8 czerwca na terenie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM) w Olsztynie odbyły się seminarium i warsztaty dla przemysłu spożywczego, zorganizowane przez firmy Ulma Packaging, Witt Polska oraz Linde Gaz Polska przy udziale Wydziału Nauk o Żywności UWM. Spotkanie, w którym uczestniczyło kilkudziesięciu przedstawicieli polskich
firm spożywczych i opakowaniowych, skoncentrowało się na tematyce związanej ze stosowaniem gazów w tych sektorach przemysłu.
Seminarium pt. „Mrożenie, pakowanie, kontrola procesów – innowacyjne technologie dla przemysłu spożywczego” poświęcono innowacyjnym rozwiązaniom dla przemysłu spożywczego w zakresie mrożenia i chłodzenia kriogenicznego, pakowania w atmosferach modyfikowanych oraz kontroli tych procesów. Organizatorzy podzielili je na dwie części: wykładowo-seminaryjną i warsztatową.
Spotkanie otworzyli: w imieniu gospodarzy dr hab. inż. Wacław Mozolewski, prof. UWM – przedstawiciel Wydziału Nauki o Żywności UWM, oraz Bożena Szymianiec z Linde Gaz Polska. Wykłady w części seminaryjnej miały charakter zarówno naukowy (np. wystąpienie dr inż. Lucyny Kłębukowskiej z UWM na temat aspektów mikrobiologicznych przechowywania mięsa i przetworów), jak i techniczny (prezentacje najnowszych urządzeń i technologii stosowanych w przemyśle spożywczym z ofert firm Witt, Ulma i Linde).
Ulma: pełen zakres automatyzacji produkcji
W imieniu firmy Ulma głos zabrał Sławomir Zieliński, dyrektor regionalny Polska Zachodnia, który poświęcił swoją prelekcję nowym rozwiązaniom w ofercie hiszpańskiego producenta. Ulma Packaging jest częścią dużej grupy producenckiej, w której skład wchodzą przedsiębiorstwa działające w różnych branżach przemysłu. Założona w 1961 r., koncentrowała się początkowo na produkcji maszyn flow-pack; dzisiaj w swej ofercie posiada 7 linii produktowych obejmujących: poziome maszyny pakujące, maszyny do termoformingu, traysealery, pionowe maszyny pakujące, maszyny do folii streczowej, termokurcze i rozwiązania do pakowania termokurczliwego (sleeve wrapping), a także własny dział automatyzacji procesów pakowania. W skali globalnej firma prowadzi sprzedaż poprzez sieć 20 własnych przedstawicielstw oraz szerokie grono dystrybutorów. W Polsce jest obecna od 10 lat i do tej pory znalazła na rodzimym rynku nabywców na ok. 500 urządzeń. Co roku sprzedajemy 50-60 maszyn, ale cieszy nas rosnące zainteresowanie polskich klientów rozwiązaniami liniowymi – dodał Sławomir Zieliński.
Co warte podkreślenia, przedsiębiorstwo oferuje wyłącznie rozwiązania „szyte na miarę”, czyli dopasowane do określonych potrzeb każdego odbiorcy. Wybór każdej z maszyn lub linii produkcyjnych poprzedza dokładny wywiad z klientem – dotyczący m.in. oczekiwanej wydajności, wymiarów pakowanego produktu, prędkości pakowania – który pozwala nam określić, jaki rodzaj urządzenia będzie najbardziej odpowiedni dla jego oczekiwań – zdradził Sławomir Zieliński, który następnie przeszedł do nieco bardziej szczegółowej prezentacji urządzeń wchodzących w skład oferty firmy Ulma. Na zakończenie położył nacisk na jej wszechstronność: Możemy zaproponować Państwu pełny zakres automatyzacji produkcji, od załadowania produktu na linię pakującą, poprzez proces pakowania, po grupowanie i paletyzację opakowań. Wszystkie te etapy są spięte naszym autorskim oprogramowaniem i podpięte pod kompletny system zarządzania. Bogatą gamę rozwiązań uzupełniają roboty do załadunku i wyładunku opakowań, które z powodzeniem zastępują ludzi przy najbardziej powtarzalnych pracach.
Witt: wszystko do kontroli gazów opakowaniowych
W imieniu firmy Witt Polska głos zabrał wiceprezes Krzysztof Czerwiński. Witt-Gasetechnik to założone w 1945 r., trzypokoleniowe przedsiębiorstwo, które oferuje kompleksowy asortyment gazowych urządzeń zabezpieczających i regulacyjnych. Wśród tych wyrobów są mieszalniki i analizatory gazów oraz systemy pomiarowe i wykrywania nieszczelności. Jedną z 8 spółek-córek działających na terenie Europy, USA i Indii jest Witt Polska, obecna w naszym kraju od 2002 r.
Oferta firmy skierowana do firm opakowaniowych obejmuje urządzenia i rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa produkcji: mieszalniki, dozowniki i analizatory gazów, a także systemy sprawdzania szczelności opakowań i monitoringu stężenia gazów w pomieszczeniach produkcyjnych. Witt Polska oferuje mieszalniki gazów serii KM (wśród nich elektroniczny mieszalnik przeznaczony stricte do procesu pakowania, KM100 MEM+, w którym wymagane stężenia poszczególnych gazów składowych ustala się poprzez ekran dotykowy) oraz serii MG o wydajności dostosowanej do potrzeb użytkowników, a także elektroniczne systemy KD 500-1A dozujące gazy do maszyn pakujących i komór z gazami osłonowymi (MAP). W zakresie analizatorów gazów klienci mogą wybierać także spośród gamy rozwiązań o różnym stopniu zaawansowania i wydajności, od ręcznych analizatorów OxyBaby do wyrywkowej kontroli atmosfer ochronnych (MAP) w opakowaniach z produktami spożywczymi bezpośrednio na linii produkcyjnej oraz Oxyspot igła wykorzystujący optyczną metodę pomiarową (sensor optyczny jest zamontowany w igle pomiarowej, co umożliwia mierzenie stężenia tlenu nawet w najmniejszych opakowaniach), po urządzenia typowo laboratoryjne, które sprawdzają gazy MAP w próbkach dostarczanych z linii i archiwizują wyniki na potrzeby kontroli lub reklamacji (MAPY 4.0).
