Rekordowe targi CCE International i ICE Europe 2019
25 Mar 2019 09:05

W dniach 12-14 marca 2019 r. międzynarodowa branża producentów i przetwórców tektury falistej, opakowań składanych oraz tworzyw sztucznych spotkała się na 4. już edycji odbywających się równolegle, specjalistycznych targów CCE International oraz ICE Europe w Monachijskim Centrum Targowym w Niemczech. 

Dla tektury falistej i opakowań składanych 

Na łącznej powierzchni wystawienniczej 5000 m2 155 wystawców z 23 krajów zaprezentowało surowce, maszyny oraz akcesoria do produkcji i przetwórstwa tektury falistej i litej obejmujące cały łańcuch produkcji. Pokazy na żywo na stoiskach wystawców dały wgląd w zakres rozwoju technologicznego i aktualnych innowacji. 

Dynamicznie rozwijający się handel online oraz tendencja do stosowania materiałów opakowaniowych nadających się do recyklingu i zrównoważonych opakowań mają pozytywny wpływ na przemysł produkcji tektury falistej i litej. Wyzwaniem jest m.in. rosnące zapotrzebowanie na krótkie serie opakowań i produkty zindywidualizowane. Druk cyfrowy oferuje większe możliwości sprostania tym wymaganiom niż technologie analogowe. O rozwiązaniach cyfrowych dla tego segmentu rynku można było porozmawiać m.in. na stoiskach firm Durst, EFI, HP czy Koenig & Bauer. 

Jak informują organizatorzy, targi CCE odwiedziło ponad 2400 gości z blisko 80 krajów. Wydarzenie to jest najlepszym przykładem, że nie liczy się ilość, a jakość – nie jest to zawrotna liczba gości jak na 3-dniową imprezę, ale wystawcy zgodnie podkreślali, że były to osoby decyzyjne, które do Monachium przyjechały z konkretnymi planami inwestycyjnymi. Raczej nie było towarzyskich wizyt, choć okazji nie brakowało, bo 13 marca na stadionie w Monachium Bayern podejmował Liverpool. Większość odwiedzających CCE International 2019 reprezentowała zakłady produkcji i przetwórstwa tektury falistej, nie brakowało również projektantów opakowań, specjalistów oraz producentów opakowań składanych. 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się otwarte serie bezpłatnych seminariów towarzyszących CCE International 2019. Głównym tematem eksperckich wykładów był druk cyfrowy. Specjaliści z branży przedstawili ten temat z różnych punktów widzenia i dali cenny wgląd w potencjał technik druku cyfrowego. Prezenterzy i publiczność zgodzili się, że ciągły rozwój druku cyfrowego z jednej strony oraz rosnące zapotrzebowanie konsumentów na zindywidualizowane produkty z drugiej strony będą sprzyjać rozwojowi druku cyfrowego w przemyśle tektury falistej i opakowań składanych. Druk cyfrowy oferuje wiele nowych możliwości – do branży opakowaniowej należy teraz pełne wykorzystanie potencjału tej technologii i badanie nowych obszarów działalności. Oprócz druku cyfrowego podczas seminariów eksperckich poruszano również tematy zrównoważonego rozwoju i innowacyjnych technik przetwarzania.

Liczba odwiedzających targi CCE International w porównaniu z trzecią edycją imprezy, która miała miejsce w 2017 roku, wzrosła o 13% i charakteryzowała się wysokim stopniem międzynarodowości zarówno wystawców, jak i zwiedzających (69% spoza Niemiec). Większość zagranicznych gości pochodziła z: Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Polski, Rosji, Turcji, Hiszpanii, Austrii i Czech. Najważniejszymi wystawcami były Włochy, Niemcy, Chiny, Holandia i Wielka Brytania.

Dla przetwórców tworzyw sztucznych

Odbywające się równolegle z CCE International 2019 targi ICE Europe 2019 dzięki 463 wystawcom z 25 krajów zajęły łącznie 11 500 m2 powierzchni wystawienniczej i pobiły dotychczasowy rekord. Zarezerwowana powierzchnia wystawiennicza netto wzrosła o 4% w porównaniu do całkowitej powierzchni wystawienniczej ICE Europe 2017, zaś liczba wystawców wzrosła o 8%. Wydarzenie odwiedziło 7150 profesjonalistów, co w porównaniu w poprzednią edycją stanowi 4% wzrost. W tym roku wydarzenie skoncentrowało się na głównych wyzwaniach przemysłu przetwórczego: cyfryzacji procesów produkcyjnych, indywidualizacji produktów i trwałości materiałów.

Profil wystawienniczy ICE Europe 2019 obejmuje wszystkie główne obszary i procesy produkcyjne związane z przetwarzaniem giętkich materiałów z tworzyw sztucznych. Wystawa swoim zakresem tematycznym obejmuje materiały, powlekanie, laminowanie, systemy suszenia i obróbki oraz akcesoria do cięcia, przewijania, druku fleksograficznego, rotograwiurowego i cyfrowego, zarządzanie zakładem produkcyjnym, gospodarkę odpadami, recykling czy wreszcie modernizację maszyn. Tegoroczną nowością była przestrzeń „Special Film & Extrusion Area”, dedykowana rynkowi folii specjalnych i ekstruzyjnych. Produkcja i przetwórstwo folii specjalnych to ważny, rosnący rynek dla przemysłu opakowaniowego i nie tylko. Folie specjalne spełniają różnorodne funkcje i mogą być stosowane w różnych produktach końcowych. Przykłady obejmują powlekanie paneli dotykowych i wyświetlaczy, jak również opakowań żywności, gdzie są one stosowane ze względu na ich właściwości barierowe. Odgrywają one również ważną rolę w produkcji implantów medycznych. Specjalna strefa folii i wytłaczania obejmuje kategorie folii specjalnych (folie akumulatorowe, biopolimerowe, folie wysokobarierowe, folie optyczne, folie odporne na warunki atmosferyczne i inne folie specjalne) oraz ekstruzyjne (linie wytłaczania folii rozdmuchiwanych, linie wytłaczania folii płaskich i arkuszy, maszyny spawalnicze i kalandry).

Zakres prezentowanych innowacji obejmował wszystkie obszary profilu wystawienniczego, począwszy od technologii przetwarzania materiałów ulegających biodegradacji, nowych powłok funkcjonalnych, inteligentnych czujników do pomiarów i systemów kontroli w czasie rzeczywistym, a skończywszy na innowacyjnych technikach cięcia i nawijania różnych materiałów z roli takich jak: taśmy, tekstylia techniczne, materiały kompozytowe, włókniny, papier i folie specjalne.

Kolejne, piąte targi CCE International oraz ICE Europe odbędą się w dniach 9-11 marca 2021 roku w Monachijskim Centrum Targowym w Niemczech. AN