Produkcja opakowań – trendy i prognozy na rok 2023 
26 Jan 2023 10:35

Od bieżących problemów związanych z łańcuchem dostaw i rosnących kosztów energii po zwiększone zapotrzebowanie na zrównoważone praktyki – istnieje wiele trendów, które obecnie kształtują i będą nadal kształtować branżę produkcji opakowań. 

Podobnie jak w przypadku większości branż, łańcuch wartości opakowań stoi w obliczu nadzwyczajnej i trwałej presji inflacyjnej. W przeprowadzonej w 2022 r. przez Stowarzyszenie Techniki Fleksograficznej (FTA) ankiecie 80% drukarń fleksograficznych najbardziej martwi się o koszty surowców, a respondenci zgłaszają liczne problemy związane z łańcuchem dostaw i informują o korektach ekonomicznych w świetle inflacji oraz rosnących cen.

Zwiększenie zysków poprzez lepszą wydajność i produktywność stało się zatem głównym motorem inwestycji, a druk fleksograficzny jest coraz częściej przyjmowany jako realna i opłacalna alternatywa dla druku wklęsłego i offsetowego. Skrócony czas wprowadzania produktów na rynek i korzyści związane ze zrównoważonym rozwojem oferowane przez tę technologię również okazują się ważnymi czynnikami w projektowaniu opakowań i specyfikacjach produkcyjnych marek.

Uproszczona produkcja dla zwiększenia wydajności 

W obecnym klimacie gospodarczym marki wymagają większej wydajności procesów niż kiedykolwiek wcześniej, a poszukiwanie możliwości poprawy standaryzacji, powtarzalności i produktywności procesów staje się znacznie ważniejsze.

Profesjonaliści zajmujący się przygotowaniem do druku poszukują rozwiązań, które umożliwiają uproszczenie procesu, czy to poprzez automatyzację, poprawę powtarzalności, czy też spójności osiąganej na maszynie drukującej. Inwestycja w płyty, które eliminują niespójności, zwiększają wydajność i produktywność oraz spełniają krytyczne wymagania jakościowe marek, umożliwia przetwórcom skoncentrowanie wysiłków na innych częściach procesu produkcyjnego. 

Zrównoważona produkcja

Zrównoważony rozwój nadal jest priorytetem dla marek i konsumentów, a kolejne przepisy dotyczące tej kwestii są regularnie wprowadzane. Promując swoje referencje środowiskowe, drukarnie muszą brać pod uwagę wszystkie elementy, w tym stosowanie technologii, która pozwala na drukowanie na zrównoważonych podłożach bez wpływu na wydajność lub jakość, zmniejszenie nieplanowanych przestojów maszyny i ogólnych odpadów, w tym minimalizację zużycia farby. Nie należy również ignorować korzyści wynikających ze zrównoważonego rozwoju, jakie daje druk z rozszerzonym gamutem barwnym (ECG).

Innowacje w 2023 roku 

Wchodząc w rok 2023 jest jasne, że drukarnie i przetwórcy opakowań muszą mieć odpowiednią technologię, aby z zyskiem, wydajnie i w sposób zrównoważony sprostać wymaganiom przy jednoczesnym osiągnięciu maksymalnej jakości. W 2023 roku skupiamy się na umożliwieniu klientom dalszego upraszczania procesów flekso i umożliwieniu im maksymalizacji wydajności i produktywności, minimalizacji odpadów, realizacji celów zrównoważonego rozwoju i ostatecznie poprawienia wyniku finansowego.

Tomasz Kropiński, kierownik sprzedaży, Miraclon Polska