Przemysł 5.0 to kolejna fala rewolucji przemysłowej, która synchronizuje moc automatyzacji, łączności i ludzkich umiejętności. Pracownicy muszą umieć współpracować z zaawansowanymi maszynami i robotami, wykorzystując swoją kreatywność i intuicję do rozwiązywania problemów i optymalizacji procesów. Muszą również być w stanie skutecznie komunikować się ze współpracownikami i z przełożonymi, dzieląc się swoimi pomysłami i spostrzeżeniami w celu ciągłego doskonalenia.
Ciągłe doskonalenie jest ważną częścią Przemysłu 5.0, ponieważ dzięki niemu procesy i produkty stają się coraz lepsze. Wkład talentów ludzkich w dążenie do rozwoju jest kluczowy, ponieważ zapewnia wiedzę i doświadczenie niezbędne do identyfikowania obszarów wymagających poprawy i wdrażania zmian. Firmy mogą wspierać kulturę ciągłego doskonalenia, która prowadzi do zwiększenia wydajności, jakości i innowacyjności poprzez wzmocnienie talentów za pomocą odpowiednich narzędzi i szkoleń.
Wsparcie ewolucji umiejętności
W tym kontekście portugalski producent oprogramowania SISTRADE dostarcza rozwiązania do oceny wydajności pracowników i zarządzania talentami poprzez narzędzia, które pomagają w procesie systematyzacji i organizacji umiejętności potrzebnych firmom oraz ich dystrybucji przez pracowników. Ponieważ ewolucja umiejętności zmienia się w czasie, dostarczane są narzędzia do oceny umiejętności i wydajności pracowników, a aktualizacja może odbywać się automatycznie na podstawie wnioskowania o aktywności każdego pracownika w jego codziennej pracy, w ścisłym powiązaniu z narzędziami zarządzania przemysłowego typowymi dla Przemysłu 4.0, takimi jak m.in. narzędzia do dynamicznego planowania zleceń produkcyjnych, gromadzenie danych produkcyjnych z bezpośrednim połączeniem z maszynami, konserwacja sprzętu, kontrola jakości czy wskaźnika OEE (Overall Equipment Effectiveness – stopnia wykorzystania maszyn).
W kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości
Aby promować prawdziwą transformację cyfrową w przemyśle, należy śledzić informacje w każdym sektorze. Jest to niezbędne do stworzenia zasobu, w którym informacje są dostępne w czasie rzeczywistym, od potrzeb zakupowych dla każdego produktu, po operatora i sprzęt, za pomocą którego produkt jest wytwarzany. Ponieważ informacje są oparte na danych, po zintegrowaniu z oprogramowaniem Manufacturing Execution Systems (MES) dostarczają w czasie rzeczywistym dane z hali produkcyjnej i dokładną wiedzę (poprzez historię) na temat aspektu operacyjnego (np. kalkulacji kosztów), a nie „średnią wartość” lub „wiedzę empiryczną”.
Podsumowując, przejście do Przemysłu 5.0 wymaga nowego podejścia do talentów zatrudnionych w branży i ciągłego doskonalenia. Inwestując w swoich specjalistów i promując kulturę ciągłego doskonalenia, firmy produkcyjne potrzebują odpowiednich narzędzi i zaangażowanych partnerów, którzy poprowadzą je w kierunku zmian i innowacji.
SISTRADE działa na rynku od ponad 22 lat. Na bieżąco śledzi tę ewolucję i opracowuje rozwiązania spełniające wszystkie potrzeby przemysłu, od kontroli hali produkcyjnej po proces administracyjny. W ten sposób prezentuje się jako jeden z partnerów transformacji cyfrowej. Współpracuje z klientami z wielu dziedzin poligrafii i opakowalnictwa, od przemysłu tekstylnego, przez druk, opakowania flekso, po przetwórstwo tworzyw sztucznych, dążąc do rozwoju ich działalności w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości.
Opracowanie: AN