Makrotrendy w druku wymagają wszechstronnych systemów maszynowych
30 Mar 2022 14:58

Decydujące znaczenie dla wydajności nowoczesnych maszyn wąskowstęgowych do druku etykiet i opakowań mają wszechstronność opcji konfiguracyjnych, a także możliwość szybkiej wymiany procesów drukowania i zleceń. Potwierdzenia tej tezy należy szukać w trendach panujących w branży druku etykiet i opakowań. W jaki sposób Gallus Labelmaster, najnowszy produkt tradycyjnego szwajcarskiego producenta, sprawdza się na rynku, który coraz częściej wymaga większej elastyczności? Oto okazja, by bliżej przyjrzeć się trendom rynkowym i poszukać ich odzwierciedlenia w cechach nowej koncepcji maszyn. 

Wiele spośród makrotrendów [1] zaobserwowanych w ostatnim czasie w druku etykiet i opakowań oddziałuje na wzornictwo etykiet i opakowań – a tym samym na wymagania, jakie obecnie muszą spełniać takie maszyny jak Gallus Labelmaster. Poniższy przegląd aktualnych odkryć i trendów daje bardziej szczegółowy obraz tych potrzeb. 

 

Trendy zwiększania liczby zleceń i zmniejszania nakładów

Na czoło makrotrendów wysuwają się zmiany w zachowaniach konsumentów, a także działania, które można przypisać modzie i wzornictwu oraz rozwojowi handlu detalicznego. W przypadku druku etykiet i opakowań znajdują one odzwierciedlenie w zwiększonej liczbie zleceń (i narządów maszyn) przy zmniejszających się nakładach.

Obecnie projektanci opakowań lepiej – bardziej celowo – odpowiadają na potrzeby grup konsumentów. Zwracają się do osób z pokolenia wyżu demograficznego z innym wzornictwem niż do młodszych grup konsumentów, co zwiększa liczbę wzorów opakowań.

Tendencja do projektowania produktów dostosowanych do wieku konsumentów dodatkowo zwiększa stopień zróżnicowania, bowiem etykiety i opakowania skierowane do starszych odbiorców są bardziej czytelne i mają większy krój pisma. 

Trend „Chcę to teraz” (I want it now) jest zdominowany przez grupę nabywców, którzy coraz częściej składają zamówienia w internecie, a niektórzy z nich wykorzystują do wysyłki własne etykiety i opakowania. 

Fakt, że konsumenci stają się coraz bardziej świadomi i chcą wiedzieć, co znajduje się w opakowaniu, prowadzi do zwiększenia ilości informacji, a tym samym tekstu na etykiecie lub opakowaniu. Dodatkowymi czynnikami wzmacniającymi są wielość języków i obowiązkowe informacje w przypadku produktów wymagających objaśnień takich jak farmaceutyki. Zmiany te przyczyniają się do rozwoju etykiet w formie broszur, ale także do zmniejszenia nakładów, ponieważ informacje mogą się szybko zmieniać.

Internet Rzeczy (IoT) jest szczególnie ważny dla technologicznych makrotrendów.

Coraz częściej etykiety i opakowania wyposaża się w kody QR lub znaczniki NFC (czyli komunikacji bliskiego zasięgu). Kupujący mogą zapoznać się z dodatkowymi informacjami lub zyskać dostęp do interaktywnych opcji za pośrednictwem swych smartfonów wyposażonych w łączność internetową. W ten sposób właściciele marek mogą wyróżnić swą ofertę na sklepowej półce i nawiązać bezpośredni kontakt z nabywcą. Dodajmy do tego zapewnienie głębszych doświadczeń przez rozszerzoną rzeczywistość (AR). 

Jednocześnie żyjemy w świecie podłączonym do sieci, w którym zmiany w zakresie wzornictwa etykiet czy opakowań przebiegają znacznie szybciej. Rezultatem jest powstawanie szerokiej gamy wariantów i zmniejszanie nakładów jednostkowych produkowanych partii, jak również rosnąca liczba zmian zleceń.

Trendy wpływające na konfiguracje maszyn i zmiany zespołów drukowych

Obecny konsumencki trend preferowania prostego wzornictwa opakowań nie musi oznaczać niższych wymagań stawianych technologiom druku. 

Wręcz przeciwnie: sprawienie, by prosty wzór wyglądał atrakcyjnie, często oznacza konieczność większego nakładu pracy podczas drukowania. Przykłady to m.in. wysoki stopień krycia bielą, zastosowanie matowych i błyszczących lakierów lub efekty dotykowe uzyskane dzięki sitodrukowi. Nie można też zapominać o uszlachetnianiu z użyciem foliowania na zimno i na gorąco: wszystkie zespoły sitodrukowe i zespoły do złocenia na gorąco do tego typu zadań musi dać się umieścić bez większego wysiłku tam, gdzie wymaga tego dane zlecenie. 

