PLASTPOL międzynarodowym wydarzeniem dla branży
21 Jun 2022 14:28

Organizatorzy targów PLASTPOL podsumowali najnowszą, 26. edycję, która odbyła się w dniach 24-27 maja w Kielcach. Jak przekonują, PLASTPOL to środkowoeuropejski lider imprez branżowych przetwórstwa tworzyw sztucznych i obowiązkowy punkt w kalendarzu wielu krajowych i światowych koncernów. Nie inaczej było w tym roku. Blisko 10 tys. m2 powierzchni wystawienniczej odwiedziło prawie 400 firm z 26 krajów świata.

Tegoroczna edycja Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL wniosła istotny wkład w tworzenie nowych łańcuchów dostaw i sprzedaży wewnątrz sektora przetwórstwa tworzyw sztucznych; dowodem może być m.in. udana wizyta przedstawicieli Kataru i Angoli, którzy na kieleckich targach szukali nowych inwestorów nie tylko z Polski, ale także z innych krajów europejskich.

Niemcy, Włochy i nie tylko na PLASTPOLU

Tegoroczna edycja stała pod znakiem wzmożonego udziału firm i instytucji z ważnych ośrodków gospodarczych. Niemieckie, austriackie i szwajcarskie firmy od 26 lat widzą w targach PLASTPOL miejsce pozyskiwania ważnych klientów, poszukiwania nowych rynków zbytu i nawiązywania kluczowych kontaktów biznesowych. W tym roku Targi Kielce odwiedziły m.in. firmy: ENGEL, ARBURG, KRAUSS-MAFFEI, BATTENFELD-WITTMANN, EREMA, MEUSBURGER czy EVONIK INDUSTRIES. Silną reprezentację wystawiły także Włochy. W halach prezentowały się przedsiębiorstwa takie jak MORETTO, MEPOL, CONFINDUSTRIA POLONIA czy AMBRA POLYMERS. Potencjał polskich targów przetwórczych dostrzegają też światowe instytucje. Zarówno Ambasada Angoli, jak i Qatar Development Bank wraz z Qatar Financial Centre zaprezentowały swój potencjał ekonomiczny i gospodarczy nie tylko wystawiając się na targach, ale także organizując serie spotkań poświęconych możliwościom inwestycyjnym w tych krajach.

Siła spotkań Targów Kielce

Wydarzenia organizowane w kieleckiej przestrzeni wystawienniczej opierają się nie tylko na bogatej ofercie tematycznej i możliwości poszerzania kontaktów biznesowych, ale także na atrakcyjnej ofercie konferencyjnej – źródle specjalistycznej wiedzy. Nie inaczej jest w przypadku PLASTPOLU. Podobnie jak w latach ubiegłych, także tym razem targi rozpoczęła konferencja prowadzona przez Fundację PlasticsEurope Polska, która przy okazji zaprezentowała swój roczny raport dotyczący kondycji branży przetwórstwa tworzyw i gumy. Równie wartościowym wydarzeniem było seminarium techniczne PLASTECH-INFO. Zakres tematyczny spotkania w największej mierze odnosił się do niezwykle dynamicznego w ostatniej dekadzie rozwoju technologii wytwarzania wyrobów z tworzyw sztucznych, przede wszystkim wtryskiwania.

Recykling ważny dla branży 

Podobnie jak w poprzednich latach poruszony został również temat recyklingu, a konkretnie działań prowadzonych na linii producent – instytucje – konsumenci, któremu poświęcona była konferencja „Recykling tworzyw sztucznych – jeden cel, wiele możliwości”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowy Klaster Kluczowy. Jednym z jego tematów było wykorzystanie platform do śledzenia obiegu surowców i recyrkulatów na przykładzie platformy RecoTrace.

W jego trakcie swoje opinie zaprezentowali eksperci w dziedzinie przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz recyklingu plastików, zrzeszeni m.in. w Fundacji PlasticsEurope Polska, w tym Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzająca Plastics Europe Polska, Andrzej Kubik z GPR GUMA i Plastik Recycling, a także Kazimierz Borkowski z Ambiente.

Opracowano na podstawie informacji organizatora targów PLASTPOL