Przetwarzanie odpadów na surowce – Jussi Tuormaa
25 Oct 2012 08:49
Firma Pago Etikettiersysteme GmbH ma doświadczenie w zakresie prowadzenia działalności przyjaznej środowisku: przetwarza papierowe i foliowe produkty uboczne z procesu drukowania etykiet, które powstają w jej zakładzie. Program recyklingu RafCycle, prowadzony przez firmę UPM Raflatac, w którym Pago bierze udział, łączy poszczególne aspekty recyklingu w idealną całość.
Propozycja firmy UPM, aby przetwarzać odpady produkcyjne to doskonały pomysł – mówi Joachim Müller-Straub, kierownik ds. środowiska w firmie Pago. – Recykling odpadów i ich ponowne wykorzystanie jako surowca to o wiele lepsze rozwiązanie niż nasza wcześniejsza metoda utylizacji – spalanie.
Firma Pago, jedna z czołowych niemieckich drukarni etykiet, jest gorącym zwolennikiem zrównoważonego rozwoju. Jako partner w programie RafCycle poddaje recyklingowi papierowe i foliowe produkty uboczne powstałe w procesie drukowania etykiet. Ustalone ilości odpadów są przewożone do zakładu UPM ProFi w Bruchsal w Niemczech i wykorzystywane jako surowiec do produkcji kompozytów drewno-plastikowych.
UPM ProFi to innowacyjny materiał. Ponad 50 proc. surowca użytego do jego wytworzenia pochodzi z odpadów powstałych w czasie produkcji i przetwarzania samoprzylepnych materiałów etykietowych. UPM ProFi w krótkim czasie stało się czołową europejską marką materiałów kompozytowych do pokrywania patiów, tarasów i innych powierzchni na otwartym powietrzu.
Nasz pomysł, aby z odzyskanych materiałów produkować wyroby nadające się do ponownego przetworzenia okazał się sukcesem. W ten sposób nasza firma wspiera zrównoważony rozwój branży produktów samoprzylepnych – twierdzi Gerhard Ernst, dyrektor generalny UPM ProFi Bruchsal. – Firma Pago i Joachim Müller-Straub jako jedni z pierwszych zjednoczyli z nami siły, aby powołać do życia program recyklingu.
Pętla została zamknięta
Kierownik ds. środowiska, Joachim Müller-Straub to weteran recyklingu. To on we wczesnych latach 90. stworzył w drukarni Pago system gospodarowania odpadami oparty na recyklingu. Wówczas najprostszą metodą na pozbycie się odpadów powstających w procesie produkcji był płatny wywóz na wysypisko.
W 1994 roku firma Pago opatentowała własny proces recyklingu odpadów z rolek siatek wykonanych z tworzywa, opracowany przez Müllera-Strauba i jego zespół. Cel był ambitny – zamknięcie cyklu eksploatacji materiałów, w którym odpady byłyby przekształcane w surowce do ponownego wykorzystania – wyjaśnia. Nasz projekt był dobry, ale jak na ówczesne czasy – nieco zbyt nowatorski.
Dopiero teraz, po nawiązaniu współpracy z firmą UPM Raflatac, Joachim Müller-Straub może stwierdzić, że wszystkie aspekty recyklingu stały się częścią całości, w której odpady powstałe w procesie produkcji etykiet mogą zostać ponownie wykorzystane jako surowiec do wytwarzania nowych produktów. Jestem zawsze otwarty na nowe pomysły i metody recyklingu – mówi. Zwłaszcza jeśli są one lepsze i mniej kosztowne od wcześniej stosowanych.
Pionier ekologicznej produkcji
Müller-Straub jest kierownikiem zespołu ds. recyklingu w VskE, Niemieckim Stowarzyszeniu Producentów Etykiet Samoprzylepnych i Drukarni Wąskowstęgowych. Jego zadaniem jest wypracowanie wspólnych standardów i osiągnięcie najwyższej jakości. Udział partnerów, takich jak UPM Raflatac w działaniach tego zespołu jest bardzo cenny. Nasza współpraca polega na dzieleniu się doświadczeniami – wyjaśnia. – Kierujemy się zasadą: brać i dawać w zamian.
Müller-Straub uważa, że przedsiębiorstwa z branży etykiet powinny wyprzedzać rozporządzenia Unii Europejskiej dotyczące zrównoważonego wykorzystywania energii i surowców oraz zastrzegać, że odpady produkcyjne, takie jak papierowe podkłady etykietowe, muszą być poddawane recyklingowi. Program RafCycle, opracowany przez firmę UPM Raflatac to krok w tym kierunku.
Pago: zaangażowanie w zrównoważony rozwój
Szwedzka grupa Pago rozpoczęła produkcję etykiet w Niemczech w 1978 roku w mieście Aichtal, na południe od Stuttgartu. Firma była kilkakrotnie nagradzana za swoje zaangażowanie w ochronę środowiska. Jej asortyment obejmuje produkty, takie jak etykiety biodegradowalne i nadające się do kompostowania, a także cieńsze etykiety, które zmniejszają zużycie surowców i koszty składowania. Firma Pago została wyróżniona certyfikatem DPG obejmującym system magazynowania oraz certyfikatem gospodarki leśnej FSC.
Według Joachima Müllera-Strauba, ochrona środowiska jest integralną częścią strategii firmy Pago. Efektywne wykorzystywanie surowców, energooszczędna produkcja oraz ciągła optymalizacja procesów wytwarzania przekładają się na minimalizację negatywnego wpływu firmy na społeczności i środowisko naturalne.