Opakowania bez błędów – mit czy rzeczywistość?
22 Jul 2020 10:50

Jakość to jeden z kluczowych wyróżników w przemyśle opakowań. Naturalnie znaczenie mają również inne czynniki – takie jak wydajność kosztowa, zrównoważony rozwój, czas realizacji zlecenia – jednak to właśnie zawalenie przez opakowanie testu jakości naraża cały nakład, a przy okazji również relacje z klientem. W niektórych branżach – na przykład farmaceutycznej – wadliwe opakowanie może mieć jeszcze gorsze konsekwencje. 

Jak jednak producenci mogą utrzymać kontrolę jakości w coraz bardziej konkurencyjnym środowisku, w którym marże oscylują na granicy opłacalności, a produkcja niskonakładowa w połączeniu z krótkimi terminami realizacji staje się normą? Większość przedsiębiorstw nie może pozwolić sobie na luksus drobiazgowego sprawdzania przez pracowników kontroli jakości całego procesu produkcji opakowań. Ciężar dostarczenia opakowań pozbawionych wad w 100% i to w krótkim czasie spoczywa więc na producencie. 

Doprowadzenie do sytuacji, gdy opakowania są całkowicie pozbawione błędów, jest kluczowym celem wszystkich naszych klientów – powiedział Pierre Binggeli, dyrektor ds. marketingu produktów w dziale biznesowym arkuszowych składarko-sklejarek w firmie BOBST. – Chcą gwarancji najwyższej jakości produkcji i wykrywania na czas wszelkich błędów, które mogą pojawić się w łańcuchu produkcyjnym. Oczekują systemu, na którym można polegać, aby wykrywać problemy i eliminować źródła błędów, co prowadzi do utrzymania stałej jakości i zapewnienia satysfakcji klienta.

Firma BOBST jako pierwsza (w 2011 roku) wdrożyła w pełni zintegrowany w linii system kontroli jakości ACCUCHECK do swej pierwszej generacji składarko-sklejarek i zapewniła płynny postęp, bez konieczności wprowadzania do procesu dodatkowych etapów kontroli jakości. Tamto rozwiązanie sprawdzało, czy kartonowe wykroje trafiające do składarko-sklejarki są pozbawione błędów. W kolejnych latach ACCUCHECK stał się punktem odniesienia w branży producentów maszyn i pozycją obowiązkową dla klientów firmy BOBST – zwłaszcza z sektora farmaceutycznego. 

Odnieśliśmy ogromny sukces u naszych klientów z tej branży – przyznał Pierre Binggeli. – Z ich punktu widzenia to prawdziwa gwarancja spokoju – produkcja ze 100% kontrolą jakości, gwarantująca zgodność ze standardami branżowymi i ograniczająca ryzyko krytyki oraz kar.

Zero defektów plus wysoka prędkość, czyli nowy ACCUCHECK

BOBST stworzył właśnie ulepszoną wersję swojego systemu kontroli jakości. Nowy ACCUCHECK jest kompatybilny z najnowszą generacją składarko-sklejarek MASTERFOLD (modelami 75/110) oraz EXPERTFOLD (50/80/110). Dokładnie kontroluje ona kartonowe wykroje w poszukiwaniu błędów i gwarantuje całkowitą zgodność z punktu widzenia jakości przy prędkościach do 500 m/min lub produkcji w tempie 140 tys. pudełek/h. Czyni ją to najszybszą maszyną z kontrolą jakości inline i umożliwia produkcję z maksymalną prędkością przy wykorzystaniu przystawki ACCUBRAILLE. To ostatnie rozwiązanie pozwala producentom tłoczyć litery alfabetu Braille'a na wszystkich czterech ściankach kartonika, nawet w poprzek kierunku przesuwu tektury. 

