Opakowania giętkie: biznes w dobrej formie
25 Mar 2019 08:56

Opakowania giętkie to najgorętsze hasło w branży opakowaniowej w tym sezonie. Jako najbardziej ekonomiczne rozwiązanie potwierdziły swój potencjał w zwiększaniu dobrobytu konsumentów oraz zapewnianiu chodliwości towarów, dowodząc, że elastyczność jest ważna zarówno w przypadku opakowań, jak i sprawności fizycznej. Wchodząca w skład Grupy Coesia firma Volpak to pionier i czołowy gracz w dziedzinie projektowania oraz wytwarzania poziomych maszyn formująco-napełniających, przeznaczonych do produkcji giętkich torebek opakowaniowych typu pouch. 

Zwiększaj trwałość i przesuwaj granice kreatywności

Torebki pouch znajdują się w forpoczcie rewolucji opakowań giętkich, przede wszystkim dzięki swej wszechstronności. Można je zaadaptować na potrzeby praktycznie każdego produktu i każdej branży: od przekąsek i produktów domowego użytku po jedzenie dla niemowląt i wiele innych. W procesach ich wytwarzania stosuje się różnorodne technologie napełniania i formowania opakowań, by zagwarantować niezmiennie pełną ochronę i świeżość zapakowanego produktu. Zapewniają one zapakowanym produktom także długotrwałą świeżość oraz wydłużają czas przydatności do użytku. Ponieważ torebki można wyposażyć w rozwiązania do wielokrotnego otwierania/zamykania, takie jak zamknięcia strunowe itp., zawartość opakowania zachowuje trwałość długo po jego otwarciu przez użytkownika. Stanowi to istotną wartość dodaną dla współczesnych, żyjących w biegu konsumentów, oferując szeroką gamę rozwiązań do przenoszenia i przechowywania płynów, proszków, produktów w formie stałej itd. Dostępne są również liczne metody poprawy wyglądu opakowań; dzięki wykorzystaniu technologii formowania torebek jedynym ograniczeniem w tworzeniu opakowań o niebanalnych kształtach, wymiarach, z nietypowych materiałów i komponentów, staje się wyobraźnia projektanta.

Od ekonomii do ekologii

Omawiając kwestie opakowań giętkich, nie możemy tracić z oczu szerszego kontekstu. Począwszy od procesów produkcyjnych aż po dystrybucję, opakowania giętkie są znacznie bardziej efektywnym, ale także ekologicznym rodzajem opakowań w porównaniu z puszkami, słoiczkami, butelkami czy pudełkami. Po pierwsze: proces wytwórczy opakowań giętkich jest znacznie prostszy. 

Wyprodukowanie torebki wymaga znacznie mniej materiałów niż stworzenie sztywnego opakowania, a tym samym generuje znacznie niższe koszty. Z uwagi na najwyższy spośród wszelkich typów opakowań stosunek ilości produktu przypadającego na jednostkę opakowania, torebki zajmują o wiele mniej przestrzeni i ważą mniej od puszek czy słoików. To czyni je bardziej efektywnymi w transporcie i zmniejsza jego koszty oraz emisję dwutlenku węgla. Nawet w przypadku, gdy zużyte opakowania nie trafiają do zakładów odzysku i nie są poddawane recyklingowi, pozostałości torebek zajmują znacznie mniej miejsca na wysypiskach śmieci, ponieważ zawierają mniej materiału. Dodatkowo wydajne technologie produkcji – choćby takie, jakie wykorzystują maszyny Volpak – pozwalają na ograniczenie ilości generowanego ciepła, a to oznacza, że ilość energii jest zredukowana już na wstępie. 

Inwestycja w technologię dla zrównoważonego rozwoju

Zważywszy na fakt, że branża opakowaniowa coraz usilniej dąży do wykorzystania materiałów z odzysku – co dla producentów maszyn jest równoznaczne z koniecznością podnoszenia ich jakości – firma Volpak już teraz posiada technologię, która współdziała z materiałami z recyklingu. Stabilność w procesach formowania, kontrola poziomu rozciągnięcia folii, precyzyjne nastawy oraz dokładna kontrola parametrów zgrzewu (czytaj: czasu, docisku i temperatury) stanowią kluczowe elementy w produkcji idealnie szczelnych torebek wysokiej jakości, zwłaszcza jeśli są one wykonane z cieńszych materiałów. Maszyny w rodzaju SI 280 czy nowiutkiej SC+ są wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania do obsługi materiałów opakowaniowych o różnych własnościach. Co więcej, najnowsze urządzenia Volpak zaspokajają potrzeby i oczekiwania Przemysłu 4.0 oraz procesów cyfryzacji dzięki wyposażeniu ich w „inteligentne” i zaawansowane technicznie rozwiązania takie jak system oceny jakości, centrum przechowywania danych, system autodiagnozowania oparty na sieci internetowej oraz przyłącza typu plug & play. Te elementy współgrają przy osiąganiu doskonałych rezultatów w formowaniu i napełnianiu torebek, a jednocześnie pomagają w ochronie środowiska, bowiem zmniejszają ilość odpadów i ograniczają zużycie energii. 

Na podstawie informacji Grupy Coesia opracował TK