Nowoczesne technologie pakowania i ważenia
17 Dec 2019 07:32

III edycja Targów Opakowań i Technologii Pakowania ExpoOPAKOWANIA wraz z premierową edycją Salonu Ważenia i Dozowania WAGexpo odbyły się w dniach 20-21 listopada br. w Centrum Targowo-Wystawienniczym Expo Silesia w Sosnowcu. ExpoOPAKOWANIA to wydarzenie poświęcone tematyce opakowań w przemyśle, a oferta prezentowana przez wystawców tegorocznych targów całościowo obejmowała rynek opakowań. Firmy skupiły się szczególnie na automatyzacji i robotyzacji w produkcji opakowań, prezentując maszyny oraz rozwiązania ułatwiające pracę na liniach produkcyjnych. 

W oficjalnym otwarciu wydarzenia wzięli udział m.in.: prezes Polskiej Izby Opakowań prof. zw. dr hab. inż. Stanisław Tkaczyk, dyrektor PIO Wacław Wasiak, kierownik Katedry Opakowalnictwa Towarów Instytutu Nauk o Jakości i Zarządzania Produktem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. dr hab. Małgorzata Lisińska-Kuśnierz, z-ca dyrektora ds. handlowych i administracyjnych Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP dr inż. Jacek Frontczak, p.o. z-cy dyrektora Instytutu ds. Naukowo-Badawczych dyrektor Oddziału Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Materiałów Polimerowych i Barwników Gliwice dr inż. Krzysztof Bajer oraz kierownik Katedry Jakości Produktów Przemysłowych i Opakowań Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu prof. dr hab. inż. Ryszard Cierpiszewski. 

Otwarcie targów było także doskonałą okazją do wręczenia gratulacji i pamiątkowej statuetki z okazji 25-lecia działalności Polskiej Izby Opakowań.

Biorąc pod uwagę ostatnie zmiany prawne dotyczące branży, coraz więcej wystawców prezentuje produkty i technologie spełniające wymagania zrównoważonego rozwoju oraz oczekuje informacji i nowych rozwiązań dotyczących tego tematu. Wychodząc naprzeciw tym wymaganiom organizatorzy umożliwili uczestnikom w miejscu spotkań świata nauki i biznesu, czyli w Strefie Wydarzeń Towarzyszących, udział w konferencji naukowej z serii „Opakowania dla ludzi i środowiska” Katedry Opakowalnictwa Towarów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pt. „Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) i zrównoważony rozwój w przemyśle opakowań”, w której specjaliści z branży dzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą. 

Zrównoważony rozwój to nie tylko pomysł, ale i technologia, która w znaczny sposób może ułatwić pracę i zmniejszyć koszty produkcji. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP wprowadziła nas w świat „digitalizacji procesów w sektorze opakowań” podczas konferencji DigiPack.

Kierując się dalej zaleceniami zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu, rozważano możliwości odzysku i recyklingu surowców w jak największym stopniu. Zatem II Konferencja Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań pokazała opakowanie jako element strategii marketingowej i wskazała kierunek, by wykorzystać „Biotworzywa i biokompozyty jako alternatywy dla konwencjonalnych tworzyw sztucznych”.

Pierwsza edycja Salonu Ważenia i Dozowania WAGexpo powstała jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na precyzyjne urządzenia ważące i dozujące w wielu gałęziach przemysłu. Wydarzeniem towarzyszącym Salonowi była konferencja organizowana przez Zakłady Badań i Atestacji „ZETOM” im. Prof. F. Stauba w Katowicach „Przepisy prawne dot. systemów oceny zgodności”.

Podczas tegorocznego konkursu o MEDAL Expo Silesia Komisja Konkursowa spośród wielu zgłoszonych produktów nagrodziła Medalem firmę Cygnus Sp. z o.o. za termoformowane tace transportowe ESD do zautomatyzowanych linii produkcyjnych. Wyróżnienia przyznano firmom Utilcell s.r.o. za szybki miernik wagowy SWIFT oraz Fobaro Poznań za klej do etykiet MULTICOLLAC SEF PLUS produkowany przez Paramelt.

Kolejna edycja Targów ExpoOPAKOWANIA oraz Salonu WAGexpo odędzie się w dniach 18-19 listopada 2020 r.

Opracowano na podstawie materiałów organizatora