Nestlé: „przełomowa” technologia recyklingu
19 Aug 2021 10:18

Firma Nestlé zaprezentowała prototyp butelki na wodę Perrier, przy którego produkcji skorzystała z nowatorskiej technologii recyklingu umożliwiającej – jak twierdzi – praktycznie nieskończony recykling kolorowego plastiku z zachowaniem własności identycznych jak pierwotny surowiec.

Butelki zostały wyprodukowane w ramach globalnego konsorcjum Carbios, do którego jako członkowie należą również L'Oréal, Suntory Beverage & Food Europe oraz PepsiCo.

Dzięki wykorzystaniu wspomnianej technologii eksperci Nestlé z centrum badawczo-rozwojowego ds. wody we francuskim Vittel stworzyli prototypową butelkę Perrier o pojemności 50 ml wykonaną z kolorowych materiałów PET pochodzących z recyklingu.

Prototypy o zwiększonej odporności na ciśnienie wody gazowanej zostały poddane testom sprawdzającym ich bezpieczeństwo, jakość i wygodę użycia, a ich projektanci zachowali klasyczny „kultowy” kształt oraz zielony kolor.

Chociaż wykonane z PET butelki pochodzące z recyklingu są już dostępne na rynku, Nestlé ma nadzieję, że nowa technologia – gdy tylko uda się ją skomercjalizować na masową skalę – pomoże zwiększyć ilość plastiku nadającego się do odzysku.

Jean-François Briois, szef działu nauki o materiałach opakowaniowych i zrównoważonego rozwoju środowiska w globalnym dziale badawczo-rozwojowym Nestlé Waters, mówi: To ekscytujące, że jakość prototypowych butelek wykonanych w 100% z kolorowego materiału PET pochodzącego z recyklingu jest praktycznie identyczna z jakością przezroczystego pierwotnego PET.

Dzięki temu partnerstwu z Carbios jesteśmy w stanie zrealizować wielkie wyzwanie, jakim jest połączenie jakości, kultowego wzornictwa i zrównoważonego rozwoju. Kiedy dojdziemy do skali przemysłowej, ta technologia enzymatycznego recyklingu umożliwi nam produkcję wysokiej jakości butelek rPET i pomoże Nestlé w dążeniach do ograniczenia skali zużycia tworzyw pierwotnych.

Technologia Carbios wykorzystuje enzymy występujące naturalnie w mikroorganizmach w celu rozbicia tworzyw PET na mniejsze składowe, które następnie można ponownie poskładać w tworzywa o własnościach pierwotnych.

Ten przełomowy proces jest wyjątkowy również pod tym względem, że prawdopodobnie umożliwia produkcję przetworzonego PET z każdego rodzaju PET, niezależnie od jego koloru lub złożoności. Pozwala to na recykling większej liczby typów PET – które w przeciwnym razie trafiłyby na śmietnik lub zostały spalone – i tym samym stworzenie niekończącego się, w pełni zamkniętego obiegu tworzyw sztucznych.

Doświadczenie i potencjał badawczo-rozwojowy firmy Nestlé zostały wykorzystane do stworzenia preform butelek przy użyciu wspomnianej technologii również dla innych członków konsorcjum Carbios. Każdy z nich na własny użytek rozdmuchał preformy, nadając im kształty zgodne z indywidualnymi potrzebami. 

Na podstawie materiałów firmy Nestlé opracował TK