Nowa odsłona Polish Prinect User Day 
11 Dec 2020 12:42

Trwająca od wielu miesięcy pandemia uniemożliwia organizowanie spotkań bezpośrednich, dlatego w tym roku firma Heidelberg Polska zaprosiła użytkowników systemu Prinect na seminarium Polish Prinect User Day (PPUD) w formule online. W spotkaniu, które odbyło się 10 listopada br., wzięli udział eksperci z centrali firmy i specjaliści Heidelberg Polska oraz ponad 50 zarejestrowanych uczestników.

Wydarzenie zorganizowano w ramach tegorocznej edycji Akademia Heidelberga Online Webinars. Ze względu na specjalistyczny charakter tematów adresowanych do węższej grupy odbiorców udział wymagał wcześniejszej rejestracji. Gospodarzami spotkania byli Tomasz Pawlicki, PR/events manager i Tomasz Jasiński, odpowiedzialny za system Prinect w Polsce. 

Podczas webinarium poruszono między innymi zagadnienia dotyczące transformacji cyfrowej i koncepcji Przemysłu 4.0., podkreślając znaczenie i rolę cyfryzacji przedsiębiorstwa. Prezentację na ten temat przedstawił Dawid Żyta.

Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z poszczególnymi narzędziami transformacji cyfrowej, które w naturalny sposób mogą pomóc na wielu poziomach i płaszczyznach zmian w przedsiębiorstwie. Temat narzędzi takich jak Prinect, Zaikio, Boxuni przybliżył Tomasz Jasiński. 

Szczególnym zainteresowaniem słuchaczy cieszyła się prezentacja na temat nowości, które mają pojawić się wraz z kolejną wersją systemu Prinect 2021. Temat, który ze względu na charakter wydarzenia mógł zostać omówiony jedynie w skrócie, zaprezentował Axel Zoeller, wskazując na najważniejsze kierunki dalszego rozwoju systemu Prinect, jakimi będą usługi w chmurze i produkcja opakowań. 

W prezentacji zatytułowanej „Wprowadzenie do Prinect 2021. Przegląd nowości w systemie Prinect” Axel Zoeller wskazał na planowaną ogólną modernizację rozwiązania z uwzględnieniem szczególnych zmian w zakresie: zarządzania formami drukowymi, planowania, rastrowania/naświetlania form, impozycji i finishingu. 

Istotne dla drukarń opakowaniowych mogą być zmiany w zakresie modułu Synergy przewidzianego jako część Package Designera. Funkcjonujący dotychczas jako oddzielny program, moduł Synergy pozwala użytkownikom tworzyć skalowalne projekty pudełek i osobnych komponentów. W nowym wydaniu Synergy jest zintegrowany z Package Designerem, a użytkownicy mogą tworzyć skalowalne projekty w ramach jednego modułu. Projekty pudełek i ich komponentów są od razu zapisywane w bibliotece, co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. 

Prezentacja przedstawiona przez Ulrike Seethaler reprezentującą Heidelberger Druckmaschinen AG zamykała pierwszą część seminarium. Wystąpienie dotyczyło obszaru rozwiązań modułowych i procesowych systemu Prinect łączących procesy drukowania oraz procesy introligatorskie. Ulrike Seethaler przedstawiła moduły Prinect Press i PostPress, które spajają całość systemu jako łańcuch procesów oparty na standardzie JDF.

W drugiej części wydarzenia Cezary Krassowski z Nice Project, współpracujący z firmą Heidelberg, omówił zagadnienie wykorzystania analizy danych pozyskiwanych z systemu Prinect, przydatnych w perspektywie długookresowej. Obszar Business Intelligence, a zwłaszcza analiza Big Data daje obecnie coraz większe możliwości przygotowywania pogłębionych i przekrojowych analiz, wcześniej niemożliwych lub bardzo pracochłonnych. 

Temat Prinect Business Manager dla drukarń opakowaniowych – długo wyczekiwanego, premierowego rozwiązania w ofercie firmy Heidelberg przedstawił Volker Kaiser. Po raz pierwszy system został zaprezentowany podczas odbywającego się w październiku Heidelberg Innovation Week. Teraz uczestnicy PPUD mieli możliwość zapoznania się ze szczegółami nowego pakietu. 

Nowy produkt w ofercie Heidelberga – Prinect Business Manager Packaging to w pełni zintegrowane rozwiązanie MIS dedykowane procesom drukowania opakowań. Dzięki niemu możliwe będzie zarządzanie całym Packaging Workflow drukarni za pomocą systemu Prinect. Razem z Prinect Production Managerem i dostosowanymi do tego dodatkowymi modułami tworzyć będzie zintegrowany system do produkcji opakowań. 

Dane zlecenia, wstępne ustawienie lub powtórzenie danych dla maszyny Speedmaster, a także przygotowanie płyt drukowych zostaną połączone w zautomatyzowanym procesie, co skróci czas narządu i przestoje. Możliwa będzie również integracja z działem introligatorni. Obecnie blisko 90% funkcji rozwiązania zostało już zaimplementowanych i będą one rozbudowywane w kolejnych etapach prac. Integracja z wariantem „Production” zapowiadana jest w 3. kwartale 2021 roku. 

Na zakończenie webinarium podczas sesji „tips & tricks” Dawid Żyta w formie warsztatowej pokazał wybrane operacje automatyzujące pracę w systemie Prinect, dzieląc się specjalistyczną wiedzą, która pozwala usprawnić i przyspieszyć prace z systemem. 

Opierając się na pozytywnych opiniach uczestników zebranych po zakończeniu seminarium, organizatorzy Polish Prinect User Day uważają tegoroczne seminarium za bardzo udane. W wydarzeniu wzięło udział ponad 50 uczestników, co zważywszy na obecną sytuację i formułę online wydaje się dobrym wynikiem. Pierwsza stacjonarna edycja PPUD w ubiegłym roku w Warszawie zgromadziła podobną liczbę gości, a udział w spotkaniach International Prinect User Days w Heidelbergu bierze co roku ok. 150 osób. 

Na podstawie materiałów firmy Heidelberg Polska opracowała BZ