Rekordy recyklingu opakowań szklanych 
19 Nov 2019 10:59

Najnowsze dane branżowe – opublikowane przez Europejską Federację Opakowań Szklanych (FEVE) – dają powody do optymizmu. Większość z 30 miliardów zebranych opakowań szklanych wróci do wanny szklarskiej jednego ze 160 europejskich zakładów – hut szkła, co sprawia, że przemysł produkcji opakowań szklanych wpisuje się w dobrze funkcjonującą gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Wysoki, bo 76% wynik w Europie pokazuje, że gospodarka o obiegu zamkniętym w przypadku opakowań szklanych sprawdza się i funkcjonuje coraz lepiej. (...) Jednocześnie wierzymy, że kraje takie jak m.in. Polska, biorąc pod uwagę potencjał wzrostu gospodarczego, mogą zrobić jeszcze więcej i zdecydowanie polepszyć swoje wyniki – mówi Adeline Farrelly, sekretarz generalny FEVE. 

Recykling szkła umożliwia przemysłowi opakowań szklanych radykalne zmniejszenie śladu środowiskowego poprzez oszczędzanie energii i surowców, a także przyczynia się do utrzymania 125 tys. miejsc pracy w Unii Europejskiej. Huty szkła dostarczają ponad połowę swoich produktów w promieniu 300 km, z kolei ponad 70% surowców pokonuje trasę krótszą niż wspomniane 300 km, co również przyczynia się do ochrony środowiska poprzez zoptymalizowany transport. 

W czołówce najlepszych europejskich państw pod względem recyklingu szkła plasują się: Szwecja, Belgia, Dania, Austria, Szwajcaria i Słowenia z ponad 90% wskaźnikiem, a kolejne kraje takie jak: Niemcy, Irlandia, Włochy, Holandia i Luksemburg osiągają wynik ponad 80%. W Polsce wykorzystano i przetworzono 1 187 617 ton szkła (wzrost o 0,80% w porównaniu do 2016 r.), zaś poddano recyklingowi 742 190 ton. Daje to wzrost rzędu 9,65% w porównaniu do 2016 r. i poziom 62,49% przetworzonych ponownie butelek i słoików. 

Ogromnie cieszy nas tak duży progres w zakresie recyklingu opakowań szklanych w Polsce, który jest jednym z najwyższych w Europie. To pokazuje, że prowadzone przez Friends of Glass Polska działania edukacyjne w naszym kraju odnoszą pożądany skutek, a wzrost świadomości ekologicznej jest coraz większy. Dane są optymistyczne, ale nie zapominajmy, że do średniej europejskiej jeszcze nam daleko. Ponadto wciąż bezpowrotnie tracimy w Polsce ponad 37% opakowań szklanych, które powinny trafić ponownie na rynek. (...) Dlatego już 19 listopada startujemy z III edycją naszego projektu edukacyjno-ekologicznego EduPak Polska, zaczynając od konferencji i warsztatów dla 150 nauczycieli, którzy (...) będą pracowali z uczniami w swoich szkołach i przedszkolach – informuje Barbara Maciałczyk, marketing manager w Ardagh Group, reprezentująca Friends of Glass. „Podsumowaniem projektu będą konkurs dla przedszkolaków i uczniów oraz wystawa prac na Targach Edukacyjnych w Poznaniu 6-8 marca 2020 – dodaje.

Opracowano na podstawie materiałów Ardagh Group