Przełomowy piec hybrydowy „nowej generacji”
14 Jul 2023 12:00

Firma Ardagh Glass GmbH należąca do Ardagh Glass Packaging – Europe (AGP – Europe) rozpoczęła budowę przełomowego pieca hybrydowego, który ma umożliwić przejście na odnawialną energię elektryczną należącemu do niej zakładowi produkcji szkła z niemieckiego Obernkirchen. 

Technologia hybrydowa zastosowana w piecu, któremu stosownie nadano nazwę „NextGen” (Nowa Generacja), doprowadzi do znacznej redukcji emisji CO2 przez piec – nawet o 60%. To ważny krok na drodze do osiągnięcia poziomu emisji określonego w strategii zrównoważonego rozwoju Ardagh do 2030 r. oraz kamień milowy na drodze do dekarbonizacji procesów produkcyjnych.

Pionierski, wielkoskalowy hybrydowy piec elektryczny będzie pierwszym tego rodzaju urządzeniem, które może być zasilane głównie odnawialną energią elektryczną i niewielką ilością gazu. Dzięki wykorzystaniu dużych ilości stłuczki szklanej pochodzącej z recyklingu będzie produkował nawet 350 ton szklanych butelek dziennie, głównie ze szkła oranżowego, ale z możliwością produkcji innych kolorów. Oczekuje się, że piec zostanie uruchomiony i rozpocznie produkcję szklanych pojemników na skalę komercyjną jeszcze w tym roku.

Dekarbonizacja procesu produkcji szkła 

Do produkcji opakowań szklanych wykorzystuje się współcześnie ok. 90% gazu i 10% energii elektrycznej. Zapewniająca odwrócenie tych proporcji (z 80% udziałem odnawialnej energii i 20% gazu) nowa technologia znacznie zmniejszy ślad węglowy opakowań szklanych.

Martin Petersson, dyrektor generalny AGP – Europe, wyjaśnia: Dekarbonizacja to główny priorytet dla naszej firmy i naszych klientów. Piec NextGen stanowi ważną inwestycję w tworzenie zrównoważonej przyszłości opakowań szklanych, a my w nadchodzących latach zamierzamy wdrażać to i inne niskowęglowe rozwiązania we wszystkich fabrykach należących do AGP. Jesteśmy wdzięczni za gigantyczne wsparcie, jakie zapewniły nam BMWK1 i KEI, które pomagają nam odkryć korzyści zapewniane przez tę nową technologię.

Annelene Ikemann, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w AGP – Europe, dodaje: AGP jest wiodącym dostawcą ekologicznych, nadających się do nieskończonego recyklingu opakowań szklanych. Nasz piec NextGen, w połączeniu z firmowym celem dostarczania 100% odnawialnej energii elektrycznej do naszych zakładów do 2030 r., jest krokiem naprzód w drodze zapisanej na naszej mapie zrównoważonego rozwoju. W przyszłych fazach tego projektu AGP zamierza zastąpić pozostały gaz zielonym wodorem, co jeszcze bardziej zmniejszy emisję gazów cieplarnianych. W kolejnych etapach naszej podróży ku zrównoważonemu rozwojowi przyjrzymy się szerszej gamie alternatywnych technologii topienia, w miarę jak będziemy dekarbonizować nasze inne zakłady.

Zaangażowanie w niskoemisyjną przyszłość 

Ardagh zobowiązuje się do dekarbonizacji procesu produkcji szkła w dłuższej perspektywie przez zastąpienie tradycyjnych pieców gazowych piecami niskoemisyjnymi we wszystkich zakładach produkcji szkła Grupy na całym świecie. 

Dotacje do prac nad ograniczeniem emisji zapewniły Bundesministerium fur Wirtschaft und Klimaschutz (Federalne Ministerstwo Gospodarki i Klimatu) oraz KEI: Kompetenzzentrum Klimaschutz in energieintensiven Industrien (Centrum kompetencji w zakresie łagodzenia zmian klimatu w energochłonnych gałęziach przemysłu).

Opracowano na podstawie materiałów firmy Ardagh Glass Packaging – Europe 

Tłumaczenie: TK