Erhardt+Leimer jest firmą specjalizującą się w zakresie kompletnych rozwiązań i technologii do automatycznej kontroli przebiegu wstęgi. Plasuje się na całym świecie wśród wiodących producentów urządzeń kontrolnych i pomiarowych dla przemysłu drukarskiego, producentów folii, tektury falistej i opakowań giętkich. Główny nacisk w szerokiej gamie produktów firmy kładzie się na prowadzenie wstęgi, kontrolę naprężenia wstęgi, systemy pomiaru i kontroli.
System prowadzenia wstęgi przygotowany dla Przemysłu 4.0
System Elguider DRB firmy Erhardt+Leimer oferuje wszystkie korzyści wynikające z pracy systemu w sieci on-line, począwszy od małych systemów opartych na silnikach bezszczotkowych aż po duże obrotowe systemy ramowe. Wszystkie podzespoły sterujące są połączone ze sobą dzięki sieci internetowej i tworzą w ten sposób własną sieć. Oprócz szybkiej i przejrzystej wymiany danych w ramach systemu dane te są teraz dostępne również dla prac realizowanych w ramach Przemysłu 4.0.
Firmia Erhardt+Leimer kieruje się zasadą otwartej architektury i oferuje płynące z niej korzyści niezależnie od zastosowanego sprzętu i oprogramowania. Oznacza to, że każdy użytkownik posiadający standardowe terminale, komputer, tablet czy nawet smartfon może uzyskać dostęp do systemu za pomocą przeglądarki, wprowadzić ustawienia lub po prostu go obsługiwać. Warunkiem koniecznym jest jedynie dostęp do przeglądarki internetowej za pośrednictwem dowolnego urządzenia. Co więcej, technologia ta – w przypadku konieczności wymiany jakiegoś komponentu – oferuje obecnie rzeczywistą funkcjonalność Plug & Play. Dodajmy, że zespoły standardowo obsługują większość popularnych protokołów magistrali polowej, co zapewnia bezbłędną interakcję z programowalnymi sterownikami logicznymi (PLC) urządzeń.
Najmniejszymi urządzeniami do prowadzenia wstęgi z serii DRB są DRB14 i DRB23, oba przeznaczone dla drukarń wąskowstę-gowych. Jak przekonuje producent, ich uruchomienie jest niezwykle proste. Kluczowe parametry są zapisane w ich pamięci już w momencie dostawy, a asystent rozruchu prowadzi operatora krok po kroku przez dodatkowe okna wprowadzania danych, które należy wypełnić. Urządzenia są obsługiwane za pomocą wyświetlacza dotykowego, na którym przebieg instalacji jest pokazywany dokładnie w taki sam sposób, w jaki widzi to operator na rzeczywistej maszynie.
Co więcej, prowadnice wstęgi są znacznie bardziej kompaktowe od porównywalnych konkurencyjnych modeli. Zintegrowany enkoder wartości bezwzględnej eliminuje potrzebę wydruków próbnych, a jednocześnie gwarantuje zachowanie aktualnego pozycjonowania również w przypadku awarii zasilania. Zastosowanie łożysk tocznych zamiast ślizgowych skutecznie zapobiega drganiom ciernym. Ponadto dławiki kablowe są zabezpieczone przed złamaniem zaciskami odciążającymi. Nowe urządzenie wyróżnia się również pod względem dynamiki sterowania, pracuje z częstotliwością do 8 Hz.
Opcjonalnie możliwa jest integracja stołu do łączenia wstęgi z rolką samoprzylepną i pneumatycznymi zaciskami wstęgi.
Color Line Sensor – inteligentny sensor linii druku
Oprócz czujników podczerwieni i czujników ultradźwiękowych do prowadzenia wstęgi można zastosować czujnik linii koloru FE 52. Czujnik ten posiada tryb wyzwalania. Oznacza to, że nie ma potrzeby stosowania ciągłego kryterium prowadzenia wstęgi, a umożliwia prowadzenie wstęgi według indywidualnego kryterium w obrębie drukowanego obrazu. Tym indywidualnym kryterium może być linia koloru lub kontrast, na przykład pojedyncza litera. Zaletą systemu jest, że kryterium prowadzenia znajduje się w obrazie wydruku, wtedy nie są potrzebne żadne techniczne linie pomocnicze, które służą tylko do prowadzenia wstęgi i są odcinane po procesie drukowania. Oznacza to, że zastosowanie trybu wyzwalania prowadzi w dłuższej perspektywie do znacznych oszczędności materiału, dzięki czemu inwestycja szybko się zwraca.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Erhardt+Leimer