Opakowania przestrzenne z papieru antidotum na dyrektywę „plastikową”
16 Sep 2021 12:00

Uprzednie założenia stały się faktem! Od początku lipca 2021 zaczęła obowiązywać unijna dyrektywa plastikowa w sprawie całkowitego zakazu sprzedaży produktów jednorazowego użytku wykonanych z tworzywa sztucznego. 

Dyrektywa ta zakazuje stosowania niektórych produktów plastikowych jednorazowego użytku mających zamienniki. W załączniku do dyrektywy wskazano, że chodzi o: patyczki higieniczne, widelce, noże, łyżki, pałeczki, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki mocowane do balonów oraz pojemniki na żywność z polistyrenu, w tym pojemniki na jedzenie typu take away (na wynos), jak również opakowania spożywcze do bezpośredniego kontaktu z żywnością.

Większość koncernów międzynarodowych rozpoczęła restrukturyzację swoich produktów, czego skutkiem jest wprowadzenie wielu zamienników wykonanych z papieru, tektury oraz surowców opartych na bazie całkowicie biodegradowalnych materiałów. 

Mowa tutaj o foliach wytworzonych z mączek kukurydzianych, ziemniaczanych, a ostatnio spotykanych również foliach wykonanych w 100% z surowca drzewnego (tzw. folia celulozowa – transparentny papier). Potencjał ludzkiego umysłu nie ma ograniczeń i wystarczy postawić tylko pytanie, żeby w rzeczywistości znaleziono alternatywę. W tym przypadku również czas nie zatrzymuje się w miejscu, a rynki momentalnie reagują na nowe wyzwania. 

Jako specjaliści w obróbce papieru i tektury falistej cieszymy się, że z jeszcze większym zaangażowaniem będziemy mogli doradzać naszym kontrahentom w zakresie doboru optymalnej technologii do aktualnych wymogów i ich potrzeb.

Jednym z takich rozwiązań technologicznych jest produkcja opakowań przestrzennych metodą formowania na maszynach typu CE (Carton Erecting – z ang. formowanie kartonu) firmy Heiber + Schröder, światowego lidera z siedzibą w Niemczech. Technologia ta jest bardzo elastyczna i pozwala na produkowanie różnorodnych opakowań przestrzennych w formie tacek, również szczelnych, opakowań z przykrywką na hamburgery, trójkąty pizzy czy chińszczyznę, typowych opakowań na frytki (kilka projektów można zobaczyć na stronie obok). 

Surowiec może być zadrukowany, pokryty wewnętrznie barierą ekologiczną (jw.), stając się jednocześnie opakowaniem szczelnym.

W przypadku tego rodzaju technologii wykrój formowany jest na zimno z wykorzystaniem narzędzia formującego (tzw. kopyta) i kleju, adekwatnego do połączenia różnych rodzajów surowców jak karton czy tektura falista.

Wydajność maszyn Heiber + Schröder pozwala na produkcję nawet do 72 tysięcy opakowań na godzinę w przypadku wersji 6-torowej pokazanej na zdjęciu. 

Rynek producentów maszyn oferuje teoretycznie podobne rozwiązania, jednak cechują je poważne ograniczenia produkcyjne takie jak niska wydajność, skomplikowany, czasochłonny i kosztowny narząd, niewielka precyzja wykonania. Ma to przełożenie na stabilność pracy i efekt końcowy, jakim jest poprawnie sklejony produkt. Bez wątpienia opisana powyżej technologia jest sprawdzona w praktyce przez lata i daje producentom opakowań poczucie komfortu na każdym etapie ich rozwoju. 

Inną proponowaną metodą wytwarzania opakowań przestrzennych jest produkcja przez wytłaczanie wykrojów na gorąco. W takim wypadku wykorzystuje się narzędzia typu matryca/patryca, o kształcie zbliżonym do finalnego projektu, a sam proces wspomagany jest wysoką temperaturą i sprężonym powietrzem. Jednym z liderów na rynku maszyn do termoformowania tacek i pojemników z papieru i tektury bez dodatku klejów jest firma Novatec srl, z imponującą liczbą ponad 500 instalacji na całym świecie. Wszystkie maszyny i formy do termoformowania są produkowane we Włoszech w oparciu o niestandardowe projekty dostosowane do konkretnych potrzeb klientów, umożliwiając produkcję tak z wykroju, jak i z roli. Maszyny mogą pracować z wydajnością do 80 uderzeń na minutę, gwarantując wyjątkową wszechstronność. Krótki czas przezbrojenia z jednego formatu na inny umożliwia produkcję szerokiego asortymentu opakowań jednorazowych.

Pojemniki i wytłoczki są formowane bez użycia klejów, co umożliwia ich kompostowanie, dzięki czemu są stosowane głównie w przemyśle spożywczym do pakowania:
– wypieków takich jak pizza, ciasta i makarony;
– świeżych produktów takich jak: świeży makaron, sery, mięso i ryby; 
– wędlin lub produktów wymagających próżni albo chronionej atmosfery (w tym opakowania „SEAL” i „SKIN”).

Opakowania te z powodzeniem sprawdzają się również w klasycznych zastosowaniach, jak tace do ciasta, talerze piknikowe i wiele innych. 

Na przełomie ostatnich kilku miesięcy okazało się, że wymienione regulacje powodują ogromne zainteresowanie globalnego rynku zamianą dotychczas używanych tacek (kontenerów) z plastiku na surowiec papierowy. Nie ma dnia bez  wykonywania prób związanych z adaptacją nowego/sta- rego surowca do wymagań stawianych przez producentów różnych sektorów, daleko wykraczających poza zakres FOOD INDUSTRY. 

Trend jest bardzo rozwojowy, dlatego też zachęcamy wszystkich do zainteresowania się opisanymi procesami. Specjaliści firmy Technograph są gwarantem doboru optymalnej technologii, zgodnej ze współczesnymi wymogami stawianymi przez klientów, jednocześnie zapewniając pełną obsługę w zakresie instalacji, szkolenia oraz serwisu.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Technograph