PROSPRING podnosi poprzeczkę
11 May 2018 13:40

Firma United Caps może się poszczycić bogatą tradycją innowacji. Dzięki zaangażowaniu w spełnianie wymagań klientów i bacznej obserwacji trendów rynkowych udało jej się opracować wiele nowatorskich rozwiązań w dziedzinie nakrętek i zamknięć butelek. Jedną z nich jest innowacyjna koncepcja zamknięcia butelek sportowych PROSPRING, ceniona m.in. za prostotę, bezpieczeństwo, szczelność i wygodę użytkowania. 

Około 50% produktów firmy United Caps jest szytych na miarę – obsługiwane przez nią przedsiębiorstwa zlecają realizację zadań dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb, ponieważ mają świadomość, że United Caps cechują umiejętności i pasja do poszukiwania niesztampowych rozwiązań, nawet wtedy, gdy stawiane początkowo cele wydają się nieosiągalne. Niedawno firma United Caps przeprowadziła analizę rynku zamknięć butelek sportowych i skoncentrowała swoje zasoby na opracowaniu unikalnego rozwiązania – rodziny zamknięć PROSPRING.

Zamknięcia butelek sportowych: trendy rynkowe

Rynek zamknięć butelek sportowych odnotował znaczny wzrost w ostatniej dekadzie i według prognoz tendencja ta ma się utrzymać przez kolejnych 10 lat. Zamknięcia te cieszą się dużym powodzeniem wśród właścicieli marek, których celem jest oferowanie przyjaznych dzieciom, ekonomicznych, bezpiecznych oraz higienicznych opakowań, dzięki którym ich produkty będą odróżniać się od produktów konkurencji. Ogromna wygoda użytkowania oraz łatwe otwieranie butelek z wodą, napojami izotonicznymi, elektrolitowymi czy też energetycznymi, przeznaczonymi szczególnie do spożywania przez sportowców przed treningami i po nich oraz w trakcie zawodów, spotkała się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem konsumentów, w których gronie znalazły się w ostatnich latach również osoby niebędące profesjonalnymi sportowcami. Konstrukcja zamknięć butelek sportowych zmieniała się na przestrzeni lat. Tradycyjne, wyrafinowane, ale ciężkie 38-milimetrowe zamknięcia typu push-pull są nadal produkowane z myślą o butelkach z napojami sportowymi i dla dzieci, jednak obecnie rynek masowy zdominowany jest przez zamknięcia typu flip-top. Powodów ich ogromnego sukcesu jest wiele. Po pierwsze, koncepcja zamknięć typu flip-top pozwala używać do ich produkcji mniej materiału niż w przypadku innych zamknięć, co minimalizuje negatywny wpływ na środowisko i prowadzi do oszczędności kosztów produkcji. Kolejny kluczowy argument na ich korzyść stanowi fakt, iż nasadka ochronna jest na stałe połączona z konstrukcją zamknięcia za pomocą zawiasu, co eliminuje ryzyko połknięcia jej przez dzieci. Firma United Caps postanowiła podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej i opracowała 

zupełnie nową koncepcję, którą wykorzystuje rodzina zamknięć butelek sportowych PROSPRING.

