Rada Europejska zatwierdza przepisy PPWR
23 sty 2025 13:50

W dniu 16 grudnia 2024 r. Rada Europejska formalnie zaakceptowała rozporządzenie o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (PPWR). Dokument ma znacząco ograniczyć wytwarzanie odpadów opakowaniowych poprzez ustanowienie wiążących celów w zakresie ponownego użycia, ograniczenia niektórych rodzajów opakowań jednorazowego użytku i wymagania od podmiotów gospodarczych minimalizacji wykorzystania opakowań. Rozporządzenie obejmuje cały cykl życia opakowania.

Bezpieczne, zrównoważone i nadające się do recyklingu opakowania

Wśród nowych przepisów znalazły się m.in. następujące wymogi dotyczące opakowań:

– cele na lata 2030 i 2040 w zakresie minimalnego odsetka zawartości materiałów pochodzących z recyklingu (do 65% w przypadku plastikowych butelek jednorazowego użytku do 2040 r.);

– minimalizacja masy i objętości opakowań oraz unikanie zbędnych opakowań;

– minimalizacja substancji wzbudzających obawy, w tym ograniczenie wprowadzania do obrotu opakowań do kontaktu z żywnością zawierających per- i polifluorowane substancje alkilowe (PFAS), jeśli przekraczają one określone progi;

– wymogi dotyczące etykietowania, znakowania i informacji (np. na temat składu materiału lub zawartości materiałów pochodzących z recyklingu) powinny ułatwiać konsumentom sortowanie i dokonywanie zrównoważonego wyboru.

Opakowania jednorazowe z tworzyw sztucznych

Nowe przepisy wprowadzają ograniczenia dotyczące jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych dla:

– paczkowanych owoców i warzyw o masie poniżej 1,5 kg;

– żywności i napojów rozlewanych i spożywanych w hotelach, barach i restauracjach;

– pojedynczych porcji przypraw, sosów, śmietanki do kawy i cukru w hotelach, barach i restauracjach;

– małych, jednorazowych produktów kosmetycznych i toaletowych używanych w branży hotelowej (np. butelki szamponu lub balsamu do ciała);

– bardzo lekkich toreb plastikowych (np. tych oferowanych na targowiskach, przeznaczonych na artykuły spożywcze luzem).

Cele w zakresie ponownego wykorzystania i obowiązki odnośnie do ponownego napełniania

Rozporządzenie ustanawia nowe, wiążące cele w zakresie ponownego wykorzystania do 2030 r. oraz orientacyjne cele na 2040 r. Cele różnią się w zależności od rodzaju opakowania używanego przez operatorów (np. wiążące cele na poziomie 40% dla opakowań transportowych i sprzedażowych oraz 10% dla opakowań zbiorczych).

Zgodnie z nowymi przepisami firmy oferujące jedzenie na wynos będą musiały zaproponować klientom możliwość przyniesienia własnych pojemników do napełnienia zimnymi albo gorącymi napojami lub gotową żywnością, bez dodatkowych opłat.

Kolejne kroki

Grudniowe formalne przyjęcie PPWR przez Radę stanowi ostatni etap zwykłej procedury ustawodawczej. Rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie. Zacznie ono obowiązywać za 18 miesięcy od tego momentu.

Kontekst

Mimo że wskaźniki recyklingu w UE wzrosły, ilość odpadów opakowaniowych rośnie szybciej niż poziom odzysku. W 2022 roku w krajach Unii Europejskiej wytworzono prawie 186,5 kg odpadów opakowaniowych na osobę, z czego 36 stanowiły opakowania z tworzyw sztucznych. Oznacza to, że w UE każdego dnia produkujemy pół kilograma odpadów opakowaniowych na osobę.

Obecna dyrektywa UE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych została po raz pierwszy przyjęta w 1994 r. i była kilkakrotnie zmieniana. Określa ona zasady zapobiegania powstawaniu odpadów opakowaniowych i gospodarowania nimi w państwach członkowskich UE. Część ocen skuteczności PPWR wykazała jednak, że nie udało się jej zmniejszyć negatywnego wpływu opakowań na środowisko.

W tym kontekście w listopadzie 2022 roku Komisja przedstawiła wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, które zastąpiłoby obowiązującą dyrektywę i zaktualizowało obecne ramy dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych w całym cyklu życia, w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym i Europy neutralnej dla klimatu.

Parlament Europejski i Rada przyjęły swoje stanowiska w sprawie proponowanego rozporządzenia odpowiednio w listopadzie i grudniu 2023 r. Obaj współprawodawcy osiągnęli wstępne porozumienie 4 marca 2024 r. po dwóch rundach nieformalnych negocjacji.

Opracowano na podstawie materiałów Rady Europejskiej

Tłumaczenie: TK