Summa F1612 jako pierwszy wśród ploterów stołowych łączy zalety ploterów rolkowych, a jednocześnie pozwala ciąć wymagające płaskie podłoża. Urządzenie w wersjach BASE lub PRO – dostępne w ofercie polskiego dystrybutora, firmy Integart – pozwala zoptymalizować automatyzację i podnieść wydajność firm poligraficznych, tak opakowaniowych, jak i komercyjnych.
Wszechstronność urządzenia, które wykorzystuje stół o wymiarach 1600x1200 mm i noże aktywne o sile nacisku 1200 g, podkreśla różnorodność obrabianych materiałów: od arkuszy i materiałów sztywnych po materiały w rolach takie jak filc, tektura falista, tektura typu „plaster miodu”, korek, grube i sztywne folie. Dużą zaletą plotera jest również jego ergonomiczność: wielofunkcyjna głowica może pomieścić trzy typy narzędzi jednocześnie, a ich wymiana jest prosta i szybka.
Wszechstronne urządzenie F1612 sprawdza się w wielu typach produkcji, a dzięki swej szybkości i dokładności skraca czas przetwarzania i podnosi jakość realizowanych zleceń. Doskonale nadaje się dla zakładów produkcji opakowań, w których wykorzystywane jest m.in. do tworzenia kreatywnych i ekskluzywnych opakowań.
Za wygodę użytkowania plotera Summa odpowiada wiele nowoczesnych rozwiązań. Przykładowo system automatycznie rozpoznaje rodzaj podzespołu, co w połączeniu z cyfrowym i mechanicznym sterowaniem głębokością i/lub naciskiem poprawia precyzję cięcia materiałów. Dodatkowy potencjał zapewnia maszynie możliwość doposażenia jej w jedną z dwóch głowic frezujących oraz w wiele narzędzi takich jak: nóż oscylacyjny, narzędzie nacinające kiss-cut, V-cut lub nóż do tekstyliów.
Wyjątkową i niepowtarzalną cechą F1612 jest opcja prowadzenia mediów dostępna wyłącznie w tym modelu; będący do dyspozycji w tym wariancie kosz skraca czas obsługi m.in. materiałów giętkich, przyczyniając się do optymalizacji przepływu pracy. F1612 może automatycznie przetwarzać kilka metrów materiału, podczas gdy kosz wychwytuje wycięty materiał i/lub odpady. Z kolei możliwość dostawienia składanych stołów z przodu i z tyłu plotera i zwiększenia tym samym użytecznej powierzchni zapewnia możliwość obróbki płyt o rozmiarach większych niż przestrzeń robocza. Funkcja ciągłego podawania arkuszy pozwala na załadunek i rozładunek materiału podczas cięcia, pomagając uniknąć przestojów.
Użytkownik może również wybrać ploter Summa F1612 wyposażony w stół podsysowy z pompą próżniową. Pompa posiada pochłaniacz dźwięku, który utrzymuje materiał na miejscu podczas pracy, a system tłokowy automatycznie dostosowuje podciśnienie do obszaru roboczego, co znacznie ułatwia obsługę materiałów.
W trakcie nacinania typu kiss-cutting użytkownicy plotera mogą skorzystać z funkcji Roll-up, która polega na ponownym nawinięciu materiału na rolę po jego przecięciu. Dzięki niej ploter może pracować bez ciągłej kontroli operatorskiej, przy zachowaniu czystości i porządku w miejscu pracy. W przypadku cięcia na wylot przez ploter wyposażony w kosz lub stół wysuwany możliwe jest ustawienie przepływu pracy, w ramach którego funkcja Roll-up zajmuje się gromadzeniem odpadów, podczas gdy operator zbiera wycięty produkt. Nawijarka jest również łatwo dostępna dla wózków lub innych narzędzi do obsługi ciężkich rolek.
Uniwersalny i niezawodny
Wszechstronny i uniwersalny – tak o ploterze mówią jego użytkownicy z całego świata. Charakterystyczną cechą wszystkich urządzeń Summa serii F są zaawansowane możliwości dopasowania do indywidualnych potrzeb i oczekiwań użytkownika. Plotery te są systemami szytymi na miarę – narzędzia i moduły mogą być wybierane na etapie zamawiania maszyny lub dodawane w dowolnym momencie, gdy planujemy rozszerzenie możliwości produkcyjnych.
Jednym z użytkowników Summa F1612, który działa w branży opakowań, jest grecka firma Viokyt Packaging SA wchodząca w skład grupy Dunapack Packaging Prinzhorn. Ploter idealnie uzupełnia możliwości produkcyjne tego przedsiębiorstwa: Jego zakup był inteligentnym manewrem inwestycyjnym. Mały ślad F1612 w połączeniu ze zdolnością do przetwarzania płyt i arkuszy większych niż faktyczny rozmiar oraz wszechstronność wynikająca z modułowego systemu wyposażenia przekonały nas do zakupu tej maszyny. Firma wykorzystuje ploter zwłaszcza do cięcia dużych płyt kartonowych o różnych szerokościach; sprawdził się on już w produkcji różnorodnych aplikacji takich jak ekspozytory POS lub POP, prototypy, tace na owoce i opakowania na wina.
Innym dostawcą ekskluzywnych opakowań, który skorzystał z potencjału Summa F1612, jest szwedzka PA Media ze Sztokholmu. Firma poszukiwała maszyny zdolnej do obróbki małych i średnich nakładów wydruków pochodzących z maszyny cyfrowej HP Indigo, które wcześniej były podzlecane zewnętrznym wykonawcom.
Dla firm, które oferują opakowania, istotny okazuje się fakt, iż wraz z oprogramowaniem Summa GoProduce dostarczanym z urządzeniem otrzymują darmową bibliotekę oprogramowania PLM
Packlib. Biblioteka obsługuje standardowe modele opakowań o zmiennym rozmiarze, takie jak FEFCO (tektura falista) oraz ECMA (tektura lita bądź kaszerowana). W bibliotece dostępnych jest też kilka projektów ekspozytorów POS i wiele innych ciekawych projektów (meble, gadżety itp.).
Jako projektanci opakowań wykorzystujemy F1612 do wycinania i oceny pomysłów. Wszystkie projekty tworzone są w Adobe Illustrator, a następnie wysyłane do F1612 poprzez serwer. Ten zautomatyzowany przepływ prac nigdy nie zawodzi i sprawia wiele radości w pracy. System inteligentnej kamery bezbłędnie odczytuje znaki rejestracyjne umieszczone na projekcie i natychmiast rozpoczyna cięcie – tłumaczą przedstawiciele PA Media.
Dystrybutorem ploterów marki Summa (Cut, F-Series, L-Series) jest firma Integart. Urządzenia SUMMA F należą do jednych z najpopularniejszych na świecie. Użytkownicy doceniają nie tylko wydajność tych systemów, ale także wysoką jakość cięcia (dokładność), jaką oferują. To, co wyróżnia rozwiązania firmy Summa, to także łatwość obsługi oraz przystępna cena.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Integart