Pojemniki spod znaku Blue Angel
22 Feb 2019 13:51

Firma bekuplast poważnie traktuje kwestie ochrony środowiska naturalnego i umieszcza je wysoko w agendzie swych działań. 

W jej portfolio można znaleźć pojemniki, tace i palety wielokrotnego użytku z tworzyw sztucznych przeznaczone dla różnych branż. 

Kwestie ekologii zawładnęły masową wyobraźnią; współczesny klient podejmuje decyzje zakupowe przez pryzmat tego, jak wybrany przez niego produkt wpisuje się w rachunek zysków i strat dla środowiska. Prawne obostrzenia (Unia Europejska zakaże w 2021 r. używania produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych) i ekonomiczny przymus (krajom i firmom niestosującym się do wymaganych kwot recyklingu grożą poważne konsekwencje finansowe) wymuszają działania zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. 

Zdaje sobie z tego doskonale sprawę również firma bekuplast, producent pojemników transportowych i magazynowych. W ofercie posiada pojemniki wyprodukowane z materiałów pochodzących z procesów recyklingu. Ich produkcja odbywa się z wykorzystaniem przemiałów i regranulatów sprawdzonych pod kątem jakości. Wszystkie wykorzystywane tworzywa pochodzą z pewnych źródeł; w tym celu firma angażuje się w odzyskiwanie starych pojemników, recykling oraz ponowne wykorzystanie surowca do produkcji nowej partii pojemników.

Zalety opakowań transportowych wielokrotnego użytku są oczywiste: oszczędność kosztów, a jednocześnie oszczędność innych cennych zasobów. Nawet najlepszy pojemnik z tworzywa sztucznego w końcu się wysłuży. Uszkodzone pojemniki są segregowane, rozdrabniane, mielone i ponownie przetwarzane. Pod względem jakości i właściwości materiału regranulat nie jest pod żadnym względem gorszy od materiału nowego.

„The Blue Angel”

Potwierdzeniem wysokich standardów ekologicznych w bekuplast jest certyfikat Blue Angel przyznany dwóm seriom pojemników produkowanych z materiałów pochodzących z recyklingu. Certyfikat zaświadcza, że produkty wykonane z tworzyw sztucznych spełniają najwyższe standardy środowiskowe, zdrowotne i jakościowe, bo dzięki swej trwałości pozwalają oszczędzać zasoby naturalne i energię, nie zawierają substancji szkodliwych dla zdrowia ludzi i groźnych dla otoczenia oraz są w pełni odnawialne. 

Niebieski Anioł (ang. Blue Angel, niem. Blauer Engel) to najstarszy certyfikat na świecie, szeroko rozpowszechniony w Niemczech i krajach Europy Zachodniej. Utworzony w 1978 roku z inicjatywy niemieckiego MSW i zatwierdzony przez Ministerstwo Środowiska, jest zarządzany przez szerokie gremium organizacji społecznych, związków zawodowych, firm, środowisk obywatelskich oraz władz samorządowych. Ciałem przyznającym certyfikat i weryfikującym zgodność standardów jest firma RAL GmbH.

Przyznawany jest on w ponad 90 różnych kategoriach produktów (oprócz spożywczych), a główne kryterium certyfikacji stanowi minimalizacja negatywnego wpływu na środowisko procesu przetwarzania surowców i wytwarzania produktów końcowych. Obecnie posiada go ok. 11,5 tys. różnych produktów. 

Kryteria certyfikatu są osobno opracowywane dla różnych kategorii produktów, ale na ogół dotyczą kwestii: oszczędności surowca, ograniczenia zanieczyszczeń i hałasu, eliminacji lub ograniczenia ilości odpadów i możliwości jego ponownego użycia. Certyfikat umożliwia umieszczanie na wyróżnionych produktach specjalnego znaczka informującego konsumenta, że ma do czynienia z produktem przyjaznym dla środowiska. 

Euro-Norm basicline

W ofercie bekuplast symbolem Blue Angel zostały wyróżnione dwie serie ekologicznych pojemników Euro-Norm: basicline oraz lightline. 

basicline jest serią pojemników Euro-Norm wysokiej jakości, skierowaną zarówno do sektora spożywczego, jak i non-food. Lekkie, ale bardzo stabilne pojemniki dzięki różnorodności wariantów wykończenia nadają się praktycznie do każdego zastosowania.

bekuplast oferuje pojemniki w formacie Euro, czyli o znormalizowanych rozmiarach dna (150x200 mm, 300x200 mm, 400x300 mm, 600x400 mm), które można dowolnie łączyć i układać w stos na euro-paletach o wymiarach 1200x800 mm i paletach przemysłowych o wymiarach 1200x1000 mm. Pojemniki są bardzo stabilne i dostosowane do ręcznego przenoszenia oraz technologii przenośników automatycznych.

Seria basicline przekonuje nie tylko funkcjonalnością, ale także wyglądem: opływowe kształty i charakterystyczny wzór perforowanej konstrukcji nadają pojemnikom ich typowy wygląd. Dna różnego typu, pełne lub perforowane ściany boczne, zamknięte lub otwarte uchwyty na ręce oraz szeroki zakres akcesoriów umożliwiają konfigurację w zależności od potrzeb. 

Do serii basicline pasują pokrywy luźno nakładane, które zapewniają optymalną ochronę towarów przed uszkodzeniem i zabrudzeniem podczas transportu; umieszczone na pojemnikach nie zsuwają się. Wykonano je z ekologicznego materiału pochodzącego z recyklingu i także posiadają certyfikat „The Blue Angel”. 

Pojemniki serii basicline doskonale sprawdzają się w transporcie żywności, ponieważ dzięki gładkim powierzchniom są łatwe w czyszczeniu oraz higieniczne. W ofercie firmy znajdują się również inne pojemniki przeznaczone dla przemysłu spożywczego, m.in. na chleb, mięso, kiełbasę parzoną oraz owoce i warzywa.

Euro-Norm lightline

Lekkie pojemniki Euro-Norm serii lightline mają wszechstronne zastosowanie i są bardzo stabilne dzięki konstrukcji podwójnych ścianek. Posiadają ergonomiczne uchwyty i nadają się doskonale do obsługi manualnej. Dostępne są w dwóch rozmiarach dna (400x300 mm oraz 600x400 mm), więc można je układać w stos na europaletach podobnie jak w przypadku serii basicline. Ich lekkość i stabilność, osiągnięta dzięki konstrukcji podwójnych ścianek, zapewnia wygodę w trakcie ręcznego przenoszenia oraz automatycznego transportu lekkich towarów. 

Pojemniki Euro serii lightline są również dostępne w wersji półprzezroczystej; dzięki temu ich zawartość jest widoczna nawet w zamkniętych lub ustawionych w stos pojemnikach. Producent oferuje do nich szeroką gamę akcesoriów, tj.: pokrywy, pojemniki uzupełniające, wkłady z przegrodami i wózki transportowe. Lekkie pojemniki Euro-Norm serii lightline mają wszech-stronne zastosowanie i podobnie jak seria basicline doskonale nadają się do transportu żywności. 

Nie od dziś wiadomo, że pojemniki z tworzywa sztucznego zapewniają doskonałą ochronę przewożonych artykułów; są stabilne, wytrzymałe na obciążenia, a dzięki możliwości układania w stos ułatwiają paletyzację i magazynowanie. Przykład firmy bekuplast pokazuje, że mogą mieć jeszcze jedną zaletę: być przyjazne dla środowiska.

Opracowano na podstawie materiałów firmy bekuplast

error: Kopiowanie zabronione!