Przede wszystkim elastyczność
11 May 2018 13:41

W ciągu ostatnich 20 lat koncepcja połączenia procesów rozdmuchu, rozlewania oraz kapslowania butelek PET w jednej maszynie zdobyła duże uznanie rynku i została zaadoptowana przez wszystkich głównych producentów napojów. Dziś znajdują się oni pod coraz silniejszą presją redukcji kosztów, która zmusza ich do poszukiwania efektywnych i ekonomicznych rozwiązań produkcyjnych. Firma Tech-Long opracowała najszerszą na rynku ofertę urządzeń rozdmuchowych do produkcji opakowań PET z preform oraz napełniania PET typu BFC (Blowing/Filling/Capping – rozdmuchująco-rozlewająco-kapslujących), aby wspierać branżę rozlewniczą w długoterminowej strukturze kosztów ich inwestycji. 

Unikalna oferta

Oferta urządzeń rozdmuchowych do produkcji opakowań PET z preform firmy Tech-Long jest unikalna w branży – mogą one być wyposażone w gniazda w liczbie od 4 do 26, umożliwiają produkcję pojemników od 0,2 do 20 litrów pojemności o różnorodnych kształtach, z prędkością do 2400 butelek/h. W przypadku dużych pojemników liczba gniazd ograniczona jest do 8. Część rozlewająco-kapslująca zależy od rodzaju butelkowanego produktu i jest dostosowywana do wymagań każdego rodzaju płynu – od wody, przez oleje roślinne, soki, octy, płynną żywność po detergenty, chemię gospodarczą, kosmetyki czy płyny samochodowe. W związku z tym wykorzystywane są różne technologie rozlewu zarówno dla płynów zimnych, jak i gorących. Podczas targów drinktec 2017 firma Tech-Long zaprezentowała linię Combi-block z 6 formami do produkcji butelek na wodę o pojemności 5 l, osiągającą rekordową prędkość 8400 butelek/h (1400 butelek/formę).

Najniższe TCO w branży

Aktywnie kontrolowany obrót trzpienia w piecu w celu zoptymalizowania profilu cieplnego preformy, system odzysku do 50% powietrza, 3-stopniowe rozdmuchiwanie czy system szybkiej zmiany formatu to tylko niektóre z unikalnych funkcji Tech-Long. Wyjąkowo niskie koszty konserwacji wynikają z zastosowania łatwo dostępnych standardowych części od światowych dostawców najwyższej klasy. Higiena jest jedną z kluczowych kwestii w branży rozlewniczej, dlatego seria linii BFC obejmuje pełny zestaw funkcji, które pozwalają zagwarantować integralność produktu, chroniąc obszar przenoszenia butelki i jej napełniania przed zanieczyszczeniami. Dotychczas na całym świecie firma Tech-Long zainstalowała ponad 250 linii BFC, co czyni ją jednym z największych producentów dla rynku opakowań PET. 

Wartość dodana

Firma Unix Packaging Inc. jest jedną z największych i najnowocześniejszych kontraktowych rozlewni napojów na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, zlokalizowaną w Montebello w Kalifornii. Na jej wyposażenie składa się 7 linii rozlewniczych, osiągających prędkość od 2500 do 36 000 butelek/h. Dzięki ich elastyczności Unix Packaging może oferować butelkowanie przeróżnych płynów: wszelkiego rodzaju napojów, także gazowanych, wody, kombuczy (rodzaj fermentowanej herbaty) oraz herbat w różnych jednostkach magazynowych (SKU), z różnymi opcjami etykietowania i pakowania zbiorczego. Z jego usług korzysta wiele uznanych marek. W rozmowie z Dominique Lipinskim, dyrektorem zarządzającym Tech-Long Europe, Bobby Melamed, CEO oraz prezes Unix Packaging stwierdził: Łatwość przystosowania się jest kluczowym czynnikiem sukcesu w naszej branży, więc filozofia całej naszej firmy oparta jest na 

elastyczności. Nie tylko nasza organizacja musi być elastyczna i reaktywna, ale także nasz park maszynowy, który został stworzony pod tym kątem: od produkcji butelek szklanych po PET, przez różne kształty szyjek, różne kapsle i nakrętki, różne etykietowanie czy pakowanie zbiorcze. Elastyczność naszych linii pozwala na realizację każdego zlecenia naszych klientów.

Unix Packaging współpracuje z firmą Tech-Long praktycznie od poczatku swojej działalności – jak zapewnia Bobby Melamed, Tech-Long zawsze stawał na wysokości zadania tak pod względem technologicznym, serwisowym, jak i zrozumienia potrzeb. Ostatnią inwestycją Unix Packaging jest linia Tech-Long BFC 16.70.20; jej wybór został podyktowany oczekiwaniami klienta, dla którego kluczowe znaczenie miały bezpieczeństwo i higiena oferowane przez rozwiązanie typu BFC. Cały projekt przebiegł bezproblemowo, instalacja została przeprowadzona bardzo sprawnie, pomimo trudności, jaką była konieczność zastąpienia starej, mniejszej linii rozlewniczej nową BFC Tech-Long bez wpływu na nasz plan produkcji – mówi Bobby Melamed. – Po kilku miesiącach pracy – oprócz gwarancji bezpieczeństwa i bezwzględnej higieny – zauważyliśmy również znaczny wzrost wydajności. BFC Block firmy Tech-Long to prawdziwa wartość dodana do naszych możliwości produkcyjnych i ich rezultatów.

Tech-Long jest jednym z największych producentów urządzeń rozdmuchowych do produkcji opakowań PET z preform oraz napełniania PET w Azji; powstał w 1999 roku w Guangzhou w Chinach. Fakt, że maszyny Tech-Long produkowane są w Chinach, nie stanowi dla nas najmniejszego problemu – zapewnia Bobby Melamed. – Amerykański oddział Tech-Long nie tylko jest zlokalizowany w niewielkiej odległości od naszych zakładów produkcyjnych, ale jest również wysoce reaktywny, charakteryzuje się sprawnym serwisem oraz doskonałym zrozumieniem naszych potrzeb. Łatwość obsługi i serwisowania oraz utrzymania maszyn to kolejne mocne strony firmy Tech-Long. Dzięki nim jest jednym z naszych kluczowych dostawców.

Opracowanie: AN