Packprofil: bezpieczeństwo pod znakiem ekologii 
19 Jun 2017 12:08

Firma Packprofil to renomowany producent materiałów opakowaniowych i zabezpieczeń wykonanych z wytwarzanej na miejscu tektury makulaturowej. W dobie coraz większego nacisku klientów na kwestie zrównoważonego rozwoju tektura – jako surowiec w pełni ekologiczny, bo pozyskiwany z recyklingu, a dodatkowo całkowicie przetwarzalny – stanowi optymalny wybór do produkcji materiałów transportowych i zabezpieczeń. 

Szeroka gama wyrobów produkowanych przez firmę Packprofil – do których, oprócz tektury makulaturowej litej dostępnej w arkuszach, zaliczają się m.in. tuleje, kątowniki, płaskowniki i U-profile – jest w pełni zgodna z wymogami dotyczącymi ochrony środowiska, a dzięki wykorzystaniu silnych wodorozcieńczalnych klejów ekologicznych nie ustępują one wytrzymałością materiałom wykonanym z tworzyw sztucznych.

Kątowniki ochronne 

Najpowszechniejsze zabezpieczenia produkowane przez firmę Packprofil to tekturowe kątowniki ochronne. Powstają one w rezultacie klejenia kilku warstw tektury, a następnie prasowania i formowania do pożądanego kształtu. Kątowniki są doskonałą formą zabezpieczania krawędzi palet i towarów o różnych, nieregularnych kształtach i wymiarach. Usztywniają cały ładunek, zwiększają stabilność, chronią krawędzie podatne na uszkodzenia, zabezpieczają naroża przed zagnieceniem taśmą spinającą, a także chronią ludzi przed skaleczeniem o ostre krawędzie. Odpowiednio dobrane kątowniki pełnią też funkcję nośną i są wykorzystywane jako wzmocnienie opakowań jednostkowych. Istotną zaletą takiego rozwiązania jest również niski koszt zastosowanych materiałów tekturowych w porównaniu z innymi materiałami typu drewno, sklejka, płyty pilśniowe, metal, tworzywa itd.

Oprócz najpopularniejszych kątowników równoramiennych w ofercie firmy Packprofil znajdują się również kątowniki nierównoramienne i nacinane (wszystkie wymienione o długości do 6000 mm, grubości ścianki od 1,5 do 10 mm oraz szerokości ramion od 30 do 100 mm), a także – od niedawna – kątowniki perforowane. Kątowniki perforowane (łamane z nacięciami na ramionach) zapewniają wygodę i możliwość regulowania długości kątownika według potrzeb. Dostępne są kątowniki perforowane z ramionami o szerokości 30-60 mm, ściankami o grubości 2-5 mm, długością do 6000 mm oraz odległościami między (odpowiednio) wycięciami lub perforacjami w zakresie od 100 do 2000 mm. 

Specjalną odmianą kątownika jest profil „U”. Dzięki swemu kształtowi absorbuje on duże siły, jakie mogą działać na zabezpieczane towary w czasie transportu. Takie kątowniki stosuje się z powodzeniem w meblarstwie, stolarce budowlanej, AGD i elektronice do ochrony m.in.: płyt, blatów, okien, drzwi, paneli czy też delikatnych elementów aluminiowych. Znajdują one również zastosowanie jako trwałe opakowanie lub element mocujący i stabilizujący. Ich kształty (równoramienne; nierównoramienne; z wkładką LDF), a także szeroka gama dostępnych wymiarów pozwalają na precyzyjne dopasowanie profili do chronionych przedmiotów. Dostępne są profile „U” o wymiarach: wysokość ramion od 20 do 80 mm; szerokość podstawy wewnątrz od 16 do 125 mm; grubość ścianki od 2 do 6 mm; długość do 6000 mm.

Wszystkie wymienione kątowniki mogą zostać dopasowane do potrzeb klientów także pod względem kolorystyki, użytych oznaczeń i nadruków. Dodatkowo dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów okryciowych można uzyskać kątowniki o podwyższonej odporności na działanie wilgoci, przeznaczone do zabezpieczania ładunków składowanych w chłodniach lub transportowanych drogą morską.

Inne rodzaje zabezpieczeń

Oprócz typowych elementów zabezpieczających, jakimi są kątowniki (profile), na uwagę zasługują również tuleje tekturowe. W ofercie firmy Packprofil są dostępne tuleje wykonane z tektury jednowarstwowej, zwijane spiralnie lub równolegle, o średnicach od kilkunastu do kilkuset milimetrów i grubości ścianek od kilku do kilkunastu milimetrów. Są one stosowane na ogół jako rdzenie do nawijania różnych materiałów, takich jak: tkaniny, folie, papier, sznury, blachy i wykładziny, a także do zabezpieczania elektroniki wykorzystywanej w hutnictwie. Bardzo często są też używane jako opakowania (pojemniki) do pakowania plakatów, ulotek, map, dokumentów, szklanych butelek, karniszy i prętów lub jako element konstrukcyjny bądź wzmacniający sztywność i wytrzymałość opakowań kartonowych.

Packprofil produkuje również płaskowniki tekturowe, które stosuje się do separacji elementów mebli lub wysyłek kontenerowych, a także jako typowe przekładki oddzielające i zabezpieczające składowane na sobie towary. Ze względu na surowiec, z jakiego są wykonane, można je stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża wytrzymałość przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości ochrony bez ryzyka odkształceń zabezpieczanych przedmiotów przez sam płaskownik. Z powodzeniem zastępują one tradycyjne, trudne w recyklingu materiały takie jak płyty wiórowe, MDF czy różnego rodzaju przekładki z tworzyw sztucznych. Firma Packprofil oferuje płaskowniki z różnymi warstwami zewnętrznymi (zmienny kolor i nadruk) oraz z paskami klejącymi, o szerokości od 40 do 180 mm, grubości ścianki od 2 do 7 mm oraz długości do 6000 mm.

Obsługa na najwyższym poziomie

Wyroby oferowane przez Packprofil są wykonane z makulatury powstającej w innych firmach jako zbędny odpad lub pozyskanej od firm zajmujących się zbiórką surowców wtórnych. 

Z racji pochodzenia materiału, z którego są wykonane, wszystkie wyroby oferowane przez spółkę nadają się do ponownego przerobu/wykorzystania i po zużyciu mogą być niemal w całości poddane ponownemu recyklingowi. Packprofil – jako recykler makulatury – potwierdza ten fakt dokumentami zaświadczającymi prowadzone przez firmę odzysk i recykling.

Działania zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju to tylko jeden z elementów, które decydują o konkurencyjności firmy Packprofil na polskim rynku. Wśród pozostałych należy wymienić: kompleksowość obsługi poprzez profesjonalny kontakt z doradcą; szeroką gamę produktów spełniającą indywidualne potrzeby klienta; najwyższą jakość; krótkie terminy realizacji zamówień; pełną obsługę spedycyjną na terenie UE. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy Packprofil