Plastikowe kegi do recyklingu
28 Jan 2019 07:57

Większość sprzedawanych w Wielkiej Brytanii plastikowych kegów (beczek) na piwo nie jest poddawanych recyklingowi i na ogół kończy na wysypiskach śmieci. Z myślą o rozwiązaniu tego problemu firmy First Mile oraz KeyKeg i OneCircle zawiązały partnerstwo, które stworzyło program umożliwiający recykling plastikowych beczek i przetworzenie ich w nowe beczki.

Pilotażowa faza programu została uruchomiona w Londynie, gdzie First Mile zajmuje się zbiórką zużytych jednorazowych beczek typu KeyKeg z barów i dostarczaniem ich do specjalizującej się w recyklingu tworzyw sztucznych firmy OneCircle. Ta ostatnia przetwarza tworzywo i produkuje z niego kolejne beczki – produkt idealnie wpisujący się w ideę gospodarki obiegowej.

Ponad 90% plastikowych beczek używanych w Wielkiej Brytanii to model KeyKeg, dlatego po spopularyzowaniu wspomnianej inicjatywy może ona w rewolucyjny sposób ograniczyć liczbę pojemników trafiających do śmieci, a następnie na wysypiska. 

Lightweight Containers, firma produkująca KeyKegi, aktywnie angażuje się w inicjatywę odzysku swych pojemników; wspólnie z klientami, dystrybutorami napojów oraz sprzedającymi je barami stworzyła społeczność, która zbiera kegi i przygotowuje je do dalszej obróbki. OneCircle – firma stworzona z inicjatywy Lightweight Containers – odpowiada za recykling i transport beczek.

First Mile, przedsiębiorstwo zajmujące się przetwarzaniem śmieci pozyskiwanych od ponad 25 tys. londyńskich firm, dostrzega nowy potencjał w zbiórce kegów. Joe Allen, dyrektor handlowy First Mile, tłumaczy: Szacujemy, że w Londynie co roku zużywa się ponad 500 tys. KeyKegów; to fantastyczne, że teraz możemy je ponownie wykorzystać jako surowiec. Wiele barów dowie- działo się, że zamierzamy przetwarzać zużyte kegi, i spontanicznie je dla nas przechowuje. Dla nich jest jasne, że wiele tworzyw trafia na wysypiska śmieci, i chcą to ograniczyć. To najwyższy czas na wspólne działanie z producentami opakowań w obiegu zamkniętym, a KeyKeg wyznacza kurs.

Annemieke Hartman z firmy OneCircle dodaje: Naszym celem jest ponowne wykorzystywanie surowców. (...) Jesteśmy w stanie poddawać recyklingowi nasze beczki, ponieważ lata temu projektowaliśmy KeyKeg oraz UniKeg z myślą o zrównoważonym rozwoju. Stworzyliśmy różne modele zbiórki i recyklingu i wspieramy rozwiązania dla gospodarki obiegowej na całym świecie. Współpracujemy z browarami, dystrybutorami napojów oraz innowacyjnymi firmami zbiórki odpadów takimi jak First Mile i GroenCollect. Stworzyliśmy narzędzia, które pozwalają oddzielać wartościowe materiały w naszym łańcuchu dostaw i aktywnie poszukujemy ludzi oraz firm, którzy chcieliby dołączyć do naszej szybko rozwijającej się społeczności.

OneCircle tworzy obecnie w Anglii narodową sieć zbiórki odpadów. Jej członkowie gromadzą kegi i zgniatają je w bale; te są następnie zabierane przez OneCircle i transportowane ciężarówkami (każda może zabrać ok. 12 tys. kegów) do zakładów zajmujących się ich przetwarzaniem.

Europejski sektor odzysku musi sobie radzić ze stale rosnącym strumieniem coraz bardziej złożonych tworzyw sztucznych. Istnieje ponad 250 rodzajów tworzyw, spośród których tylko niewielka część nadaje się do ponownego wykorzystania. Zdecydowana większość z nich zostaje przerobiona na jednorazowe produkty niskiej jakości ewentualnie trafia na wysypiska śmieci lub do spalarni. KeyKeg zawiera 81% polipropylenu oraz PET, czyli dwa rodzaje tworzyw, które można ponownie wykorzystać; pozostałe materiały także nadają się do użycia. Każdy z kegów tego typu już teraz w 30% składa się z odzyskanego surowca; do 2019 roku ten udział ma wzrosnąć do 40%.

Na podstawie materiałów firmy OneCircle  opracował TK

Nowy program umożliwiający recykling plastikowych beczek i przetworzenie ich w nowe beczki.