W przeciwieństwie do prostych projektów, w przypadku towarów konsumpcyjnych wyższej jakości nadal stosuje się wyróżnienie marki dzięki luksusowemu wzornictwu, a to skutkuje co najmniej porównywalną – jeśli nie większą – potrzebą zmiany procesów. 

Elastyczne opcje konfiguracji

Jakimi parametrami technicznymi powinny charakteryzować się współcześnie nowoczesne systemy maszyn, aby sprostać tym rynkowym wymaganiom? Gallus Labelmaster należy do klasy maszyn, które zapewniają zrównoważony stopień automatyzacji przy wysokiej opłacalności dla operatora. Dzięki modułowej budowie oferuje wiele możliwości konfiguracji i tym samym w dużym stopniu odpowiada na oczekiwania rynku: maszyna Gallus Labelmaster Advanced została zaprojektowana w taki sposób, aby każda zmiana dokonywana w sekcji drukującej odbywała się na poziomie znanym jako podstawowy poziom procesowy. 

W rezultacie wszystkie fleksograficzne zespoły drukujące można zastąpić zespołami sitodrukowymi, zespołami do foliowania na gorąco oraz zespołami sztancującymi. Możliwe jest także zastąpienie ich jednostkami od zewnętrznych dostawców OEM. Zmiana procesowa, tj. wymiana jednego zespołu drukującego na inny oraz przygotowanie go do druku, wymaga mniej niż 15 minut. W efekcie system maszynowy można elastycznie konfigurować stosownie do wymagań każdego zlecenia. Gallus Labelmaster Advanced może pozostać włączony w trakcie zmiany procesów, bowiem odbywa się ona podczas pracy maszyny, co zapewnia korzyści czasowe, a w rezultacie również niższe koszty. Ponieważ wszystkie zespoły znajdują się na tej samej osi prowadzącej, operator zyskuje dodatkową korzyść w zakresie sterowania w porównaniu z systemami maszyn, w których zespół sitodruku jest umieszczony na szynie nad zespołami druku fleksograficznego lub dodany jako stacja dosuwana (drop-in).

Chociaż zasadniczo te maszyny również oferują pewien poziom elastyczności, to jednak w ich przypadku obserwuje się znaczne spowolnienie czasu przezbrajania, utratę stabilności ciśnienia, a tym samym wydajności takich rozwiązań. W ich przypadku zmiany narządu trwają znacznie dłużej – dla systemów opartych na szynach łącznie ok. 30 min (+ 100%), zaś dla wariantów typu drop-in nawet do 45 min (+ 200%). Jeśli w praktyce przyjmiemy, że na jedną zmianę pracowników przypada ok. 2 zmian procesów drukowania, to zaprezentowana wyżej różnica czasu narządu maszyny przekłada się – przy założeniu dwuzmianowego dnia pracy – na roczne oszczędności w wysokości 38 400 lub 76 800 euro (odpowiednio dla każdego z wymienionych wyżej konkurencyjnych wariantów). Patrząc na makrotrendy można spodziewać się dalszego wzrostu liczby zmian procesowych, dlatego możliwie najkrótsze z nich będą w przyszłości jeszcze ważniejsze dla wydajności systemów maszynowych. 

Zmienność Gallus Labelmaster

Podstawowa wersja maszyny Gallus Labelmaster oferuje również możliwość stosowania dwóch wymiennych procesów w obrębie zespołów drukujących, na przykład sitodruku i tłoczenia folią na gorąco zamiast dwóch zespołów fleksograficznych. Również w tym przypadku możliwa jest dowolna zmiana ich położenia w maszynie. 

Urządzenia, które w momencie zakupu były skonfigurowane wyłącznie do druku fleksograficznego, można doposażyć w opcję wymiany dwóch zespołów, na przykład na zespół sztancujący lub sitodrukowy. W ten sposób klient może wykorzystywać maszynę do innych zastosowań/produktów i mieć poczucie bezpieczeństwa inwestycji w przypadku zmiany portfolio produktów. Porównanie kosztów zmiany procesu z systemami maszyn innych typów (z systemem szynowym i drop-in) pokazuje roczne oszczędności (odpowiednio) w wysokości 12 800 i 51 200 euro przy wykorzystaniu rozwiązania firmy Gallus.

Ograniczanie ilości odpadów papierowych coraz popularniejsze

Współczesne systemy maszynowe muszą sprostać jeszcze innym trendom. Jednym z nich jest zrównoważony rozwój w zakresie opakowań, który w przyszłości będzie przyciągał znacznie więcej uwagi.

W sytuacji, gdy problem odpadów opakowaniowych staje się coraz bardziej palący, zarówno drukarnie etykiet, jak i opakowań będą musiały dokładniej przyjrzeć się kwestii minimalizacji odpadów w trakcie realizacji zamówień – i to przy ogólnym wzroście zmienności zamówień. 