Systemy sprawdzania szczelności opakowań stają się niezbędnym wyposażeniem każdego nowoczesnego i konkurencyjnego zakładu pakującego w opakowania z atmosferą ochronną MAP. Dzięki nim możemy zagwarantować klientowi, że trafiające do niego opakowania nie tracą gazów, a tym samym dłużej zachowują świeżość produktu – tłumaczył Krzysztof Czerwiński. Do tego celu służą oferowane przez Witt Polska produkty z serii Leak-Master: wersja Easy umożliwiająca przeprowadzanie kontroli szczelności opakowań bez używania gazu markującego, z wykorzystaniem testu bąbelkowego w kąpieli wodnej; wersja Pro do nieniszczącego wykrywania mikronieszczelności opakowań z wykorzystaniem CO2 jako gazu markującego; oraz wersja Mapmax do nieniszczącego wykrywania nieszczelności opakowań bezpośrednio za maszyną pakującą, gwarantująca 100% detekcję uszkodzonych produktów (wykorzystująca tę samą metodę markowania co wersja Pro).
Linde Gaz Polska
Prezentację oferty firmy Linde Gaz, jednego z czołowych dostawców gazów technicznych na świecie, otworzył Łukasz Betliński, menedżer ds. produktu odpowiedzialny za wdrażanie technologii gazowych w przemyśle spożywczym. Przed kilkoma laty przeprowadzono badania, z których wynika, że przeciętne gospodarstwo domowe wyrzuca rocznie ok. 50 kg żywności; część odpowiedzialności za to marnotrawstwo ponoszą nieszczelne opakowania, których – statystycznie – co roku trafia na rynek od 1 do 4 mld sztuk – rozpoczął swoją prelekcję. Nieszczelności przyczyniają się do obniżenia jakości produktu, skrócenia terminu jego przydatności do spożycia, ryzyka wycofania go z rynku, niezadowolenia klientów i osłabienia wartości marki, a w skrajnych przypadkach odpowiedzialności karnej.
Następnie prelegent skoncentrował się na trzech najważniejszych technologiach wspomagających producentów z sektora spożywczego w zakresie zachowania jakości i świeżości ich produktów. Opowiedział o systemie MAPAX LD, innowacyjnej technologii wykrywania nieszczelności opakowań MAP z wykorzystaniem pomiaru zawartości wodoru, która jest opatentowaną technologią stosowaną głównie w liniach do produkcji wyrobów spożywczych, m.in. mięsa, sałatek czy ryb w atmosferze modyfikowanej. System kontroluje wszystkie opakowania formowane na wysokowydajnych maszynach typu traysealer, flow-pack i rolowych, wykrywając tylko te wadliwe. Działa z prędkością ok. 120 opakowań/min z opakowaniami o maksymalnych wymiarach 300x150 mm.
Po Łukas
zu Betlińskim głos zabrali jeszcze Grzegorz Pawlonka – product manager Food Linde Gaz Polska – który opowiedział o podwójnej sile mrożenia z wykorzystaniem kriogenicznej metody mrożenia CryoAssist, stosowanej do podmrażania produktu przed jego dalszym przetwarzaniem lub zamrożeniem oraz Stanisław Blicharz – key account ds. suchego lodu w Linde Gaz Polska, który omówił zastosowanie suchego lodu w przemyśle spożywczym, np. do schładzania świeżego mięsa, przechowywania i transportu substancji wrażliwych na temperaturę oraz do czyszczenia.
Część wykładową uzupełniły prelekcje: dr inż. Lucyny Kłębukowskiej nt. aspektów mikrobiologicznych przechowywania mięsa i przetworów; dra inż. Janusza F. Pomianowskiego (wykład pt. „Innowacje-nauka-przemysł”) oraz dra hab. inż. Tomasza Rydzykowskiego i dr inż. Iwony Michalskiej-Pożogi nt. wpływu techniki pakowania na zmiany jakości pieczywa w trakcie przechowywania.
Drugą część spotkania stanowiły praktyczne warsztaty, podczas których dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy urządzeń poszczególnych firm, wśród nich rozwiązań z zakresu technologii bezpieczeństwa gazowego i inżynierii procesowej firmy Witt; maszyn produkowanych przez firmę Ulma, z prezentacją modelu Flow-Vac do pakowania próżniowego oraz termoformującej maszyny TFS 200; a także technologii pakowania w modyfikowanych atmosferach firmy Linde.
Na zakończenie uczestnicy spotkali się przy grillu nad wodami jeziora Kortowskiego. Piękna pogoda pozwoliła w pełni docenić urok kampusu uniwersyteckiego. Atrakcją wieczoru był występ zespołu „Szantaż”. Impreza dogasła wraz z ogniskiem ok. godziny 21, wszyscy uczestnicy wyrazili chęć ponownego spotkania.