe linie do transportu przestają być potrzebne. Stało się to możliwe dzięki wykorzystaniu systemu Transmodul Schuberta. Opatentowany robot transportowy chwyta zestaw złożonych kartonów z systemu KHS, a następnie przenosi je – wypełnione butelkami – do odpowiedniego modułu klejącego i zamykającego.
Oprócz swego wieloletniego doświadczenia w opracowy-waniu rozwiązań modułowych, Schubert wykorzystuje wiedzę w pakowaniu napojów takich jak: piwa, napoje jogurtowe, szampan, wina jabłkowe oraz soki owocowe. Znani producenci z powodzeniem wykorzystują technologię ładowania od góry przy pakowaniu swoich produktów. Nowe połączenie systemów firm Schubert i KHS umożliwia obsługę nawet 72 tys. butelek. W zależności od liczby połączonych modułów system jest w stanie obrabiać 30 tys. butelek na godzinę, nawet po odłączeniu od przepływu produktów.
Łącząc wspólnie gamę różnych modułów nasi klienci otrzymują taki system, który spełnia ich indywidualne oczekiwania w zakresie wzornictwa opakowań oraz zdolności produkcyjnych – wyjaśnia Gerald Schubert, dyrektor zarządzający w firmie Gerhard Schubert. Elastyczności tego rozwiązania dowodzi również liczba możliwych wariantów opakowań: system może obsługiwać skrzynki, kosze, wielopaki i wiele innych typów opakowań zbiorczych. Nawet przy produkcji na poziomie przeszło 100 tys. hektolitrów zalety wynikające z naszej koncepcji personalizowanej maszyny mogą być w pełni wykorzystane. W dodatku, jeśli taki jest wymóg, klient może w prosty sposób rozbudować linię w późniejszym czasie – podkreśla prof. dr inż. Matthias Niemeyer, prezes zarządu KHS Group z Dortmundu.
Wspólny projekt opracowany przez obie firmy będzie w przyszłości wykorzystywany przez browar Schützengarten w St. Gallen. Rozwiązanie to wielofunkcyjne połączenie maszyny pakującej KHS z modułem formującym i zamykającym firmy Gerhard Schubert, zdolne do obsługi zarówno skrzynek, jak i pudełek kartonowych. Z pomocą kompaktowej linii szwajcarski browar będzie obsługiwał 11 różnych formatów butelek – 7 zwrotnych oraz 4 jednorazowe. Butelki zwrotne są pakowane w 6 różnych skrzynek plastikowych. Schützengarten wykorzystuje 6 różnych formatów opakowań kartonowych na butelki jednorazowe. Użytkownik skorzysta na wysoce elastycznym rozwiązaniu, które umożliwia znaczący wzrost jakości i wydajności procesów pakujących.
Na podstawie informacji firmy Gerhard Schubert opracował TK