Polska potęgą w branży opakowaniowej
26 Jan 2024 12:33

Mamy szansę wyprzedzić Francję na fotelu wicelidera eksportu opakowań w Unii Europejskiej jeszcze w tym roku – zakładają eksperci z Banku Pekao. Rosnący popyt na polskie opakowania oraz sukces polskich firm na europejskiej arenie to m.in. skutki dywersyfikacji rynku oraz innowacyjności materiałów – mówi organizator Targów Branży Opakowaniowej IN-PACK w kieleckim ośrodku wystawienniczym.

Perspektywy rozwoju polskiej branży opakowań na 2024 r. są obiecujące. Wzrost popularności aktywnych i inteligentnych opakowań otwiera nowe możliwości w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa produktów i zwiększa wartość dodaną naszych usług – mówi Marcin Królski, członek zarządu Relopack Sp. z o.o.

Według raportu Banku Pekao sektor opakowań drewnianych w Unii Europejskiej w 2023 r. doświadczył spadku produkcji o skali 11% r/r. Jego powodem mogło być spowolnienie gospodarcze i słabnąca kondycja kluczowych branż odbiorców opakowań drewnianych.

Mimo tych wyzwań Polska utrzymywała mocną pozycję w produkcji opakowań drewnianych w UE, zajmując 5. miejsce pod względem produkcji, z 11-procentowym udziałem w rynku. Dla nas, jako firmy działającej na polskim rynku, będącej jednocześnie partnerem i członkiem Duisport Packing Logistics Group jest to sygnał, że Polska jest perspektywicznym rynkiem, a jej potencjał rośnie – dodaje Marcin Królski.

Według Smithers Pira – firmy statystycznej oraz organizatora eventów poświęconych branży logistycznej – światowa sprzedaż opakowań wyniesie w tym roku około 1,2 bln USD, a za 70% jej wartości odpowiadają opakowania papierowe i z tworzyw sztucznych. W Polsce natomiast działa ok. 1/5 wszystkich europejskich firm z branży opakowań. Zajmujemy w tej klasyfikacji 5. miejsce, ale zmniejszamy dystans do czwartej Hiszpanii.

IN-PACK kreuje przyszłość polskiej branży opakowań

IN-PACK to odpowiedź na rozwój Polski w branży logistycznej. W Targach Kielce już w lutym spotkają się najwięksi producenci opakowań, naklejek, maszyn i systemów IT. Swoje produkty pokażą przedstawiciele z sektorów: opakowań, technik pakowania, etykietowania, druku, e-commerce, robotyki, maszyn oraz surowców. Uczestnicy targów będą mogli zobaczyć oferty znanych na europejskim rynku firm, m.in. Verpalin, Turck, Promark i Pablo Maszyny. Ciekawym punktem targów IN-PACK będzie strefa pokazowa LET’S PACK IT!, w której będzie można zobaczyć funkcje ramienia robotycznego, systemy do automatycznego pakowania oraz procesy jego optymalizacji. Współorganizatorem wydarzenia jest działająca od 2016 r. w branży usług logistycznych i opakowań przemysłowych firma Relopack, a partnerem wydarzenia jest Klaster Creative Packaging Group – mówi manager wydarzenia Jakub Nogaj.

LogInPack, czyli dawka profesjonalnej wiedzy

Bogata oferta targów obejmuje też wydarzenia towarzyszące. Podczas IN-PACK EXPO odbędzie się druga odsłona międzynarodowego kongresu dla branży logistycznej i opakowaniowej LogInPack. W tym czasie eksperci omówią najnowsze trendy w dziedzinie logistyki i opakowań. Jedną z prelegentek będzie Magda Biernat-Kopczyńska – prawniczka z Kancelarii Maruszkin. Poprowadzi ona prelekcję „Opakowania: Przegląd aktualnej sytuacji prawnej”. O logistyce w e-commerce opowie Piotr Snopek z Paszportu do Eksportu.

Kielecki ośrodek targowy to doświadczenie

Targi Kielce od 31 lat specjalizują się w organizacji wydarzeń biznesowych, które przyciągają światowych wystawców i pozwalają na skuteczne nawiązywanie współpracy. Wiosna 2023 r. była wypełniona rekordowymi wydarzeniami. Przemysłową Wiosnę odwiedziło ponad 19 tysięcy zwiedzających. Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol zaowocowały dużą liczbą zawartych kontraktów i relacji biznesowych. Zaufał nam także organizator II Międzynarodowych Targów Intralogistyki zaplanowanych od 13 do 15 lutego 2024 r.

Opracowano na podstawie materiałów targów In-Pack

Zarejestruj się już dziś i pobierz darmową wejściówkę: www.targikielce.pl/uzytkownik?ref=/in-pack/rejestracja-zwiedzajacych