Międzynarodowa organizacja producentów aluminiowych pojemników na aerozole AEROBAL poinformowała, że w pierwszej połowie 2024 r. jej członkowie dostarczyli odbiorcom o ponad 4,4% pojemników więcej niż w ubiegłym roku, łącznie ponad 3,4 mld sztuk. Mniej cieszą utrzymujące się problemy z podażą recyklatu aluminium oraz trwające globalne napięcia ekonomiczne.
Dostawy do Europy oraz Ameryki Południowej i Północnej były głównymi czynnikami napędzającymi wzrost rynku, rosnąc odpowiednio o ok. 5% i 11%. Dostawy do Azji/Oceanii wzrosły o ok. 3%, a na Bliski Wschód o ok. 17%, chociaż odbiorcy z Afryki zmniejszyli swoje zamówienia o ok. 3%.
Kluczowe dla wzrostu było zapotrzebowanie na dezodoranty i lakiery do włosów, przy czym sektory te odnotowały odpowiednio 7-procentowy i 8-procentowy wzrost. Popyt w sektorze farmaceutycznym wzrósł o ok. 3%. Uchodzący za „mniej znaczący” dla producentów puszek sektor spożywczy utrzymał tendencję wzrostową – tym razem na poziomie 12%.
Za kluczowy cel dla przemysłu opakowaniowego AEROBAL uznaje redukcję emisji dwutlenku węgla; świadczy o tym rosnące zainteresowanie „zielonym aluminium”, czyli surowcem produkowanym przy użyciu energii odnawialnej, a zatem oferującym niższy ślad CO2. Skupienie się na tym zagadnieniu zaowocowało znacznym popytem na puszki aluminiowe z wysoką zawartością materiału pochodzącego z recyklingu poużytkowego, jednak podaż wysokiej jakości złomu aluminiowego jest ograniczona.
Obecny projekt nowego europejskiego rozporządzenia w sprawie opakowań zawiera już wymagania dotyczące spójnego projektowania pod kątem recyklingu, które nadal muszą zostać doprecyzowane przez akty delegowane Komisji Europejskiej – wyjaśnia Seifeldin Raslan Mohamed, sekretarz generalny AEROBAL. – Konsorcjum stowarzyszeń zajmujących się opakowaniami współpracuje obecnie z Instytutem Cyclos HTP nad badaniem mającym na celu opracowanie konkretnych kryteriów i wytycznych dotyczących projektowania pod kątem recyklingu dla różnych typów opakowań aluminiowych. Dokument ten ma służyć jako naukowo uzasadniona podstawa do nadchodzących dyskusji z odpowiednimi europejskimi organami normalizacyjnymi i legislacyjnymi.
Pomimo rosnących poziomów dostaw nastroje w branży aluminiowych puszek na aerozole pogarszają kiepskie warunki ekonomiczne w większości regionów globu, wiele punktów zapalnych oraz wysokie stopy inflacji.
Ta niezadowalająca mieszanka wyzwań gospodarczych i politycznych tworzy przeciwności, które spowalniają rozwój zarówno naszych firm członkowskich, jak i klientów – dodaje Rob Huffman, prezes AEROBAL. – Jednak generalnie branża aluminiowych puszek aerozolowych jest wytrzymała, dlatego liczymy, że popyt pozostanie na stałym poziomie, a nawet odnotuje niewielki wzrost w drugiej połowie roku. Średnioterminowe perspektywy dla aluminiowych puszek aerozolowych również pozostają dość pozytywne.
Opracowano na podstawie materiałów AEROBAL
Tłumaczenie: TK