Polska na czele europejskich producentów opakowań giętkich
24 Aug 2018 11:25

Polska utrzymuje czołową pozycję wśród najszybciej rozwijających się producentów opakowań giętkich w Europie – czytamy w dokumencie „Raport nt. podaży i popytu na europejskim rynku opakowań giętkich”, przygotowanym przez firmę PCI Wood Mackenzie. Stały przyrost – o 5% w 2017 r. – tłumaczy on przede wszystkim trwającymi od dekady bezpośrednimi inwestycjami międzynarodowych firm spożywczych na polskim rynku, a także rosnącym poziomem eksportu do krajów Europy Zachodniej. 

Polska wypada doskonale na tle innych krajów europejskich partycypujących w ocenianym na 14,1 mld euro rynku opakowań giętkich: zarówno wschodnioeuropejskich (średni wzrost o 3% w ubiegłym roku), jak i zachodnioeuropejskich (2%). Zdaniem PCI Wood Mackenzie europejski rynek pozostaje największym i najbardziej zaawansowanym w skali globalnej, odpowiadając za dostawy 17% wszystkich opakowań giętkich wyprodukowanych globalnie w 2017 r. Region eksportuje poza kontynent 10% swojej produkcji. 

Paul Gaster, dyrektor działu opakowań giętkich w PCI Wood Mackenzie, spodziewa się jednak spadku znaczenia Europy w tej branży: W porównaniu z innymi regionami europejski rynek opakowań giętkich osiągnął dojrzałość i rozwija się w wolnym tempie, co z dużym prawdopodobieństwem oznacza stały spadek globalnego popytu w nadchodzących latach. Nie ulega natomiast wątpliwości, że europejska branża przetwórcza pozostanie światowym liderem w zakresie innowacyjności oraz kluczowym eksporterem.

Oprócz Polski raport wymienia również dwa inne kraje, które zanotowały wyraźny wzrost produkcji w ubiegłym roku. Pierwszym z nich jest Rosja, która 3% przyrost zawdzięcza przede wszystkim ewolucji sektora przetwórstwa żywności oraz polepszeniu ogólnej sytuacji ekonomicznej. Dobre wyniki Turcji raport tłumaczy szybkim rozwojem gospodarczym tego kraju, postępującą urbanizacją oraz przyrostem demograficznym. To sprawia, że Turcja coraz śmielej rzuca wyzwanie Włochom i innym krajom z południa Europy jako eksporter. 

PCI Wood Mackenzie przekonuje, że firmą, która od 2017 r. była świadkiem największych przemian strukturalnych, jest austriackie przedsiębiorstwo Schur Flexibles, które w ostatnich miesiącach przejęło francuską spółkę Uni Packaging oraz trzy fabryki Clondalkin w Holandii i w Niemczech; wymienione akwizycje sytuują Schur Flexibles w pierwszej piątce czołowych producentów opakowań giętkich w Europie. Na wzmocnienie europejskiego rynku opakowaniowego miały wpływ również dwa inne przejęcia: brytyjskiego Excelsior Technologies przez Mondi oraz dwóch producentów etykiet i opakowań giętkich w Rumunii przez Bemis. 

Ponad 700 firm zajmujących się produkcją opakowań giętkich w Europie sprawia, że jest to silnie rozdrobniona branża (i to pomimo faktu, że 26 europejskich firm realizuje 70% wszystkich zleceń). Raport podaje, że w ub.r. najmniejszym popytem cieszyły się opakowania giętkie w branżach cukierniczej i tytoniowej; wszystkie inne branże notowały wzrosty. 

Raport przewiduje, że w najbliższych latach popyt na opakowania giętkie w Europie powinien nieznacznie wzrosnąć i przy średniorocznym tempie 2,2% do 2022 r. osiągnąć poziom 15,7 mld euro.

Na podstawie informacji firmy PCI Wood Mackenzie opracował TK