Czerpiący z 30-letnich doświadczeń firmy BOBST przy rozwoju technologii Registron ACCUCHECK to wysoce wszechstronne rozwiązanie, które umożliwia użytkownikom inspekcję różnych obszarów na pudełkach w zależności od kryteriów jakości oczekiwanych przez producenta – lub jego klientów – a przy okazji proste i szybkie w użyciu. Umożliwia pełne zarządzanie plikami PDF i zawiera zestaw przeznaczonych dla nich funkcji, obejmujący kontrolę zgodności oraz kontrolę referencji, które mają kluczowe znaczenie w branży farmaceutycznej. 

Wśród innych elementów składowych można wymienić inteligentne rozpoznawanie tekstu oparte na algorytmach uczenia maszynowego, jak również system raportowania, który można dopasować do poziomu walidacji oczekiwanego przez klienta i który jest dostępny za pośrednictwem przeglądarki internetowej. ACCUCHECK został również wyposażony w urządzenie odpylające, które usuwa ponad 90% cząsteczek kurzu i pozwala uniknąć powodowanych przez nie fałszywych wskazań nieistniejących błędów. 

Wszechstronna inspekcja najmniejszych niedoskonałości

Możliwości ACCUCHECK w zakresie inspekcji są wyjątkowo wszechstronne i obejmują dokładny pomiar kolorów oraz kontrolę tekstów, wykrywając każdy defekt w druku w rodzaju brakującej czcionki, błędów w tekście i kodach oraz zmian kolorów. Umożliwia również pełną analizę spójności podłoża, zapobiegając uszkodzeniom, pyłom (dzięki wspomnianemu urządzeniu odpylającemu), olejom lub jakimkolwiek elementom nieprzynależącym do pudełka. 

Wewnątrzprocesowe różnice w rejestrze występujące w procesach drukowania, cięcia, foliowania i wytłaczania są precyzyjnie mierzone dzięki opatentowanemu przez BOBST unikalnemu systemowi oświetlenia, a wszystkie procesy uszlachetnień są dokładnie sprawdzane. System kontroluje w 100% wszystkie powlekane, metalizowane i wytłaczane wykroje. Wadliwe pudełka – w tym wszystkie z naciekami, plamami, zadrapaniami i paskowaniem – są wykrywane i automatycznie odrzucane, zapewniając perfekcyjną kontrolę jakości co do jednego pudełka. 

Składarko-sklejarka jest również łatwa w obsłudze. Nowy ACCUCHECK został wyposażony w HMI SPHERE, która zapewnia kilka trybów działania zgodnych z indywidualnymi ustawieniami. Ta funkcja staje się standardem w nowych maszynach firmy BOBST. Parametry inspekcji można zapisać i przywoływać z pamięci w późniejszym czasie, a powtarzające się zamówienia da się ustawić w kilka sekund. Uprawnienia dostępu można dostosować do potrzeb różnych użytkowników. 

BOBST był pierwszym producentem składarko-sklejarek, który zaoferował tego typu rozwiązanie do kontroli jakości. Dzięki nowemu ACCUCHECK podnieśliśmy zautomatyzowaną kontrolę jakości na wyższy poziom – podkreśla Binggeli. – W połączeniu z ACCUBRAILLE posiadamy w pełni zintegrowane rozwiązanie, które jest unikalne w skali branży. Jak dotychczas służyło ono przede wszystkim tym, którzy pracują w sektorze farmaceutycznym, ponieważ pełne zarządzanie plikami PDF, inspekcja tekstów i raportowanie przydają się przede wszystkim w tym sektorze. Jednak nowy ACCUCHECK można skonfigurować pod potrzeby innych segmentów przemysłu, do innych prędkości i potrzeb kontroli, więc będzie służył równie dobrze branży spożywczej i innym.

A zatem opakowania bez usterek są rzeczywiście faktem – i to takim, który szybko staje się punktem odniesienia w wielu branżach w miarę kolejnych innowacji BOBST. 

Na podstawie materiałów firmy BOBST opracował TK