Dodatkowym czynnikiem jest wzrost znaczenia materiałów alternatywnych względem tworzyw sztucznych, co prowadzi do zwiększenia liczby dostępnych podłoży. Jednym z najnowszych przykładów jest papier z trawy. Przy zakupie maszyny należy wziąć pod uwagę możliwość drukowania na szerokiej gamie substratów – od monofolii po laminaty do produkcji tubek.

Popyt na rozwiązania maszynowe ograniczające straty papieru

W związku z powyższymi trendami pojawia się pytanie: jak zaprojektować maszynę, która spełni wymagania ekologii i zrównoważonego rozwoju? Ograniczenie marnotrawstwa papieru jest ważnym kryterium nie tylko z perspektywy zrównoważonego rozwoju, ale także ze względu na potencjalne oszczędności. W przypadku maszyny Gallus Labelmaster droga wstęgi od zespołu drukującego do zespołu drukującego wynosi 1,4 m. Jest to możliwe dzięki rozmieszczeniu wszystkich najważniejszych procesów na poziomie podstawowym, dzięki czemu nie ma potrzeby przechodzenia na inny poziom. Wykorzystanie zespołu sitodrukowego na szynie – dla przykładu – przyczynia się do wydłużenia drogi o kolejne 4-6 m. Rozmieszczenie zespołów drukujących na poziomie podstawowym pozwala zaoszczędzić materiał, czas i koszty podczas narządu, co staje się jeszcze ważniejsze przy rosnącej częstotliwości zmian zleceń i materiałów. 

Funkcje przyjazne dla użytkownika: „Łatwa obsługa”

Przyjazne dla użytkownika funkcje maszyny drukującej mają kluczowe znaczenie z punktu widzenia szybkiej zmiany procesów i zadań. Obejmują one cały przekrój cech ułatwiających obsługę takich jak brak potrzeby korzystania z podnośnika podczas zmiany narządu na poziomie procesu podstawowego. Albo stabilne zespoły drukujące, w których cylindry drukujące i wałki rastrowe są wyposażone w pierścienie nośne. Zapewniają one stałą jakość druku eliminując tworzenie się śladów kół zębatych, które z czasem nieodmiennie pojawiają się przy stosowaniu cylindrów drukujących z napędem przekładniowym.

Lekkie cylindry drukujące w maszynie Gallus Labelmaster można wymienić w mgnieniu oka. W przypadku maszyny z ośmioma zespołami drukującymi czas wymiany cylindrów nie przekracza 8 minut i jest nawet krótszy, gdy wymianę przeprowadzają jednocześnie dwie osoby. W tym celu opracowano specjalny system mocujący, w którym umieszcza się cylindry. Korzystne jest również praktyczne i ergonomiczne rozmieszczenie przycisków obsługi, które – zgodnie z obserwacjami – są zainstalowane tam, gdzie operator ich oczekuje.

Zespoły drukujące można łatwo zdemontować na potrzeby konserwacji, dzięki czemu podczas tego typu czynności nie dochodzi do awarii maszyny. W przypadku łączenia zespołów sitodrukowych zaletą okazuje się fakt, że są one projektowane i produkowane przez firmę Gallus oraz że dla każdego typu maszyny stosowany jest oddzielny model, zintegrowany z systemem sterowania. Na uwagę zasługuje również konstrukcja rakla komorowego, z wytrzymałymi komorami farbowymi wymagającymi bardzo małej ilości farby, od 220 do 1500 ml. Zaokrąglony kształt kanału farbowego w raklu zapewnia lepszy przepływ farby, ogranicza tendencję do powstawania pęcherzyków powietrza i ułatwia czyszczenie. Wszystkie te kryteria sprawiają, że urządzenie jest łatwe w obsłudze i narządzie dla operatora. 

Podsumowanie

Dzięki koncepcji w pełni elastycznych zmian procesów i zadań na podstawowym poziomie procesowym system Gallus w pełni odpowiada wymogom współczesnych trendów makro w druku etykiet i opakowań. To właśnie szybkie zmiany zadań i procesów stają się szczególnie ważne dla zachowania konkurencyjności i efektywności produkcji. Jednocześnie elastyczna koncepcja maszyny oznacza dla użytkownika bezpieczeństwo inwestycji, ponieważ można ją szybko dostosować do zmieniających się warunków rynkowych. Z tego powodu warto, by drukarnie kalkulowały koszty codziennej produkcji z użyciem maszyn do druku etykiet – w całym cyklu życia danego rozwiązania maszynowego. W miarę postępującej industrializacji branży druku etykiet i opakowań wydajność maszyn staje się główną siłą napędową sukcesu biznesowego opartego na zrównoważonym rozwoju.

Dieter Finna

Tłumaczenie: TK

Odnośniki źródłowe:

[1] Joanna Stephenson, Marketing Director of EFIA, Packaging Trends, Shaping the Future of Print, Conference in Brussels, February 2019.