Opakowania metalowe – wysoki recykling w Europie
14 Jul 2021 11:29

Obecny 84% poziom odzysku opakowań metalowych na kontynencie europejskim jest o 1,5% wyższy w stosunku do roku ubiegłego; jest to również dziewiąty z rzędu rok, w którym zanotowano wzrost r/r.

Alexis Van Maercke, sekretarz generalny Stowarzyszenia Europejskich Producentów Opakowań Metalowych (APEAL), mówi: Po raz kolejny dobre wyniki w zakresie recyklingu dowodzą, że stal jest jednym z najbardziej zrównoważonych wśród dostępnych rozwiązań opakowaniowych. Skoro zaś APEAL podtrzymuje ścisłą współpracę z Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i państwami członkowskimi w celu realizacji Planu Działań na rzecz Gospodarki Obiegu Zamkniętego (CEAP) 2.0, ten ostatni rekordowy wskaźnik recyklingu stanowi również wyraźny sygnał dla wszystkich interesariuszy łańcucha wartości, że stal opakowaniowa jest sprawdzona, przetestowana i doskonale nadaje się dla GOP XXI wieku.Natura stali sprawia, że jest ona wprost stworzona dla obiegu zamkniętego. Własności magnetyczne stali powodują, że łatwo odzyskać ją z dowolnego strumienia odpadów, a jako trwały materiał nadaje się do wielokrotnego recyklingu bez utraty jakości. Do produkcji nowych wyrobów stalowych – mostów, turbin wiatrowych, a nawet nowych opakowań – wykorzystuje się stal pochodzącą w 100% z odzysku – podkreśla Van Maercke. – Podniesienie skali selektywnej zbiórki odpadów to kluczowy czynnik wpływający na wzrost stopy recyklingu, a znaczący wzrost w takich krajach jak Włochy i Polska przypisuje się zwiększonej selektywnej zbiórce odpadów i większej świadomości społecznej na temat korzyści płynących z recyklingu stali.

APEAL wierzy jednak, że można zrobić więcej, dlatego niedawno ogłosiło swoją wizję recyklingu na rok 2025 – zero opakowań stalowych na wysypiskach. Wizja 2025 będzie realizowana dzięki działaniom w czterech kluczowych obszarach uznanych przez Stowarzyszenie za niezbędne w dążeniach do powstrzymania procesu odchodzenia od recyklingu i marnowania opakowań metalowych. Zaliczają się do nich: stała koncentracja na optymalizacji selektywnej zbiórki odpadów, ustanowienie standardu jakości złomu, zbiórka i sortowanie zamknięć stalowych oraz projektowanie z myślą o recyklingu.

Jeszcze w tym roku ma zostać ujawniony nowy cel dotyczący poziomu recyklingu, zgodny z nową metodologią obliczeniową UE. Nowa metodologia, mająca zastosowanie dla danych począwszy od 2020 r., przenosi punkt obliczeniowy dla wszystkich państw członkowskich i wszystkich materiałów opakowaniowych na początek procesu recyklingu. Oznacza to, że nie można uwzględniać w niej żadnych zanieczyszczeń, a w procesie pomiaru można wziąć pod uwagę tylko te materiały, które są rzeczywiście poddawane recyklingowi.

Nie tylko dane gromadzone przez APEAL dowodzą, że opakowania metalowe są poddawane recyklingowi częściej niż jakiekolwiek inne wykonane z konkurencyjnych surowców. Takie wnioski płyną z raportu Aluminium Association i Can Manufacturers Institute zatytułowanego „Pożytki z puszek aluminiowych: Kluczowe Wskaźniki Osiągnięć Zrównoważonego Rozwoju 2020”. Wynika z nich, że opakowania metalowe utrzymały swoją wiodącą pozycję w branży jako najczęściej poddawane recyklingowi opakowanie na napoje w skali globalnej. To nie wszystko: z danych zebranych przez twórców raportu wynika, że ilość puszek aluminiowych wrzucanych przez konsumentów do strumieni odzysku, a następnie poddanych recyklingowi jest niemal dwukrotnie większa niż plastikowych butelek – to bardzo znacząca różnica. Prawidłowo zutylizowane zużyte puszki po napojach podlegają procesowi recyklingu w obiegu zamkniętym, który pozwala na wielokrotny i nieskończony odzysk. Obecnie przeciętna puszka aluminiowa w Stanach Zjednoczonych składa się w 73% z surowca pozyskanego z recyklingu, w porównaniu z mniej niż 6% w przypadku butelek plastikowych (PET), co świadczy o trwałości materiału i możliwości jego ponownego wykorzystania. Jak informuje raport, wykorzystanie aluminium z recyklingu do produkcji puszek na napoje pozwala zaoszczędzić ponad 90% energii potrzebnej do wyprodukowania takiego opakowania z nowego lub pierwotnego aluminium.

Opracowano na podstawie materiałów APEAL