Od 350 lat odkrywamy materiały i technologie przyszłości
16 Nov 2018 14:08

Od 350 lat, kierując się ciekawością, Merck rzuca wyzwania rzeczywistości po to, by osiągać wielkie rzeczy. Ciekawość pozwoliła firmie przekształcić się z małej apteki powstałej w 1668 r. w globalną firmę naukowo-technologiczną działającą w trzech sektorach, tj. ochrony zdrowia (Healthcare), life science (Life Science) oraz zaawansowanych materiałów i technologii (Performance Materials).

Od nowatorskich ciekłych kryształów i materiałów OLED do produkcji ekranów i wyświetlaczy, poprzez materiały do produkcji układów scalonych, aż po pigmenty efektowe do tworzyw sztucznych, lakierów przemysłowych, farb drukarskich i kosmetyków kolorowych. Szeroki asortyment aż 300 000 produktów z obszaru Life Science – od laboratoryjnych systemów oczyszczania wody, poprzez techniki umożliwiające edytowanie genomu, aż po kompletne systemy produkcyjne dla sektora farmaceutycznego. A także przełomowe terapie w leczeniu nowotworów i chorób przewlekłych. Tak właśnie Merck zmienia świat na lepsze. I to od 350 lat. 

Pigmenty efektowe – niezwykłe bogactwo efektów kolorystycznych

Oferta działu materiałów zaawansowanych technologicznie (Performance Materials) dorównuje różnorodnością barwom tęczy. Firma jest m.in. liderem na światowym rynku pigmentów perłowych. To one nadają połysk i skrzenie lakierom samochodowym, pomadkom do ust oraz powłokom na opakowaniach. 

Oferujemy naszym klientom całą gamę produktów o niezwykłym bogactwie efektów kolorystycznych, blasku, skrzenia i połyskliwości. Jesteśmy partnerem, który nada barwę produktom kształtującym nasze codzienne życie, czy to za pośrednictwem tworzyw sztucznych, druku, ceramiki, szkła czy powłok. Produkty z naszego asortymentu znajdują zastosowanie w budownictwie, samochodach, elektronice użytkowej, a nawet w farmaceutykach. W połączeniu z pigmentami funkcjonalnymi nasze pigmenty efektowe zapewniają idealne połączenie piękna z walorami użytkowymi – mówi Katarzyna Sztuka, kierownik zespołu Performance Materials w Merck.

Wysokiej jakości druk – na opakowaniu lub na samym produkcie – wyróżnia produkty na tle konkurencji. Pigmenty efektowe znajdują zastosowanie zarówno w tradycyjnych technikach drukarskich, takich jak wklęsłodruk, fleksografia, offset i sitodruk, jak i w innowacyjnych technologiach poligraficznych takich jak druk RGB i VE3D.

Barwne i lśniące powierzchnie o fascynującej głębi obrazu 

Druk RGB można obecnie stosować w wielu dziedzinach i przyciągać wzrok klientów. Powierzchnie wydają się lśnić (z głębi), wywołując całkowicie nowy efekt wizualny, podkreślony gładkością i olśniewającym nasyceniem barw. Wystarczy zmienić kąt widzenia, a pojawia się niesamowita, niemalże intrygująca głębia obrazu. 

Druk RGB to gładkie, żywe i naturalne kolory o wysokim stopniu nasycenia barwy. Niezwykle barwne i lśniące powierzchnie o fascynującej głębi obrazu. Wpadające w oko uszlachetnienia druku – bardzo efektowne. Ważnym ułatwieniem jest możliwość wykonywania druku RGB przy użyciu pigmentów Spectraval za pomocą zwykłych maszyn drukujących, dzięki czemu technikę tę można wprowadzić do standardowych procesów sitodruku, wklęsłodruku czy fleksografii – komentuje Katarzyna Sztuka.

Co jest zatem tak wielką nowością w tym procesie? W tradycyjnym druku CMYK, który opiera się na subtraktywnym mieszaniu barw, każdy z używanych kolorów redukuje biel tła aż do momentu, kiedy postrzegamy je jako czarne. W technice RGB proces drukowania jest odwrócony: barwy są addytywne – pigmenty Spectraval nanosi się na czarne podłoże, a każda kolejna warstwa koloru dodaje światła, wskutek czego czerwień, zieleń i błękit łączą się w biel. A jeśli potrzebny jest trochę większy kontrast, wystarczy dodać pigmentu Spectraval White.

Druk RGB nie musi oczywiście konkurować z techniką CMYK. Jest on addytywny także w innych aspektach, dzięki czemu można go używać do wywoływania dodatkowych wrażeń i wytwarzania niespotykanych, nieoczekiwanych efektów, które z pewnością przyciągną uwagę. Opiera się na prostej, naukowej zasadzie, ale jest skutecznym środkiem uszlachetniania wydruków.

Efekty uzyskiwane w druku addytywnym przyciągają wzrok producentów i klientów, co przekłada się na coraz większą liczbę branż zwracających obecnie uwagę na technologię RGB. Do branż, z którymi rozpoczęliśmy współpracę w zakresie druku RGB w skali komercyjnej, należą opakowania kosmetyków, projektowanie wnętrz (np. tapety), opakowania giętkie i okładki czasopism – dodaje Katarzyna Sztuka.

Druk wirtualnych trójwymiarowych wzorów

Z kolei za pomocą VE3D – wirtualnego tłoczenia, czyli drukowania wirtualnych wzorów trójwymiarowych – uzyskuje się wrażenie trójwymiarowości druku, co otwiera możliwości dla innowacyjnego wzornictwa, pozwalając na wytwarzanie unikatowych efektów wypukłości na powierzchniach opakowań giętkich i etykietach foliowych do butelek plastikowych.

Wirtualne tłoczenie jest naszą innowacyjną technologią uzyskiwania efektów trójwymiarowych przy użyciu standardowych maszyn drukarskich. Za pomocą tej techniki można uzyskać taki sam efekt wizualny jak przy użyciu tradycyjnego druku wypukłego – ale po niższych kosztach. Zapraszamy do przestawienia się na nowy wymiar wzornictwa – podsumowuje Katarzyna Sztuka.

Merck w Polsce. Merck prowadzi swoją działalność w Polsce od 1992 roku. Główna siedziba firmy mieści się w Warszawie (Merck Sp. z o.o.). Pozostałe dwie spółki mają lokalizacje we Wrocławiu, gdzie znajduje się Centrum Usług Biznesowych (Merck Business Solutions Europe Sp. z o.o.) i w Poznaniu (Sigma Aldrich Sp. z o.o.). Prowadząc działalność biznesową w ramach trzech spółek, firma realizuje badania kliniczne z udziałem polskich pacjentów oraz oferuje innowacje rozwiązania i produkty najwyższej jakości. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy Merck