New Aerodinamica – 35 lat aspiracji
19 Apr 2019 13:17

Co sprawia, że firma jest punktem odniesienia dla konkretnego sektora? Co motywuje ją do dalszego rozwoju? Firma New Aerodinamica opowiada o swojej drodze od przemysłowych aspiracji do innowacyjnej rzeczywistości. 

Wszystko zaczęło się od Angelo Radaelliego, który pracował jako kierownik sprzedaży w dużym francuskim przedsiębiorstwie. Osiągnął sukces i po wielu latach postanowił otworzyć swój pierwszy biznes w Casazza, małym miasteczku niedaleko włoskiego Bergamo. New Aerodinamica została założona w 1984 roku i od tego czasu stale rozwija się w ponad 40 krajach na całym świecie. 

Odkrywanie nowych granic

Pierwsze kroki w biznesie stawiane były niejako „na palcach”, ale początek działalności był obiecujący i pozwalał z optymizmem patrzeć w przyszłość. Do lat 90. XX w. firma rozwijała się niezwykle szybko – to wtedy powstała jej nowa siedziba. W jej skład wchodziły biuro techniczne, dział sprzedaży oraz duża hala produkcyjna wraz z magazynem, w której powstawały systemy do usuwania kurzu, ścinków i odpadów z wycinarek, a także systemy odprowadzania odpadów dla branż papierniczej i opakowaniowej – głównie w przetwórstwie kartonu i tektury, choć rozwiązania New Aerodinamica do usuwania odpadów z powodzeniem funkcjonują również w segmencie etykiet i przetwarzania folii. W tym czasie panowała gorąca atmosfera wzrostu, która osiągnęła szczyt w 1997 roku, kiedy to Paolo Radaelli – obecny prezes New Aerodinamica – dołączył do firmy swojego ojca. Kiedy rozpocząłem pracę w firmie, byłem praktykantem stolarza – z entuzjazmem wspomina Paolo Radaelli. – Moje doświadczenie zawodowe pomogło mi zrozumieć potrzeby rynku. Wiedza pozwala tylko na odkrywanie nowych granic. Dołączenie Paolo do firmy i automatyzacja projektowania dzięki Autocad umożliwiły New Aerodinamica dalszy rozwój, unowocześnienie produktów i procesów, a nawet rozszerzenie działalności poza granice kraju. Filozofia, która przyświecała nam przez ostatnie 35 lat, to ciągła potrzeba udoskonalania, nieustannego wprowadzania innowacji, a w szczególności znajdowania najlepszego rozwiązania dla każdego klienta – mówi Paolo Radaelli. Oddaje ona również wartości, którymi kieruje się firma współpracująca dziś z największymi papierniami i firmami specjalizującymi się w produkcji opakowań, folii z tworzyw sztucznych oraz aluminium. Coraz więcej klientów doceniało firmę i zaufało jej na przestrzeni lat, przyczyniając się tym samym do jej rozwoju. 

Skrojone na miarę

Jako że nie ma dwóch takich samych zakładów produkcji opakowań z tektury falistej, New Aerodinamica projektuje system odzysku odpadów poprodukcyjnych w oparciu o szczegółową analizę firmy. Po kilku wizytach w zakładzie, burzy mózgów z klientem i poznaniu specyfiki produkcji proponowane jest optymalne rozwiązanie do odprowadzania ścinków i odpadów w postaci projektów 3D. Po jego zaakceptowaniu New Aerodinamica przystępuje do kompletacji niezbędnych wyciągów, lejów, rozdrabniaczy oraz zespołów odprowadzania, pochodzących od włoskich i niemieckich poddostawców. W celu zapewnienia maksymalnej wydajności naszych systemów wykorzystujemy wyłącznie rozwiązania najwyższej klasy – zapewnia Paolo Radaelli. – Nasze systemy cieszą się dużym uznaniem branż papierniczej i opakowaniowej w Europie, co znajduje odzwierciedlenie w rosnącym portfelu zamówień. Taki system działania okazał się bardzo skuteczny. Dzięki niemu firma może się doskonalić z projektu na projekt i osiągać coraz lepsze wyniki. Każdy klient ma różne cele, ale w większości przypadków muszą oni transportować odpady produkcyjne tak daleko, jak to możliwe. Przykład? 

Instalacja na przewijarce pracującej z prędkością 2200 m/min (132 km/h), która transportuje skrawki przez ponad 380 m, w tym przez 20 łuków do transportu tektury falistej. Rezultat? Wydajna maszyna, która pracuje od 12 lat w trzyzmianowym cyklu ciągłym. To znaczący przykład wyjaśniający, dlaczego dziś New Aerodinamica jest wybierana przez tak wielu klientów na całym świecie – z USA, Ameryki Południowej, Australii, Afryki Północnej i Południowej, Rosji, Pakistanu.... i z całej Europy. 

Nieustanne innowacje

Jedna z ostatnich nowości New Aerodinamica to udoskonalony wentylator rozdrabniający.

Nowa wersja jest jeszcze odporniejsza i mocniejsza od poprzedniej; dzięki temu spełnia najsurowsze standardy rynkowe, ponieważ jest w stanie zasysać i przenosić ścinki na dystansie 280 m lub zasysać skrawki papierów typu kraft o szerokości 400 mm z wydajnością do 2600 ton/min. To tylko dwa przykłady ogromnych możliwości nowego wentylatora rozdrabniającego oraz serii innych interesujących innowacji przeznaczonych do zasysania kurzu i odpadów. Zależy nam, by zawsze oferować najlepsze, precyzyjne rozwiązania związane z produkcją bezpiecznych, niezawodnych i precyzyjnych maszyn – przekonuje Paolo Radaelli. – Jednocześnie staramy się redukować zużycie energii oraz poziom hałasu. Co roku dążymy do tego wszystkiego z myślą o spełnianiu oczekiwań naszych klientów oraz dostarczaniu im najbardziej wydajnych i wyjątkowych produktów.  AN