Przyszłość zrównoważonych opakowań
22 Jul 2020 10:55

6 lipca 2020 r. Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej (FEFCO) oraz przedsiębiorstwo mediowe Politico zorganizowały wirtualną dyskusję panelową zatytułowaną „Unwrapping the future of sustainable packaging?” (Odsłaniamy przyszłość zrównoważonych opakowań?). W debacie uczestniczyło 2700 unikalnych obserwatorów, co wskazuje na duże zainteresowanie społeczne tematyką ekologii w opakowalnictwie. 

Wśród zapowiedzianych przez organizatorów tematów webinaru znalazły się m.in.: metody ograniczania ilości odpadów, odchudzania opakowań i podnoszenia kwot recyklingu w oparciu o Plan Działania na Rzecz Gospodarki Obiegu Zamkniętego (Circular Economy Action Plan) opublikowany przez Komisję Europejską na początku br.; rola opakowań w czasie pandemii koronawirusa; optymalizacja opakowań przez dostawców e-commerce z korzyścią dla zrównoważonego rozwoju; rola konsumentów w osiąganiu celów GOZ, a także działania, które zachęcą ich do wyboru ekologicznych opakowań. 

W gronie panelistów znaleźli się: Johanna Drake, zastępca dyrektora generalnego ds. środowiska w Komisji Europejskiej; dr Christoph Epping, dyrektor biura niemieckiego Federalnego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Nuklearnego; Outi Marin, dyrektorka ds. sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju w Smurfit Kappa Group oraz Piotr Barczak, starszy urzędnik ds. odpadów w Europejskim Biurze Ochrony Środowiska. Dyskusję moderowała Eline Schaart, reporterka Politico zajmująca się tematyką zrównoważonego rozwoju. 

Odbywający się w wirtualnym środowisku panel dotknął wielu tematów, wśród nich wspomnianego Planu Działania na rzecz GOZ Komisji Europejskiej i jego celów w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów. Johanna Drake zwróciła uwagę, że „jeśli chcemy, by opakowania jeszcze lepiej nadawały się do recyklingu i ponownego użytku, musimy nadal wykazywać się inteligencją w kwestii opakowaniowych innowacji”. Goście webinaru wymienili poglądy na kwestie związane z projektowaniem opakowań, znaczeniem Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów (EPR), zaangażowaniem konsumentów, wdrażaniem dyrektywy ds. opakowań i odpadów opakowaniowych, a także opodatkowaniem tworzyw sztucznych. Prelegenci dyskutowali również o tym, w jaki sposób można zachęcać przedsiębiorstwa do działań w tym zakresie. 

Jedną z proponowanych opcji było zachęcenie producentów do tego, by już na etapie projektowania określali moment, w którym następuje koniec cyklu życia produktu i tym samym przyspieszali tempo przejścia ku bardziej ekologicznej gospodarce. Pandemia koronawirusa COVID-19 wpłynęła pozytywnie na odbiór opakowań przez użytkowników: z jednej strony zostały one docenione za spełnianie swej podstawowej, ochronnej funkcji, z drugiej zaś konsumenci odbierający w swych domach zamówione produkty mogli lepiej uświadomić sobie główne zalety opakowań, w których zostały dostarczone. Paneliści uznali, że jest to właściwy moment do wspólnej pracy nad odkryciem innowacyjnych i właściwych rozwiązań, które będą odpowiadały rosnącej potrzebie zrównoważonego rozwoju.

Outi Marin ze Smurfit Kappa podkreśliła, że „opakowania mają wiele funkcji: chronią zapakowane towary przed uszkodzeniami i kradzieżą, a także wspierają logistykę i walkę z fałszerstwami. Opakowania odgrywają również istotną rolę w kwestii informowania konsumentów o składzie produktów, ale także poprzez zapewnianie interakcji. Ostatecznie najbardziej zrównoważonym opakowaniem jest to, które sprzedaje produkt.” Podczas wydarzenia publiczność odpowiedziała na kilka sondaży, których wyniki sugerują, że najlepszym sposobem uczynienia opakowań bardziej ekologicznymi jest ograniczenie ich złożoności pod względem materiałowym – a pod tym względem tektura falista sprawdza się doskonale! 

W jednej z ankiet na pytanie „Co jest potrzebne, aby opakowania były bardziej zrównoważone?” 31% respondentów odpowiedziało, że ograniczenie stopnia złożoności materiałów i produktów, 25% wskazało na lepiej funkcjonujący rynek materiałów wtórnych, 21% – ustanowienie obligatoryjnych celów recyklingu, 16% – ograniczenie stosowania niektórych materiałów opakowaniowych do wybranych zastosowań, a 7% – lepsze wdrażanie obowiązujących przepisów. 

W uwagach końcowych Fady Gemayel, prezes FEFCO, podziękował mówcom i organizatorom oraz podsumował debatę, przypominając słuchaczom o wyjątkowych korzyściach płynących z zastosowania opakowań z tektury falistej w kontekście zrównoważonego rozwoju. Jedną z ważnych kwestii, które poruszył, było to, że „tektura falista jest przykładem dla zrównoważonych opakowań, ponieważ jest wykonana średnio w 89% z papieru pochodzącego z recyklingu. Tektura falista jest również aktywnym graczem w dziedzinie biogospodarki”. Dodał, że „tektura falista już posiada ugruntowane struktury umożliwiające efektywny recykling, który pozwala na osiągnięcie najwyższego poziomu odzysku spośród wszystkich materiałów”. Na koniec wyraził zadowolenie z faktu, że „instytucje UE uznały potrzebę zrównoważonej gospodarki” oraz z możliwości wspierania tego procesu poprzez wytwarzanie naprawdę zrównoważonego produktu.

Na podstawie materiałów FEFCO opracował TK