Innowacyjna koncepcja PROSPRING 

Rozwiązanie to powstało w oczekiwaniu na wprowadzenie nowych wymogów dotyczących produkcji zamknięć butelek sportowych na rynku europejskim. Ta innowacyjna koncepcja zamknięcia po raz pierwszy ukazała się na rynku hiszpańskim w 2013 r. i od tego czasu – w obliczu stale rosnącego zapotrzebowania na to rozwiązanie – formy produkcyjne PROSPRING na stałe zagościły w europejskich zakładach United Caps. Sekret sukcesu produktu PROSPRING tkwi w jego użyteczności. Opracowano go w wyniku podejścia ściśle zorientowanego na potrzeby rynku: koncepcja jest owocem współpracy producenta z klientem i stanowi przykład koncentracji na jego wymaganiach, stanowiących fundament procesu badawczo-rozwojowego. Osiągnięcie satysfakcji klienta było dla nas ważniejsze niż opracowanie najbardziej wyrafinowanego zamknięcia na świecie – wyjaśnia Sebastien Rime, dyrektor ds. badań i rozwoju w United Caps. – Zamknięcie PROSPRING to idealny przykład efektywnej inżynierii. Jest pozbawione niepotrzebnych cech i funkcji, które nie mają znaczenia dla klientów, nie przekładają się na jego wartość i których produkcja nie jest ekonomiczna. PROSPRING to bardzo lekkie, jednoelementowe, otwierane kciukiem sportowe zamknięcie typu ThumbUp. Jego niewielka waga – zaledwie 3 g – sprawia, że jest ono jednym z najlżejszych tego typu zamknięć na rynku, dzięki czemu wymagane jest użycie mniejszej ilości materiału do jego produkcji, co przekłada się na niższe koszty. Zamknięcia PROSPRING są wytwarzane z polietylenu wysokiej gęstości (HDPE) o dobrych właściwościach organoleptycznych, który można łatwo poddać recyklingowi. Pasują do butelek o średnicy gwintów o parametrach 29/25 i 28-1881 PET. Idealnie nadają się do przenośnych bidonów wykorzystywanych w trakcie aktywności sportowej, są zgodne z normą BSDA i mogą być bezpiecznie używane przez dzieci. Dodatkowym atutem zamknięcia PROSPRING jest niezwykła wygoda użytkowania. Nowoczesna konstrukcja zawiasu chroniącej przed zanieczyszczeniami nasadki ochronnej odchyla się pod kątem ponad 180°, nie stanowiąc przeszkody podczas spożywania płynów. Zamknięcie można otwierać jedną ręką dzięki łatwej do zlokalizowania końcówce plomby zabezpieczającej i ergonomicznej klapce. Zamknięcie jest wyposażone w uszczelkę oraz wytłaczaną plombę zabezpieczającą, co gwarantuje niezawodną szczelność produktu. Dodatkowym zabezpieczeniem jest dobrze widoczna końcówka plomby zabezpieczającej, która po pierwszym otwarciu wyraźnie zmienia kształt, dzięki czemu doskonale widać, czy dana butelka jest oryginalnie zamknięta.

Optymalizacja procesu przemysłowego

Idea zrównoważonego rozwoju cieszy się bardzo dużą popularnością wśród producentów i konsumentów, a zapotrzebowanie na tzw. zielone tworzywa wśród producentów napojów jest ogromne. W United Caps skupiamy się na optymalizacji procesu przemysłowego – wyjaśnia Benoit Henckes, prezes zarządu United Caps. – To najlepszy sposób prowadzenia działalności biznesowej z uwagi na ograniczenie ilości odpadów, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i możliwość kontrolowania kosztów produkcji. Wynik tych wysiłków jest również doceniany przez właścicieli marek oraz rozlewnie napojów, ponieważ mogą oni mieć pewność, że oferujemy im konkurencyjne produkty.

Optymalizacja procesu przemysłowego obejmuje analizę całego łańcucha wartości w celu usunięcia etapów i materiałów pozbawionych wartości dodanej. Zalicza się do niego zakup materiałów, oprzyrządowania oraz maszyn i urządzeń peryferyjnych wykorzystywanych w procesie produkcyjnym, a także edukację personelu pod kątem wprowadzania ciągłych ulepszeń. Jest to szczególnie ważne w przypadku złożonych linii produkcyjnych, na których zamknięcia są umieszczane w formach, a kontrola procesu produkcyjnego odbywa się online za pomocą systemu wizyjnego. W ostatnich latach prawie wszystkie elementy procesu produkcyjnego PROSPRING zostały zoptymalizowane: zamknięcia są produkowane przy użyciu w pełni elektrycznych maszyn, co ogranicza zużycie energii. Stosowane narzędzia dobierane są pod kątem maksymalnego zwiększenia produktywności. 

Zero defektów

Co więcej, projekt zamknięcia PROSPRING został krok po kroku zoptymalizowany z myślą o zapewnieniu maksymalnej szczelności, szczególnie jeżeli chodzi o użytkowanie po pierwszym otwarciu. Pomimo swojej prostoty oraz braku zbędnych cech i funkcji jego produkcja jest dużym wyzwaniem pod względem kontroli jakości. Standardowe systemy kontroli wizyjnej są wyposażone w jedną kamerę. W odróżnieniu od konkurentów firma United Caps zdecydowała się oprzeć swoją produkcję na unikalnym rozwiązaniu: oprogramowaniu IMDvista Neuron. Ten nowoczesny system kontroli wizyjnej został opracowany we współpracy ze szwajcarską firmą IMDvista, liderem w dziedzinie systemów testujących i systemów kontroli. Produkt jest fotografowany z każdej strony przez trzy kamery jednocześnie, a uzyskany obraz jest następnie łączony w całość. Powstały w ten sposób widok 360 stopni pozwala na rejestrację przez system pełnego obrazu bez konieczności koncentrowania się na orientacji zamknięcia. Dzięki temu system działa z większą dokładnością oraz szybkością.

Opracowanie: AN